Jednoinstancyjne postępowanie tylko z gwarancją ochrony podatników
REKLAMA
REKLAMA
Odejście od dwuinstancyjnego postępowania podatkowego motywowane jest wysokim stopniem zaskarżalności decyzji podatkowych do sądów administracyjnych, co zdaniem resortu wskazuje, że celem podatnika jest doprowadzenie do rozstrzygnięcia sporu podatkowego przez sąd administracyjny. Ministerstwo wyjaśnia, że przy tym założeniu dwuinstancyjne postępowanie podatkowe, z perspektywy podatnika, może być odbierane jako element opóźniający realizację tego celu.
REKLAMA
Nie do końca można jednak zgodzić się z tym stanowiskiem, bowiem celem podatników jest szybkie, ale przede wszystkim prawidłowe uzyskanie rozstrzygnięcia sprawy, nie zaś przekierowanie jej do sądu administracyjnego. Wysoka zaskarżalność decyzji podatkowych wynika przede wszystkim ze sposobu prowadzenia spraw przez organy administracji skarbowej, tj. m.in. pomijanie istotnych dowodów, wydawanie arbitralnych, niepopartych dowodami decyzji czy naruszenia przepisów prawa materialnego i procesowego.
Niemniej jednak pomysł wprowadzenia modelu jednoinstancyjnego mógłby okazać się dla podatników korzystny. Aczkolwiek takie rozwiązanie może się sprawdzić wyłącznie pod warunkiem, że decyzje wydawane przez organy podatkowe, w przypadku ich zaskarżenia, nie będą podlegały wykonaniu, aż do rozstrzygnięcia sprawy przez sąd administracyjny.
Bez takowego zabezpieczenia wprowadzenie jednoinstancyjnego postępowania podatkowego należy uznać za nie do zaakceptowania, bowiem samo wprowadzenie takiego modelu nie gwarantuje, że jakość wydawanych przez organy decyzji nagle ulegnie znaczącej poprawie. Dlatego też, w przypadku wprowadzenia modelu jednoinstancyjnego, najważniejszą kwestią jest zagwarantowanie należytej ochrony podatnikom. Jednakże póki co Ministerstwo Finansów nie poruszyło tej kwestii.
Źródło: Pracodawcy RP
Czytaj więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat