IFK poleca: Założenie profilu informacyjnego korzystne dla płatnika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W dotychczasowej skrzynce odbiorczej płatnika przewidywane jest wydzielenie miejsca, w którym widoczne będą elektroniczne dokumenty zaświadczeń lekarskich wysłane na jego profil. Zapewniona zostanie opcja eksportu e-ZLA w formacie XML lub CSV.
Dokument elektroniczny otrzymany na profilu będzie podstawą do ustalenia uprawnień i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Znacznie ułatwi to życie płatnikom składek wypłacającym zasiłki. Wczesne otrzymanie zwolnienia pozwoli bowiem na bieżąco właściwie rozliczyć składki i świadczenia oraz uniknąć wielu korekt dokumentów rozliczeniowych.
Zwolnienia elektroniczne nie wymagają od pracownika ich dostarczania pracodawcy. Zniknie więc problem sankcji za opóźnienie. Dzięki temu pracodawca i pracownik unikną również ewentualnych obniżeń zasiłków.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Dokument e-ZLA umożliwia pracodawcy szybszą kontrolę poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku krótkich zwolnień, które są często dostarczane już po upływie czasu, na który były wystawione.
Na profilu płatnika na PUE zostanie dodana zakładka, w której będą widoczne dane o zwolnieniach ubezpieczonych. W tym miejscu zostaną umieszczone dodatkowe funkcjonalności umożliwiające np. wypełnienie elektronicznego wniosku do ZUS o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.
Na profil płatnika składek będzie przekazywane również informacja o unieważnieniu błędnego zwolnienia i wystawione poprawne zwolnienie.
Jednak płatnik składek ma z profilu na PUE znacznie większe korzyści:
- są tam dostępne salda rozliczeń z ZUS,
- widać zestawienie deklaracji i wpłat za ostatnich 12 miesięcy, łatwo można więc sprawdzić, czy bieżące dokumenty wpłynęły już do ZUS,
- widać dane płatnika i wszystkich jego ubezpieczonych, tak jak są one zapisane w systemie ZUS - umożliwia to sprawdzenie i ewentualne skorygowanie danych w kartotekach płatnika (np. w systemie kadrowo-księgowym).
- w zakładce Korespondencja można sprawdzić, czy ZUS wysyłał jakieś pisma, np. zawiadomienie o błędach w dokumentach.
Dla małych firm (do 100 ubezpieczonych) najważniejszy jest jednak dostęp do e-Płatnika.
Zobacz więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat