Zmiana zasad obniżania wpłat na PFRON
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w zakresie obniżania wpłat na PFRON, obowiązujące od 1 lipca 2016 r., wprowadza ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1886).
REKLAMA
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Do comiesięcznych wpłat na PFRON zobowiązani są pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%. Mogą oni obniżać wpłaty na PFRON, jeżeli kupią usługi lub produkty od pracodawcy, który:
- zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz
- osiąga co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W przypadku pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pod uwagę brani są pracownicy, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.
Nowelizacja ograniczy wymiar obniżenia wpłaty na PFRON do 50%. Takie obniżenie wysokości wpłaty będzie stosowane w odniesieniu do wpłat należnych za okresy począwszy od lipca 2016 r. Obecnie obniżenie może maksymalnie osiągnąć nawet 80% wysokości wpłaty za dany miesiąc.
Ponadto zostały doprecyzowane przepisy dotyczące sytuacji, gdy kwota obniżenia przewyższa wartość zakupionej produkcji lub usługi. Obniżenie wpłaty będzie przysługiwać tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze, pomniejszonej o kwotę podatku od towarów i usług, w stosunku do której podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zmiana zasad obniżania wpłat na PFRON od 1 lipca 2016 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat