IFK poleca: Wzrośnie kwota emerytury wolnej od egzekucji
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja zakłada podniesienie kwoty wolnej od egzekucji tak, aby wolna od potrąceń była kwota najniższej emerytury lub renty, po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dotyczyć to będzie potrąceń sum egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
REKLAMA
Obecnie wysokość kwoty wolnej jest zróżnicowana i w zależności od kategorii potrąceń wynosi 60%, 50% albo 20% najniższej emerytury (renty). Podczas, gdy w przypadku wynagrodzenia za pracę kwotą wolną od potrąceń jest wysokość minimalnego wynagrodzenia.
Zatem świadczenia emerytalno-rentowe są bardzo słabo chronione. Nawet z najniższej emerytury, czy renty, komornik może prowadzić egzekucję. Osoby otrzymujące świadczenia z ubezpieczenia społecznego na skutek postępowania egzekucyjnego mogą więc pozostać bez środków do życia.
Projektowana zmiana ma zapewnić emerytom i rencistom ochronę prawną w zakresie gwarancji otrzymania całego najniższego świadczenia, analogiczną do tej, z jakiej korzystają pracownicy.
Zmiany mają zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od dnia publikacji.
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Oprac. Alicja Fal
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat