Klauzula obejścia prawa podatkowego w drugim kwartale 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Według Szałamachy będzie to dokument zbliżony (ale wzmocniony o nowe instytucje) do dokumentu, który został przygotowany w resorcie finansów w gabinetach PO, choć nigdy nie został przyjęty przez rząd.
REKLAMA
Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.
"Liczę, że w tej sprawie determinacji nam nie zabraknie. (...) (Ustawa) Będzie tak napisana, by dać bezpieczeństwa prawne podatnikom" - zapewnił w rozmowie z PAP Szałamacha. Dodał, że na podstawie tej ustawy firmy przed podjęciem określonej aktywności będą mogły zapytać MF, czy resort uważa to za obejście prawa.
"Wzorem innych jurysdykcji podatkowych będzie powołany organ - rada ds. unikania opodatkowania, która będzie tworzyła jednolitą linię interpretacji w tym względzie, tak aby nie było to jedynie narzędzie dyskrecjonalne w rękach ministra finansów, ale przejaw poważnego traktowania podatnika, biorąc pod uwagę jego uzasadnione interesy" - powiedział Szałamacha.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Minister finansów zaznaczył, że taka klauzula jest stosowana przez wiele państw "o liberalnej kulturze prawnej". "Polska to jeden z nielicznych krajów, który nie ma takiego rozwiązania, co skutkowało erozją bazy podatkowej" - zaznaczył Szałamacha. Jak podkreśla MF, klauzula o unikania opodatkowania obowiązuje w większości państw UE. Nie ma jej w Grecji (jej wprowadzenie jest obecnie rozważane) i Danii.
Łukasz Osiński, Piotr Śmiłowicz (PAP)
luo/ laz/
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat