REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głos w dyskusji o „Konstytucji biznesu”

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Ryszard Małkiewicz, doradca podatkowy
Ryszard Małkiewicz, doradca podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady pakiet „Konstytucji biznesu” jest dobrym krokiem w kierunku poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Pomimo to tworzenie kolejnych ustaw, przyznających przedsiębiorcom określone prawa, w oderwaniu od walki z przeregulowanym systemem prawa będzie bezskuteczne.

Ujęcie w art. 8 projektu ustawy prawo przedsiębiorców zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” przeniesionej z tzw. ustawy Wilczka jest bardzo dobrym pomysłem. Jednakże w obecnym stanie prawnym, cechującym się niebotyczną ilością regulacji prawnych odnoszących się do prowadzenia działalności gospodarczej, zasada ta będzie martwa tak długo jak rząd nie ograniczy przeregulowania gospodarki do czego doprowadziły poprzednie rządy. Zakładając, że celem wicepremiera Morawieckiego jest doprowadzenie do uwolnienia polskiej gospodarki i poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a w konsekwencji do ożywienia gospodarczego, konieczna jest przede wszystkim deregulacja, a nie tworzenie kolejnych przepisów prawnych.

Autopromocja

W projekcie ustawy Prawo przedsiębiorców znajdują się przepisy, które uznać należy za niewystarczające. Przepisy te odnoszą się w szczególności do działań szeroko pojętego aparatu państwowego. Mowa tu w szczególności o art. 10 ust. 3 pkt 3 projektu ustawy prawo przedsiębiorców. Przepis ten wprowadza bowiem wyjątek od reguły orzekania na korzyść podatnika w razie wątpliwości co do stanu faktycznego. Zasada ta miałaby być ograniczona „ważnym interesem publicznym”. Projekt ustawy nie definiuje tego terminu. W związku z tym w każdej indywidualnie rozpatrywanej sprawie będzie on określany przez urzędnika. Może on stanowić poważną „furtkę” dla urzędników w celu ograniczenia praw przedsiębiorców. Moim zdaniem, o możliwości zastosowania tego wyjątku powinien decydować niezawisły sąd.

Tak jak w wypadku uprawnień przedsiębiorców potrzebna jest niewielka ilość przepisów, tak w przypadku działalności urzędników wskazane jest jasne określenie ich uprawnień i obowiązków. Tylko w ten sposób ukształtowane otoczenie prawne będzie skutkować poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Z mojego doświadczenia zawodowego jako osoby współpracującej z polskimi przedsiębiorcami wynika, że w Polsce potrzeba przede wszystkim zmiany mentalności urzędników, ale i przedsiębiorców. Podmioty te muszą zrozumieć, że są dla siebie partnerami, którzy wspólnie rozwijają państwo. Ich zgodnym celem powinno być pozostawienie znacząco lepiej funkcjonującego otoczenia dla następnych pokoleń. Można to osiągnąć jedynie dzięki współpracy opartej na zrozumieniu i życzliwości.

Ryszard Małkiewicz, doradca podatkowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA