reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Wzrośnie kwota emerytury wolnej od egzekucji

IFK poleca: Wzrośnie kwota emerytury wolnej od egzekucji

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Celem nowych przepisów jest podniesienie kwoty emerytury i renty wolnej od egzekucji. Chodzi o zagwarantowanie ochrony otrzymania całego najniższego świadczenia, analogicznej do tej, z jakiej korzystają pracownicy.

Nowelizacja zakłada podniesienie kwoty wolnej od egzekucji tak, aby wolna od potrąceń była kwota najniższej emerytury lub renty, po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dotyczyć to będzie potrąceń sum egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Obecnie wysokość kwoty wolnej jest zróżnicowana i w zależności od kategorii potrąceń wynosi 60%, 50% albo 20% najniższej emerytury (renty). Podczas, gdy w przypadku wynagrodzenia za pracę kwotą wolną od potrąceń jest wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Zatem świadczenia emerytalno-rentowe są bardzo słabo chronione. Nawet z najniższej emerytury, czy renty, komornik może prowadzić egzekucję. Osoby otrzymujące świadczenia z ubezpieczenia społecznego na skutek postępowania egzekucyjnego mogą więc pozostać bez środków do życia.

Projektowana zmiana ma zapewnić emerytom i rencistom ochronę prawną w zakresie gwarancji otrzymania całego najniższego świadczenia, analogiczną do tej, z jakiej korzystają pracownicy.

Zmiany mają zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od dnia publikacji.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Oprac. Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama