Uzupełnienie umów terminowych o pracę do 21 maja
REKLAMA
REKLAMA
Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe zasady zawierania umów na czas określony. Fakt, że w okresie wejścia w życie nowych przepisów funkcjonowała całkiem spora liczba umów terminowych, spowodował, że w celu uniknięcia nieporozumień niezbędne było wprowadzenie regulacji przejściowych.
REKLAMA
Zgodnie z regulacją przejściową, w przypadku gdy przed 22 lutego 2016 r. strony zawarły umowę na czas określony:
- w celu zastępstwa pracownika,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- z przyczyn obiektywnych leżących po stronie pracodawcy
– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy, obowiązkiem pracodawcy będzie uzupełnienie tych umów poprzez wskazanie celu ich zawarcia. Powinien to zrobić w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji, czyli do 21 maja 2016 r.
Obok uzupełnienia takiej umowy pracodawca ma także obowiązek zawiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy o fakcie zawarcia umowy, gdy wynikało to z przyczyn obiektywnych leżących po jego stronie. Informacja do PIP powinna zostać przesłana w terminie 5 dni roboczych, licząc od dnia uzupełnienia umowy przez pracodawcę (wskazania przyczyn jej zawarcia), w formie pisemnej lub elektronicznej.
W takim przypadku można przyjąć, że pracodawca formalnie nie ma obowiązku dostarczania odpisu, kopii czy skanu umowy zawartej z pracownikiem. Obowiązek należy zatem uznać za spełniony, jeśli np. pracodawca prześle oświadczenie, z którego wynika fakt zawarcia umowy w związku z przyczynami leżącymi po jego stronie. Niezbędne jest wskazanie tych przyczyn.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat