Będą dwa nowe kodeksy pracy
REKLAMA
REKLAMA
Rekomendacje będą dotyczyć "modelu reprezentowania pracowników w zakładzie pracy", ról związków zawodowych i rad pracowniczych. "Pojawił się problem, czy mają być zarówno rada pracownicza i związki. Od razu pojawiła się też kwestia, kto będzie tę radę pracowniczą wybierał" - mówił wiceprzewodniczący KKPP.
REKLAMA
Poinformował, że komisja zajęła się m.in. przepisami o zakazie konkurencji. Według obowiązujących przepisów, pracodawca ma prawo żądać od pracownika zawarcia umowy o zakazie konkurencji. Po jej podpisaniu pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.
Polecamy: Kodeks pracy z komentarzem (PDF)
Wiceprzewodniczący zwrócił uwagę, że największe postępy komisja zrobiła w zakresie indywidualnego prawa pracy. "Kodeks, który wypracujemy, będzie wyważony. Lepszy niż był; prostszy zapewne też" - podkreślił dr Laska.
"Prawo pracy ma być gwarancją kontroli nad pracodawcami i zabezpieczeniem pracownika. Trzeba pamiętać, że pracownik zawsze jest słabszy. Pracodawca jest bogatszy. To on dysponuje pieniędzmi, środkami zatrudnienia" - powiedział. Podkreślił jednak, że członkowie komisji chcą stworzyć kodeks, który będzie do przyjęcia zarówno dla pracowników i pracodawców, jak i dla rządu.
Według wiceprzewodniczącego KKPP, komisja musi wziąć pod uwagę zmiany, których dokonano w ostatnich miesiącach na polskim rynku pracy. Chodzi m.in. o obniżenie wieku emerytalnego.
Według dr Laski, należy dążyć do eliminacji umów śmieciowych. "Patologia wzięła się z tego, że gdzieś prawo pracy nie było elastyczne. Jeżeli dojdzie się do uproszczenia prawa pracy to może (umowy cywilno-prawne) nie będą potrzebne” - mówił.
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
Zobacz także: Kadry
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA