IFK poleca: Nie będzie interpretacji indywidualnej, gdy jest ogólna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku zbieżności wniosku o interpretację indywidualną z treścią aktualnej interpretacji ogólnej, wydanej w takim samym stanie prawnym, podatnik nie otrzyma interpretacji indywidualnej. Dostanie natomiast dokument potwierdzający możliwość zastosowania się do interpretacji ogólnej (art. 14b § 5a znowelizowanej Ordynacji podatkowej). Taki dokument będzie potwierdzeniem, że podatnika chroni interpretacja, np. podczas kontroli.
Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.
Celem nowego rozwiązania jest uniknięcie powtarzania treści interpretacji ogólnej w kolejnych interpretacjach indywidualnych. Jeżeli więc przedstawiony we wniosku ORD-IN stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będą odpowiadały treści interpretacji ogólnej, wydane zostanie postanowienie, że zastosowanie ma interpretacja ogólna. Jednocześnie nastąpi stwierdzenie bezprzedmiotowości wniosku. W tym przypadku w postanowieniu wskazuje się oznaczenie interpretacji ogólnej wraz z podaniem miejsca jej publikacji.
Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie. Płatnik, który uważa, że interpretacja ogólna nie odpowiada na jego zapytanie, ma możliwość skorzystania z kolejnych instancji odwoławczych.
Nowelizacja przewiduje również zmianę przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej lub postanowienia o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia opisanego we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Na jakich zasadach płatnicy będą mogli ubiegać się o indywidualną interpretację podatkową od 1 stycznia 2016 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat