REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast paragonu, nowa kasa

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Jest gotowe nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Żeby nie przechowywać paragonów, podatnik będzie musiał kupić nową kasę. Kupując nowe urządzenie, przedsiębiorca nie otrzyma ulgi od tego zakupu.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów technicznych stosowania kas fiskalnych. Nowy akt prawny w tym zakresie ma zlikwidować uciążliwy dla podatników obowiązek przechowywania papierowych paragonów fiskalnych. I rzeczywiście, gdy to rozporządzenie wejdzie w życie, przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać tradycyjnych paragonów. Jest jednak pewien warunek. Podatnik będzie musiał kupić nową kasę fiskalną. Kasę z elektronicznym zapisem kopii. Co więcej, przedsiębiorca, który zdecyduje się na zakup kolejnego urządzenia, nie skorzysta ze specjalnej ulgi, jaka normalnie przysługuje przy tego typu zakupach. Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą bowiem odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł.

Wybór należy do podatnika

Trzeba przyznać, że to ciekawa metoda znoszenia barier biurokratycznych dla przedsiębiorców. Z jednej strony podatnik nie będzie musiał przechowywać stosów paragonów, z drugiej sam za to udogodnienie będzie musiał zapłacić. Przedsiębiorca będzie miał jeszcze jedną możliwość - nie korzystać z tego udogodnienia i dalej prowadzić ewidencję, stosując dotychczaso- we urządzenia ewidencyjne i przechowywać paragony.

Bez uciążliwości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla resort finansów, konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników związana jest z potrzebą rozwiązania problemów uciążliwego przechowywania przez podatników papierowych kopii dokumentów emitowanych przez kasy do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dziś papierowe paragony trzeba przechowywać przez prawie sześć lat. Powoduje to, że gromadzone w procesie archiwizowania kopie papierowe dokumentów kasowych zajmują znaczne powierzchnie magazynowe. W konsekwencji prowadzi to do podwyższenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

W projekcie rozporządzenia nie przewiduje się odstąpienia od określania kryteriów technicznych dla kas wykonujących kopie dokumentów na nośniku papierowym. Natomiast dodany zostanie cały blok przepisów, które określają kryteria i warunki stosowania nowego typu kas, które umożliwią sporządzanie kopii drukowanych dokumentów na informatycznych nośnikach danych. Stosowanie przez podatników kas z tymi nowymi funkcjami ma wyeliminować problem magazynowania obszernej papierowej dokumentacji kasowej.

Co ważne, kasy nabyte przez użytkowników przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia będą mogły być nadal przez nich stosowane do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, pod warunkiem że zapewnią prawidłowość rozliczeń podatnika oraz z zastrzeżeniem, że kasy rejestrujące wyposażone w funkcję stałą wydruku na paragonie oznaczenia waluty zł lub PLN nie będą mogły być stosowane dłużej niż do momentu, kiedy odrębne przepisy uznają złoty za prawny środek płatniczy.

Dodatkowe koszty

Projektowane zmiany będą miały wpływ na grupy podatników VAT prowadzących sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zdaniem Ministerstwa Finansów zaproponowane rozwiązania, będą mieć pozytywne skutki dla tych grup podmiotów, które wybiorą metodę (i stosowanie do tego odpowiedniej kasy) archiwizowania kopii dokumentów na informatycznych nośnikach danych, uznając, że jest to dla nich dogodniejsza forma ewidencji pod względem technicznym oraz ponoszonych kosztów.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów podkreśla, że wprowadzenie projektowanych rozwiązań nie powinno spowodować ujemnych skutków budżetowych. Podatnicy prowadzący już działalność i stosujący kasy, którzy zechcą skorzystać z proponowanego nowego sposobu archiwizowania kopii dokumentów kasowych, nie będą (poza nielicznymi nowymi wyjątkami) podmiotami, którym będzie przysługiwać prawo zwrotu wydatków poniesionych z tytułu zakupu kasy. W konsekwencji nowe przepisy nie wpłyną na budżet państwa, ale z pewnością wpłyną na budżet przedsiębiorców. Ci, którzy z ministerialnego udogodnienia będą chcieli skorzystać, sami będą musieli za nie zapłacić.

Projekt zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany w przepisach o kasach fiskalnych

EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIA

PIOTR MARZEC,

ekspert z fimry Novitus

Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą droższe od swoich odpowiedników, w których stosuje się kopię zapasową (wydruk). Wynika to głównie z wyższych parametrów technicznych, które kasy z kopią elektroniczną będą musiały spełnić, jak np.: większa pamięć fiskalna i podręczna; silniejszy procesor. Dodatkowo dochodzi kwestia nośnika: może być nośnik droższy (np. karta typu SD) lub tańszy (np. płyta DVD), jednak w przypadku tego tańszego konieczne będzie wykorzystywanie dodatkowego programu i sprzętu do nagrywania.

Oczywiście po drugiej stronie mamy oszczędności związane z brakiem konieczności drukowania kopii. Jednak w przypadku mniejszych (i tańszych) kas fiskalnych oszczędności te sprowadzają się do kosztu nawijacza i silniczka (w sumie kilka złotych), gdyż w takich kasach wykorzystywane są pojedyncze mechanizmy drukujące, które równocześnie drukują paragon dla klienta i kopię. Przy kopii elektronicznej te same mechanizmy będą drukowały tylko paragon. Przy dużych i droższych kasach z dwoma mechanizmami drukującymi będzie możliwość zrezygnowania z jednego, jednak zaoszczędzona w ten sposób kwota będzie dużo mniejsza.

Obecnie można stosować wariant pośredni, zwany elektroniczną archiwizacją danych. Jest on jednak bardzo wąsko stosowany. Nie pozwala na zrezygnowanie z dodatkowego wydruku kopii, a jedynie umożliwia krótsze przechowywanie rolek z kopii (sześć miesięcy po rozliczeniu roku obrachunkowego zamiast pięciu lat). Archiwizacja w tym przypadku odbywa się na płytach, z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu i oprogramowania do nagrywania. Niewielka liczba klientów jak dotąd zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA