reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana zasad obniżania wpłat na PFRON

Zmiana zasad obniżania wpłat na PFRON

1 lipca 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ogranicza ona do 50% wymiar obniżenia wpłaty na PFRON za dany miesiąc. Przysługująca, lecz niewykorzystana kwota obniżenia będzie mogła być uwzględniana we wpłatach przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Zmiany w zakresie obniżania wpłat na PFRON, obowiązujące od 1 lipca 2016 r., wprowadza ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1886).

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Do comiesięcznych wpłat na PFRON zobowiązani są pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%. Mogą oni obniżać wpłaty na PFRON, jeżeli kupią usługi lub produkty od pracodawcy, który:

  • zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz
  • osiąga co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W przypadku pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pod uwagę brani są pracownicy, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.

Nowelizacja ograniczy wymiar obniżenia wpłaty na PFRON do 50%. Takie obniżenie wysokości wpłaty będzie stosowane w odniesieniu do wpłat należnych za okresy począwszy od lipca 2016 r. Obecnie obniżenie może maksymalnie osiągnąć nawet 80% wysokości wpłaty za dany miesiąc.

Ponadto zostały doprecyzowane przepisy dotyczące sytuacji, gdy kwota obniżenia przewyższa wartość zakupionej produkcji lub usługi. Obniżenie wpłaty będzie przysługiwać tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze, pomniejszonej o kwotę podatku od towarów i usług, w stosunku do której podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zmiana zasad obniżania wpłat na PFRON od 1 lipca 2016 r." >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama