Kategorie

Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat

Adam Kuchta
Redaktor portalu Infor.pl
Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat /shutterstock.com
Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat /shutterstock.com
www.shutterstock.com
Oddział Okręgowy w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w dniu 26 kwietnia obchodził Jubileusz 60-lecia swojej działalności. Uroczystość odbyła się w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Była to okazja do podsumowań dotychczasowej działalności oraz do dyskusji nad przyszłością zawodu księgowego.

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Księgowych w Polsce działa już od sześćdziesięciu lat, został założony podczas spotkania w auli Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, w którym udział wzięło 75 członków-założycieli.

Reklama

- Po odwilży październikowej, 26 kwietnia 1957 roku zebrało się grono osób, które stanowiło komitet założycielski Oddziału Okręgowego w Warszawie. Zatwierdzono wówczas uruchomienie Oddziału, wybrano zarząd, ustalono skład komisji rewizyjnej oraz sądu koleżeńskiego, jak również wybrano Karola Koca prezesem zarządu. Dokument założycielski zachował się w aktach Oddziału do dziś. Zebraniu przewodniczył zasłużony dla rachunkowości Pan Jerzy Graczyński - wspominał ten moment Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Jak podkreślają obecne władze Oddziału, przez sześć dekad działalności, w nierzadko niesprzyjających warunkach politycznych i gospodarczych, Oddział wypełniał misję powierzoną przez założycieli – reprezentował i integrował środowisko księgowych, kadrowych, biegłych rewidentów i szeroko pojętej profesji ekonomiczno-finansowej, stając się niejako wizytówką tych zawodów.

Bieżąca działalność Oddziału koncentruje się przede wszystkim na udoskonalaniu i unowocześnianiu oferty szkoleniowej, promowaniu zawodów związanych z księgowością wśród młodzieży, integrowaniu środowiska i pomocy przy dostosowywaniu ciągle zmieniających się przepisów do rzeczywistości.

Działalność szkoleniowa i konsultacyjna, której Oddział podjął się od początków istnienia, prowadzona jest na wysokim poziomie, dzięki wiedzy i doświadczeniu wykładowców oraz profesjonalnie przygotowanym materiałom szkoleniowym, czego wyrazem jest m.in. przyznany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w 2006 roku certyfikat na prowadzoną działalność kursową. Odział otrzymał także certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą ISO 9001.

Reklama

- Mówiąc o jubileuszach i o uroczystościach, które świętujemy jako Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, trzeba powiedzieć, że to przede wszystkim powód do refleksji nad tym, czego się już dokonało, czego dokonali nasi poprzednicy i my wszyscy, ale także powód do dumy, do satysfakcji. Myślę, że to się odnosi w szczególności do Oddziału Warszawskiego, Oddziału największego w Stowarzyszeniu, zawsze bardzo znaczącego w łącznej grupie naszych oddziałów okręgowych. Szczególnie chciałbym podkreślić, że ostatnie kilkanaście lat działalności Oddziału Okręgowego w Warszawie zaznaczyło się doskonale, to jest pasmo doskonałych wyników, doskonałych efektów. Chciałbym więc serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy do tych pięknych wyników włożyli swoją cegiełkę, swój wysiłek, swój intelekt, swój czas – mówił Franciszek Wala.

Na wartość dydaktyczną wskazał również sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, który w liście z okazji jubileuszy napisał: „Nie do przecenienia jest działalność Warszawskiego oddziału Okręgowego w zakresie przygotowania do zawodu księgowego oraz ustawicznego doskonalenia kwalifikacji. Kursy i szkolenia oferowane przez Centrum Edukacji zawodowej Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP na bieżąco odpowiadają na potrzeby specjalistów na różnym etapie kariery zawodowej – od profesjonalistów, którzy mają sposobność regularnie uzupełniać swoją wiedzę w zakresie polskiego oraz międzynarodowego prawa bilansowego (szczególnie cenione są szkolenia obligatoryjne dla biegłych rewidentów), po młodych adeptów, u których potrafią Państwo wzbudzić zainteresowanie tą niełatwą dziedziną”.

Gratulacje dla księgowych złożył także Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, podkreślając, że „zawód oparty na zaufaniu publicznym, do jakich zalicza się profesja księgowego, to zajęcie dla ludzi, których nie przeraża wizja drobiazgowego zbierania i rozliczania setek faktur, ale też nieustannego dokształcania. Dziś rachunkowość to nie tylko suche dane finansowe. Współczesny księgowy zmienia się często w menedżera finansów firmy. Musi mieć wysokie kwalifikacje, ale też umiejętność analitycznego myślenia oraz poruszania się wśród nowoczesnych technologii. Sprostanie najwyższym standardom i poznawanie wciąż nowych przepisów prawa wymaga od księgowych ustawicznego kształcenia i doskonalenia. I na to stawia przede wszystkim Państwa stowarzyszenie – najstarsza i największa polska organizacja zrzeszająca przedstawicieli środowiska zawodowego zawiązanego z rachunkowością i finansami”.

Podczas uroczystości uhonorowany został Jan Oleksa, biegły rewident i wykładowca, otrzymując złotą odznakę z diamentem „Za zasługi w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM


W ramach obchodów jubileuszu odbyła się debata pt. „Rachunkowość – zadziwiająca, niezwykła, zaskakująca – kombinacja  tradycji i nowoczesności”, w której uczestniczyli: Wiesława Moczydłowska (moderator debaty), redaktor, rzecznik prasowy w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych; Ewelina Bugaj, doradca podatkowy; Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce; Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Prezes Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie; Łukasz Godlewski, biegły rewident; Leszek Marciniuk, biegły rewident, członek zarządu Oddziału Terenowego w Siedlcach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Prezes Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie powiedziała: "Jestem spokojna o przyszłość Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Na pewno do końca świata i o jeden dzień dłużej będą osoby, które będą chciały poznać tajniki wiedzy merytorycznej z zakresu księgowości. Można oczywiście popaść w samozachwyt, z uwagi na to, że na dzień 1 marca tego roku mieliśmy otwartych przez Oddział 46 kursów jednocześnie - to jest oczywiście dużo. Przed nami jednak olbrzymie wyzwanie, pokazać księgowym drogę do przyszłości, próbować tak zmienić nasze kursy, spróbować na nie tak popatrzeć, aby odpowiadać na oczekiwania. W nasz zawód zaczyna wchodzić nowe pokolenie, tzw. pokolenie Z. Jak tym nowym ludziom przekazywać wiedzę, czyli jak mają rozumieć procesy księgowe, połączenie księgowości z podatkami, połączenie wycen wartości godziwej – jak to wszystko odnieść potem do faktycznych zapisów w księgach rachunkowych. Należy zastanowić się nad tworzeniem nowych, nowoczesnych programów nauczania, tak by zawodowy księgowy miał tytuł „nowoczesny” zawodowy księgowy, który będzie doradcą, który będzie wsparciem dla przedsiębiorcy i który będzie potrafił ocenić, co czeka przedsiębiorcę, jeśli podejmie takie a nie inne działania".

W ocenie Łukasza Godlewskiego, biegłego rewidenta "perspektywy przed naszym zawodem, zawodem księgowego, są dosłownie nieograniczone. Dlaczego? My musimy mieć wiedzę merytoryczną, musimy być bardzo kompetentni, musimy umieć przekazać tę wiedzę, czyli dochodzi tutaj także umiejętność komunikacji, ale także dyplomacji przy przekazywaniu informacji, szczególnie tych złych. Uważam, że zawód księgowego ma przyszłość przy tak dobrej bazie kompetencyjnej, stanowiącej rzeczywiste wsparcie dla przedsiębiorcy. Nie możemy się jednak zamknąć w naszej pracy na dane historyczne, w tym obrazie na dany dzień i widzieć tylko dzień bilansowy i dzień rozliczenia za dany okres. Nie, to nie wystarczy, rynek potrzebuje czegoś więcej. Musimy także otworzyć się na zmianę informatyczną, która nas wspomaga i upraszcza pracochłonne procesy księgowe".

Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce, zauważył natomiast, że "jesteśmy w takim miejscu, w którym będzie się bardzo dużo działo z punktu widzenia rozwiązań informatycznych i technologii. Proszę zwrócić uwagę, że większość z Państwa w swojej pracy używa maila i elektronicznych systemów finansowo-księgowych. Coraz więcej informacji jest digitalizowanych i przechowywanych w przedsiębiorstwie. W związku z czym, jeśli współpracujecie z dostawcą oprogramowania, zapytajcie go, jakie on ma narzędzia, które pomogą wam lepiej realizować swoją pracę, zapytajcie go, w jaki sposób pomoże wam przetwarzać informacje i pomagać pracodawcy. Wasza rola jest szalenie ważna, czasami potraficie uratować biznes. Jak usiądziecie, popatrzycie, następnie przyjdziecie do prezesa i powiecie, że rabaty pomiędzy jednym miesiącem a drugim dramatycznie nam wzrosły, terminy płatności nam się wydłużyły, za chwilę będziemy mieli problem z płynnością. Ale do tego sam system księgowy nie wystarczy, musicie mieć do tego odpowiednie narzędzia".

Podsumowując debatę, Jerzy Koniecki, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i prezes warszawskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, powiedział, że "nie unikniemy cyfryzacji, nie unikniemy nowych zadań, nowej roli księgowego. Księgowy, dopóki pieniądz będzie, będzie potrzebny, dopóki kredyt będzie, będzie potrzebny, dopóki będą nowe inicjatywy, księgowy będzie potrzebny, bo ktoś to będzie musiał zarejestrować. Rola księgowego będzie się zmieniać, to nie będzie przysłowiowy technik zarękawek, tylko będzie to technik analityk, który analizuje i przekłada dane rzeczywiste na przyszłe, czyli prognosta. I rzeczywiście będziemy do tego celu wykorzystywać informatykę, nie cofniemy się przed rozwojem cyfryzacji. My także, jako Stowarzyszenie, do tego się przygotowujemy, zwracamy na to uwagę na organizowanych przez nas zajęciach".

Poszerzaj swoją wiedzę z naszym programem >>
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych - jak to zrobić

  Rejestracja w CRPA. Ministerstwo Finansów przypomina, kto ma obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CPRA), dostępnym na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Powinny to niezwłocznie uczynić m.in. podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą w akcyzie na podstawie zgłoszenia AKC-R i nie uzupełniły go o dane, które dotychczas były niewymagane.

  Konsultacje projektu zmian podatkowych wydłużone do 30 sierpnia

  Podatki 2022. Konsultacje społeczne projektów podatkowych związanych z tzw. Polskim Ładem zostały przedłużone do pięciu tygodni; potrwają do 30 sierpnia - poinformowało 28 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów. Resort tłumaczy, że wydłużenie konsultacji to odpowiedź na "sygnały płynące z rynku".

  Najem prywatny od 2022 roku opodatkowany tylko ryczałtem

  Najem prywatny 2022. Od przyszłego roku przychody z najmu i dzierżawy osiągane poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny) nie będą mogły być opodatkowane PIT. Jedyną formą opodatkowania tych przychodów będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% do kwoty 100 000 zł rocznych przychodów oraz 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł przychodów. Taka zmiana znalazła się w projekcie z 26 lipca 2021 r. nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ustawy o PIT). Zmiana ta będzie niekorzystna dla tych najemców, którzy ponoszą wysokie koszty dotyczące przedmiotu najmu. Na przykład remontują, czy modernizują wynajmowane mieszkania lub spłacają kredyt zaciągnięty na zakup tego mieszkania. Nie będzie można też uwzględniać odpisów amortyzacyjnych.

  Karta podatkowa 2022 - zmiany

  Karta podatkowa 2022 - zmiany. W 2022 roku opodatkowanie w formie karty podatkowej będzie dotyczyło wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy opodatkowania na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie. Taka zmiana znalazła się w projekcie z 26 lipca 2021 r. nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ustawy o PIT).

  Koszty 50 % przy zbyciu praw autorskich a zwolnienie z PIT dla młodych

  Koszty 50 % przy zbyciu praw autorskich a zwolnienie z PIT dla młodych. Po niespełna dwóch latach od początku funkcjonowania ulgi w podatku dochodowym dla osób do 26 roku życia, nadal istnieje szereg niejasności związanych z ograniczeniami w jej stosowaniu. Wiele wątpliwości pojawia się w momencie, kiedy beneficjenci ww. ulgi uzyskują przychody z tytułu przeniesienia praw autorskich.

  Podmioty medyczne nie muszą wymieniać kas rejestrujących

  Kasy fiskalne a usługi medyczne. Od 1 lipca 2021 r. kolejni podatnicy są zobowiązani do wymiany kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na tzw. kasy online. Obowiązek wymiany kas rejestrujących dotyczy również podatników świadczących usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

  Procedura zwrotu akcyzy

  Zwrot akcyzy. Jedną z cech charakterystycznych podatku akcyzowego, odróżniających go od pozostałych podatków pośrednich jest jego jednofazowość, która zakłada nałożenie akcyzy na pierwszym szczeblu obrotu, tj. w momencie wydania towarów do konsumpcji. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że wyroby opodatkowane akcyzą w jednym państwie członkowskim zostają następnie przemieszczone do innego kraju, w którym również przeznaczane są do konsumpcji, co z założenia rodzi obowiązek nałożenia na nie akcyzy. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, polski ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku akcyzowym procedurę zwrotu akcyzy, której założenia i warunki zostaną omówione poniżej.

  Składka zdrowotna a PIT - co się zmieni od 2022 roku?

  Składka zdrowotna a PIT. Projekt (z 26 lipca br.) nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT i ustawy o NFZ) przewiduje m.in. ujednolicenie stawki składki zdrowotnej do wysokości 9% dla wszystkich podatników oraz likwidację możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., tak jak większość innych zmian w PIT.

  Kwota wolna od podatku 30 tys. zł, kwota zmniejszająca podatek 5100 zł - PIT 2022

  Kwota wolna od podatku 2022. W opublikowanym 26 lipca br. projekcie nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT) znalazła się m.in. nowa wysokość kwoty wolnej od podatku w PIT - 30 tys. zł - dla wszystkich podatników obliczających podatek według skali podatkowej. Taka kwota wolna od podatku w PIT uzyskana będzie dzięki podwyższeniu kwoty zmniejszającej podatek do wysokości 5100 zł (30 000 zł x 17% minus 5 100 zł = 0 zł). Ministerstwo Finansów wskazuje, że to europejski poziom kwoty wolnej od podatku, porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy Francji. To 10 razy większa kwota wolna niż jeszcze pięć lat temu. Nowa kwota wolna ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. obok innych zmian w PIT.

  Ulga dla klasy średniej w PIT (ulga dla pracowników) od 2022 roku

  Ulga dla klasy średniej. W skierowanym 26 lipca br. do konsultacji projekcie nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT) znalazła się nowa ulga podatkowa w PIT - tzw. ulga dla klasy średniej. Ministerstwo Finansów wskazuje, że w celu ochrony klasy średniej projekt nie tylko przewiduje podwyższenie do 120 000 zł progu rocznych dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32% stawka podatku, ale również ulgę podatkową dla pracowników. Ulga ta ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. obok innych zmian w PIT. Na czym ma polegać ulga dla klasy średniej?

  Źródła dochodów Unii Europejskiej - zasoby własne UE

  Źródła dochodów Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, budżet UE jest budżetem inwestycyjnym i nie może wykazywać deficytu. Unia Europejska osiągnęła kompromis ws. wiążącego harmonogramu wprowadzania nowych źródeł dochodów UE. Jakie nowe źródła dochodów zyska Unia?

  Podatki 2022 - kto zyska na zmianach podatkowych

  Polski Ład - kto zyska na zmianach podatkowych. Podwyżka kwoty wolnej od podatku PIT do 30 tys. zł, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. 26 lipca 2021 r. rozpoczęły się konsultacje pakietu zmian podatkowych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni w podatkach od 2022 roku? Kto zyska a kto straci na tych zmianach?

  Zmiany w PIT od 2022 roku - projekt, szczegóły, nowe ulgi

  Zmiany w PIT od 2022 roku. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 26 lipca 2021 r. szczegółowe założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (nr UD260). Tego samego dnia gotowy projekt nowelizacji wielu przepisów podatkowych został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ten stanowi część zmian legislacyjnych w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów oraz Prezesa Rady Ministrów zmiany w PIT mają wejść w życie od początku 2022 roku. Jakie zmiany w PIT są zapisane w tym projekcie?

  Polski Ład: projekt ustawy podatkowej w konsultacjach

  Polski Ład: projekt ustawy podatkowej w konsultacjach. Przygotowany projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu, został skierowany do konsultacji publicznych - poinformował 26 lipca 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt zawiera m.in. kwotę wolną od podatku PIT w wysokości 30 tys. zł. Pierwsze czytanie tego projektu w Sejmie jest planowane za kilka tygodni, tak by proces legislacyjny zakończył się przed 30 listopada - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

  Kiedy wszczęcie postępowania karnego skarbowego jest "instrumentalne"?

  Kiedy wszczęcie postępowania karnego skarbowego jest "instrumentalne"? Naczelny Sąd Administracyjny opublikował już uzasadnienie uchwały z 24 maja 2021 r. sygn. akt I FPS 1/21, zgodnie z którą sądy administracyjne są uprawnione do dokonywania oceny, czy wszczęcie postępowania karnego skarbowego miało charakter instrumentalny i czy mogło skutecznie wywołać efekt w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Uzasadnienie dostarcza cennych wskazówek, jak należy dokonywać oceny kryterium “instrumentalności”.

  Czy od 1 lipca 2021 r. złożenie JPK_VAT z oznaczeniami MPP jest błędem?

  JPK_VAT z oznaczeniami MPP. Od 1 lipca 2021 r. zmianie uległo rozporządzenie z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (ostatnia zmiana - w par. 11 uchylono pkt 2 ustępu 2, co oznacza, że ewidencja nie musi zawierać oznaczenia "MPP"). Jednocześnie ministerstwo nie zmieniło schemy JPK (zmiana będzie wprowadzona w nowym roku), zatem istnieje nadal możliwość wypełniania pola "MPP" w ewidencji. Czy obecnie - po wejściu w życie zmian w powyższym rozporządzeniu - złożenie w urzędzie JPK_VAT z oznaczeniami MPP będzie traktowane jako błąd?

  Jaka stawka VAT dla instalacji fotowoltaicznej?

  Stawka VAT dla instalacji fotowoltaicznej. Firma jest podwykonawcą. Wykonuje usługę montażu instalacji fotowoltaicznej na rzecz innego przedsiębiorcy na domu jednorodzinnym o powierzchni do 300 m2. Czy w takim przypadku można zastosować stawkę VAT 8%? Czy należy zastosować stawkę 23%?

  Rachunek do spłaty subwencji z PFR a biała lista podatników VAT

  Rachunek do spłaty subwencji z PFR a biała lista podatników VAT. Podatnicy VAT, którzy otrzymali subwencje z Tarczy Finansowej PFR mają wątpliwości, czy rachunek do spłaty subwencji otrzymanej z PFR ma być zgłoszony na białą listę?

  Amortyzacja podatkowa i rozliczenie leasingu - będą zmiany

  Amortyzacja podatkowa i leasing. W ramach pakietu uszczelniającego podatki Ministerstwo Finansów planuje zmianę w przepisach o amortyzacji składników majątku prywatnego wprowadzanego do majątku firmy. Zmienią się także zasady rozliczenia podatkowego sprzedaży majątku firmowego (np. przedmiotów wykupionych z leasingu) przez właścicieli firm – dowiedziała się PAP.

  Pracodawca zapłaci zaległe podatki. Pakiet uszczelniający podatki CIT, PIT, VAT

  Pakiet uszczelniający podatki CIT, PIT, VAT. Ministerstwo finansów chce rozbić solidarność pracodawców i pracowników, która ma miejsce w związku w wypłatą wynagrodzeń "pod stołem". W pakiecie uszczelniającym proponuje m.in., by po ujawnieniu takiej wypłaty to pracodawca, a nie pracownik musiał zapłacić zaległe podatki - dowiedziała się PAP.

  Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego - procedura wydania decyzji

  Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego to specjalna instytucja, umożliwiająca odciążenie majątku podatnika (a w określonych przypadkach również jego małżonka). Co kluczowe dla podatnika, może ona mieć miejsce nie tylko w toku egzekucji, ale również jeszcze przed wydaniem decyzji o wysokości zobowiązania i przed terminem wymagalności takiego. To narzędzie, w sposób zdecydowany, chroni interesy wierzyciela podatkowego, zwiększając jego możliwości uzyskania zobowiązania podatkowego. Można jednak zrozumieć obawy podatników przy funkcjonowaniu takiego odformalizowanego narzędzia - takie zabezpieczenie (nazywane „przedwymiarowym”) może być przecież ograniczeniem praw podatnika.

  Beneficjenci Tarczy Finansowej PFR 1.0 zaczynają spłatę subwencji

  W poniedziałek 26 lipca 2021 r. beneficjenci Tarczy Finansowej PFR 1.0 zaczynają spłatę części subwencji, które pozostała im po umorzeniu pozostałej kwoty wsparcia z PFR - powiedział PAP wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

  Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS)

  Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości rejestracji w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Jak to zrobić?

  Umorzenie subwencji PFR - ujęcie w księgach rachunkowych

  Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej (z Tarczy Finansowej PFR), które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie. Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

  Ceny benzyny w 2021 roku będą nadal rosły. Kiedy 6 zł za litr?

  Ceny benzyny. Zdaniem analityków e-petrol, sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce cały czas nie daje kierowcom podstaw do optymizmu. Według nich, spadek cen paliw w rafineriach w tym tygodniu nie zwiastuje dalszych obniżek i jednocześnie jest zbyt mały, by pokazał się w cenach paliw na stacjach.