IFK poleca: Zawiadomienie urzędu skarbowego o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2016 roku
REKLAMA
REKLAMA
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie mogą z własnej inicjatywy przejść od 1 stycznia 2016 r. na księgi rachunkowe. Mogą to uczynić bez przekroczenia limitu 1 200 000 euro przychodów, tj. gdy ich przychody są niższe niż 5 092 440 zł. W tym przypadku osoba prowadząca działalność lub wspólnicy spółki są zobowiązani do zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym. Trzeba to zrobić przed rozpoczęciem roku obrotowego (podatkowego), a więc do 31 grudnia 2015 r.
REKLAMA
Przepisy regulujące zasady dobrowolnego przejścia na księgi rachunkowe nie precyzują określonej formy zawiadomienia o tym. Nie wskazują również na jego elementy (treść). Ogólnie dopuszczalną i akceptowalną formą było również złożenie takiego zawiadomienia przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na wniosku o zmianę wpisu do CEIDG (na formularzu CEIDG-1).
Od 19 maja 2016 r., możliwość takiego sposobu zawiadomienia znajdzie swoje potwierdzenie w przepisach ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że wniosek o zmianę wpisu składany do CEIDG w sprawie zmiany formy prowadzenia ewidencji z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe będzie tożsamy ze złożeniem zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego w tej sprawie.
Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Monitor Księgowego – prenumerata
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat