IFK poleca: Zniknie obowiązek korekty kosztów przy zatorach płatniczych
REKLAMA
REKLAMA
Uchylenie opisywanych przepisów to dobra wiadomość dla podatników. Ustalanie wymaganych korekt kosztów w związku z nieterminowymi płatnościami oznaczało bowiem długą i żmudną weryfikację poszczególnych transakcji.
REKLAMA
Uchylenie przepisów o korekcie kosztów od 1 stycznia 2016 r. oznacza, że podatnicy nie muszą już od tej daty stosować uchylonych przepisów. Dotyczy to także tych kosztów 2015 r., w przypadku których obowiązek korekty powstanie dopiero w 2016 r.
Przepisy (art. 24d updof i art. 15b updop) nakazujące korygowanie kosztów w przypadku transakcji, za które zapłata dokonywana jest z opóźnieniem, będą jeszcze obowiązywały do końca 2015 r. Po uchyleniu tych przepisów podatnicy, którzy dokonali korekty kosztów, ale zapłacili zobowiązanie po 31 grudnia 2015 r., nie mogliby dokonać ponownej korekty (zwiększającej koszty podatkowe). Dlatego niezbędne były przepisy przejściowe. Tacy podatnicy niezapłacone należności będą mogli ponownie uznać za koszt podatkowy po ich uregulowaniu także wówczas, gdy uregulują je po 31 grudnia 2015 r. (art. 5 ustawy nowelizującej). Zwiększenie kosztów będzie możliwe w tym miesiącu, w którym zaległe zobowiązania zostaną zapłacone. Tym samym koszty podatkowe będzie można zwiększyć najwcześniej za miesiąc uregulowania zaległego zobowiązania.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Oprac. Sławomir Biliński
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Co dla podatników oznacza likwidacja obowiązkowej korekty kosztów w przypadku tzw. zatorów płatniczych" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat