reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek handlowy ominie małe i średnie sklepy

Podatek handlowy ominie małe i średnie sklepy

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersje podatku od handlu detalicznego. Projekt został zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów. Wynika z niego, że nawet średnie sklepy nie muszą się obawiać nowej daniny. Kwota wolna ma wynieść 17 mln zł miesięcznie, czyli 204 mln zł rocznie.

Z projektu wynika, że podatek będą opłacały sklepy o obrotach przekraczających 17 mln zł miesięcznie. Kwota ta będzie liczona bez VAT, ale także nie będzie obejmować sprzedaży na rzecz przedsiębiorców. To znaczy, że nawet duże sieci, o ile sprzedają na rzecz przedsiębiorców, mogą uniknąć płacenia podatku.

Pierwsza stawka ma wynieść 0,8%. Będzie obejmować podmioty, których przychody wynoszą od 17 do 170 mln zł miesięcznie. Druga stawka, wg której podatek zapłacą podmioty o przychodach przekraczających 170 mln zł miesięcznie, to 1,4%. Konstrukcja podatku będzie zbliżona do sposobu naliczania daniny w PIT, czyli 1,4% będzie obejmować jedynie kwotę przychodów ponad 170 mln zł miesięcznie.

W najnowszym projekcie nie wspomina się o różnicowaniu podatku w zależności od dnia tygodnia (w pierwotnym sprzedaż w weekend miała być objęta wyższą stawką). Pojawiają się za to wyłączenia, których nie było wcześniej. I tak z podatku ma być wyłączona m.in. sprzedaż gazu (zarówno rozprowadzanego sieciami dystrybucyjnymi, jak i oferowanego w butlach), węgla kamiennego i innych paliw stałych, a także oleju napędowego, używanego do celów opałowych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zwolnienie ma objąć również leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Również towary, zbywane w ramach świadczenia usług gastronomicznych, z podatku będą zwolnione.

W informacji przedstawionej przez resort finansów nie wspomina się nic o opodatkowaniu handlu internetowego. Z drugiej strony jednak definicja, zaprezentowana przez resort, mówi o objęciu daniną sprzedaży na rzecz konsumenta, w czym oczywiście zawiera się handel internetowy.

Podatek od handlu, zapłacony przez sklep, ma być kosztem podatkowym przy wyliczaniu CIT. To oznacza, że ci, którzy zapłacą podatek od handlu, będą obciążeni mniejszą daniną dochodową.

Źródło: Tax Care

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama