REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat

Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat /shutterstock.com
Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Oddział Okręgowy w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w dniu 26 kwietnia obchodził Jubileusz 60-lecia swojej działalności. Uroczystość odbyła się w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Była to okazja do podsumowań dotychczasowej działalności oraz do dyskusji nad przyszłością zawodu księgowego.

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Księgowych w Polsce działa już od sześćdziesięciu lat, został założony podczas spotkania w auli Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, w którym udział wzięło 75 członków-założycieli.

REKLAMA

Autopromocja

- Po odwilży październikowej, 26 kwietnia 1957 roku zebrało się grono osób, które stanowiło komitet założycielski Oddziału Okręgowego w Warszawie. Zatwierdzono wówczas uruchomienie Oddziału, wybrano zarząd, ustalono skład komisji rewizyjnej oraz sądu koleżeńskiego, jak również wybrano Karola Koca prezesem zarządu. Dokument założycielski zachował się w aktach Oddziału do dziś. Zebraniu przewodniczył zasłużony dla rachunkowości Pan Jerzy Graczyński - wspominał ten moment Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Jak podkreślają obecne władze Oddziału, przez sześć dekad działalności, w nierzadko niesprzyjających warunkach politycznych i gospodarczych, Oddział wypełniał misję powierzoną przez założycieli – reprezentował i integrował środowisko księgowych, kadrowych, biegłych rewidentów i szeroko pojętej profesji ekonomiczno-finansowej, stając się niejako wizytówką tych zawodów.

Bieżąca działalność Oddziału koncentruje się przede wszystkim na udoskonalaniu i unowocześnianiu oferty szkoleniowej, promowaniu zawodów związanych z księgowością wśród młodzieży, integrowaniu środowiska i pomocy przy dostosowywaniu ciągle zmieniających się przepisów do rzeczywistości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność szkoleniowa i konsultacyjna, której Oddział podjął się od początków istnienia, prowadzona jest na wysokim poziomie, dzięki wiedzy i doświadczeniu wykładowców oraz profesjonalnie przygotowanym materiałom szkoleniowym, czego wyrazem jest m.in. przyznany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w 2006 roku certyfikat na prowadzoną działalność kursową. Odział otrzymał także certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą ISO 9001.

- Mówiąc o jubileuszach i o uroczystościach, które świętujemy jako Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, trzeba powiedzieć, że to przede wszystkim powód do refleksji nad tym, czego się już dokonało, czego dokonali nasi poprzednicy i my wszyscy, ale także powód do dumy, do satysfakcji. Myślę, że to się odnosi w szczególności do Oddziału Warszawskiego, Oddziału największego w Stowarzyszeniu, zawsze bardzo znaczącego w łącznej grupie naszych oddziałów okręgowych. Szczególnie chciałbym podkreślić, że ostatnie kilkanaście lat działalności Oddziału Okręgowego w Warszawie zaznaczyło się doskonale, to jest pasmo doskonałych wyników, doskonałych efektów. Chciałbym więc serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy do tych pięknych wyników włożyli swoją cegiełkę, swój wysiłek, swój intelekt, swój czas – mówił Franciszek Wala.

REKLAMA

Na wartość dydaktyczną wskazał również sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, który w liście z okazji jubileuszy napisał: „Nie do przecenienia jest działalność Warszawskiego oddziału Okręgowego w zakresie przygotowania do zawodu księgowego oraz ustawicznego doskonalenia kwalifikacji. Kursy i szkolenia oferowane przez Centrum Edukacji zawodowej Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP na bieżąco odpowiadają na potrzeby specjalistów na różnym etapie kariery zawodowej – od profesjonalistów, którzy mają sposobność regularnie uzupełniać swoją wiedzę w zakresie polskiego oraz międzynarodowego prawa bilansowego (szczególnie cenione są szkolenia obligatoryjne dla biegłych rewidentów), po młodych adeptów, u których potrafią Państwo wzbudzić zainteresowanie tą niełatwą dziedziną”.

Gratulacje dla księgowych złożył także Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, podkreślając, że „zawód oparty na zaufaniu publicznym, do jakich zalicza się profesja księgowego, to zajęcie dla ludzi, których nie przeraża wizja drobiazgowego zbierania i rozliczania setek faktur, ale też nieustannego dokształcania. Dziś rachunkowość to nie tylko suche dane finansowe. Współczesny księgowy zmienia się często w menedżera finansów firmy. Musi mieć wysokie kwalifikacje, ale też umiejętność analitycznego myślenia oraz poruszania się wśród nowoczesnych technologii. Sprostanie najwyższym standardom i poznawanie wciąż nowych przepisów prawa wymaga od księgowych ustawicznego kształcenia i doskonalenia. I na to stawia przede wszystkim Państwa stowarzyszenie – najstarsza i największa polska organizacja zrzeszająca przedstawicieli środowiska zawodowego zawiązanego z rachunkowością i finansami”.

Podczas uroczystości uhonorowany został Jan Oleksa, biegły rewident i wykładowca, otrzymując złotą odznakę z diamentem „Za zasługi w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM


W ramach obchodów jubileuszu odbyła się debata pt. „Rachunkowość – zadziwiająca, niezwykła, zaskakująca – kombinacja  tradycji i nowoczesności”, w której uczestniczyli: Wiesława Moczydłowska (moderator debaty), redaktor, rzecznik prasowy w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych; Ewelina Bugaj, doradca podatkowy; Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce; Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Prezes Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie; Łukasz Godlewski, biegły rewident; Leszek Marciniuk, biegły rewident, członek zarządu Oddziału Terenowego w Siedlcach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Prezes Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie powiedziała: "Jestem spokojna o przyszłość Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Na pewno do końca świata i o jeden dzień dłużej będą osoby, które będą chciały poznać tajniki wiedzy merytorycznej z zakresu księgowości. Można oczywiście popaść w samozachwyt, z uwagi na to, że na dzień 1 marca tego roku mieliśmy otwartych przez Oddział 46 kursów jednocześnie - to jest oczywiście dużo. Przed nami jednak olbrzymie wyzwanie, pokazać księgowym drogę do przyszłości, próbować tak zmienić nasze kursy, spróbować na nie tak popatrzeć, aby odpowiadać na oczekiwania. W nasz zawód zaczyna wchodzić nowe pokolenie, tzw. pokolenie Z. Jak tym nowym ludziom przekazywać wiedzę, czyli jak mają rozumieć procesy księgowe, połączenie księgowości z podatkami, połączenie wycen wartości godziwej – jak to wszystko odnieść potem do faktycznych zapisów w księgach rachunkowych. Należy zastanowić się nad tworzeniem nowych, nowoczesnych programów nauczania, tak by zawodowy księgowy miał tytuł „nowoczesny” zawodowy księgowy, który będzie doradcą, który będzie wsparciem dla przedsiębiorcy i który będzie potrafił ocenić, co czeka przedsiębiorcę, jeśli podejmie takie a nie inne działania".

W ocenie Łukasza Godlewskiego, biegłego rewidenta "perspektywy przed naszym zawodem, zawodem księgowego, są dosłownie nieograniczone. Dlaczego? My musimy mieć wiedzę merytoryczną, musimy być bardzo kompetentni, musimy umieć przekazać tę wiedzę, czyli dochodzi tutaj także umiejętność komunikacji, ale także dyplomacji przy przekazywaniu informacji, szczególnie tych złych. Uważam, że zawód księgowego ma przyszłość przy tak dobrej bazie kompetencyjnej, stanowiącej rzeczywiste wsparcie dla przedsiębiorcy. Nie możemy się jednak zamknąć w naszej pracy na dane historyczne, w tym obrazie na dany dzień i widzieć tylko dzień bilansowy i dzień rozliczenia za dany okres. Nie, to nie wystarczy, rynek potrzebuje czegoś więcej. Musimy także otworzyć się na zmianę informatyczną, która nas wspomaga i upraszcza pracochłonne procesy księgowe".

Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce, zauważył natomiast, że "jesteśmy w takim miejscu, w którym będzie się bardzo dużo działo z punktu widzenia rozwiązań informatycznych i technologii. Proszę zwrócić uwagę, że większość z Państwa w swojej pracy używa maila i elektronicznych systemów finansowo-księgowych. Coraz więcej informacji jest digitalizowanych i przechowywanych w przedsiębiorstwie. W związku z czym, jeśli współpracujecie z dostawcą oprogramowania, zapytajcie go, jakie on ma narzędzia, które pomogą wam lepiej realizować swoją pracę, zapytajcie go, w jaki sposób pomoże wam przetwarzać informacje i pomagać pracodawcy. Wasza rola jest szalenie ważna, czasami potraficie uratować biznes. Jak usiądziecie, popatrzycie, następnie przyjdziecie do prezesa i powiecie, że rabaty pomiędzy jednym miesiącem a drugim dramatycznie nam wzrosły, terminy płatności nam się wydłużyły, za chwilę będziemy mieli problem z płynnością. Ale do tego sam system księgowy nie wystarczy, musicie mieć do tego odpowiednie narzędzia".

Podsumowując debatę, Jerzy Koniecki, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i prezes warszawskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, powiedział, że "nie unikniemy cyfryzacji, nie unikniemy nowych zadań, nowej roli księgowego. Księgowy, dopóki pieniądz będzie, będzie potrzebny, dopóki kredyt będzie, będzie potrzebny, dopóki będą nowe inicjatywy, księgowy będzie potrzebny, bo ktoś to będzie musiał zarejestrować. Rola księgowego będzie się zmieniać, to nie będzie przysłowiowy technik zarękawek, tylko będzie to technik analityk, który analizuje i przekłada dane rzeczywiste na przyszłe, czyli prognosta. I rzeczywiście będziemy do tego celu wykorzystywać informatykę, nie cofniemy się przed rozwojem cyfryzacji. My także, jako Stowarzyszenie, do tego się przygotowujemy, zwracamy na to uwagę na organizowanych przez nas zajęciach".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA