Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat
REKLAMA
REKLAMA
Oddział Warszawski Stowarzyszenia Księgowych w Polsce działa już od sześćdziesięciu lat, został założony podczas spotkania w auli Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, w którym udział wzięło 75 członków-założycieli.
REKLAMA
- Po odwilży październikowej, 26 kwietnia 1957 roku zebrało się grono osób, które stanowiło komitet założycielski Oddziału Okręgowego w Warszawie. Zatwierdzono wówczas uruchomienie Oddziału, wybrano zarząd, ustalono skład komisji rewizyjnej oraz sądu koleżeńskiego, jak również wybrano Karola Koca prezesem zarządu. Dokument założycielski zachował się w aktach Oddziału do dziś. Zebraniu przewodniczył zasłużony dla rachunkowości Pan Jerzy Graczyński - wspominał ten moment Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Jak podkreślają obecne władze Oddziału, przez sześć dekad działalności, w nierzadko niesprzyjających warunkach politycznych i gospodarczych, Oddział wypełniał misję powierzoną przez założycieli – reprezentował i integrował środowisko księgowych, kadrowych, biegłych rewidentów i szeroko pojętej profesji ekonomiczno-finansowej, stając się niejako wizytówką tych zawodów.
Bieżąca działalność Oddziału koncentruje się przede wszystkim na udoskonalaniu i unowocześnianiu oferty szkoleniowej, promowaniu zawodów związanych z księgowością wśród młodzieży, integrowaniu środowiska i pomocy przy dostosowywaniu ciągle zmieniających się przepisów do rzeczywistości.
Działalność szkoleniowa i konsultacyjna, której Oddział podjął się od początków istnienia, prowadzona jest na wysokim poziomie, dzięki wiedzy i doświadczeniu wykładowców oraz profesjonalnie przygotowanym materiałom szkoleniowym, czego wyrazem jest m.in. przyznany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w 2006 roku certyfikat na prowadzoną działalność kursową. Odział otrzymał także certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą ISO 9001.
- Mówiąc o jubileuszach i o uroczystościach, które świętujemy jako Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, trzeba powiedzieć, że to przede wszystkim powód do refleksji nad tym, czego się już dokonało, czego dokonali nasi poprzednicy i my wszyscy, ale także powód do dumy, do satysfakcji. Myślę, że to się odnosi w szczególności do Oddziału Warszawskiego, Oddziału największego w Stowarzyszeniu, zawsze bardzo znaczącego w łącznej grupie naszych oddziałów okręgowych. Szczególnie chciałbym podkreślić, że ostatnie kilkanaście lat działalności Oddziału Okręgowego w Warszawie zaznaczyło się doskonale, to jest pasmo doskonałych wyników, doskonałych efektów. Chciałbym więc serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy do tych pięknych wyników włożyli swoją cegiełkę, swój wysiłek, swój intelekt, swój czas – mówił Franciszek Wala.
REKLAMA
Na wartość dydaktyczną wskazał również sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, który w liście z okazji jubileuszy napisał: „Nie do przecenienia jest działalność Warszawskiego oddziału Okręgowego w zakresie przygotowania do zawodu księgowego oraz ustawicznego doskonalenia kwalifikacji. Kursy i szkolenia oferowane przez Centrum Edukacji zawodowej Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP na bieżąco odpowiadają na potrzeby specjalistów na różnym etapie kariery zawodowej – od profesjonalistów, którzy mają sposobność regularnie uzupełniać swoją wiedzę w zakresie polskiego oraz międzynarodowego prawa bilansowego (szczególnie cenione są szkolenia obligatoryjne dla biegłych rewidentów), po młodych adeptów, u których potrafią Państwo wzbudzić zainteresowanie tą niełatwą dziedziną”.
Gratulacje dla księgowych złożył także Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, podkreślając, że „zawód oparty na zaufaniu publicznym, do jakich zalicza się profesja księgowego, to zajęcie dla ludzi, których nie przeraża wizja drobiazgowego zbierania i rozliczania setek faktur, ale też nieustannego dokształcania. Dziś rachunkowość to nie tylko suche dane finansowe. Współczesny księgowy zmienia się często w menedżera finansów firmy. Musi mieć wysokie kwalifikacje, ale też umiejętność analitycznego myślenia oraz poruszania się wśród nowoczesnych technologii. Sprostanie najwyższym standardom i poznawanie wciąż nowych przepisów prawa wymaga od księgowych ustawicznego kształcenia i doskonalenia. I na to stawia przede wszystkim Państwa stowarzyszenie – najstarsza i największa polska organizacja zrzeszająca przedstawicieli środowiska zawodowego zawiązanego z rachunkowością i finansami”.
Podczas uroczystości uhonorowany został Jan Oleksa, biegły rewident i wykładowca, otrzymując złotą odznakę z diamentem „Za zasługi w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
W ramach obchodów jubileuszu odbyła się debata pt. „Rachunkowość – zadziwiająca, niezwykła, zaskakująca – kombinacja tradycji i nowoczesności”, w której uczestniczyli: Wiesława Moczydłowska (moderator debaty), redaktor, rzecznik prasowy w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych; Ewelina Bugaj, doradca podatkowy; Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce; Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Prezes Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie; Łukasz Godlewski, biegły rewident; Leszek Marciniuk, biegły rewident, członek zarządu Oddziału Terenowego w Siedlcach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Prezes Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie powiedziała: "Jestem spokojna o przyszłość Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Na pewno do końca świata i o jeden dzień dłużej będą osoby, które będą chciały poznać tajniki wiedzy merytorycznej z zakresu księgowości. Można oczywiście popaść w samozachwyt, z uwagi na to, że na dzień 1 marca tego roku mieliśmy otwartych przez Oddział 46 kursów jednocześnie - to jest oczywiście dużo. Przed nami jednak olbrzymie wyzwanie, pokazać księgowym drogę do przyszłości, próbować tak zmienić nasze kursy, spróbować na nie tak popatrzeć, aby odpowiadać na oczekiwania. W nasz zawód zaczyna wchodzić nowe pokolenie, tzw. pokolenie Z. Jak tym nowym ludziom przekazywać wiedzę, czyli jak mają rozumieć procesy księgowe, połączenie księgowości z podatkami, połączenie wycen wartości godziwej – jak to wszystko odnieść potem do faktycznych zapisów w księgach rachunkowych. Należy zastanowić się nad tworzeniem nowych, nowoczesnych programów nauczania, tak by zawodowy księgowy miał tytuł „nowoczesny” zawodowy księgowy, który będzie doradcą, który będzie wsparciem dla przedsiębiorcy i który będzie potrafił ocenić, co czeka przedsiębiorcę, jeśli podejmie takie a nie inne działania".
W ocenie Łukasza Godlewskiego, biegłego rewidenta "perspektywy przed naszym zawodem, zawodem księgowego, są dosłownie nieograniczone. Dlaczego? My musimy mieć wiedzę merytoryczną, musimy być bardzo kompetentni, musimy umieć przekazać tę wiedzę, czyli dochodzi tutaj także umiejętność komunikacji, ale także dyplomacji przy przekazywaniu informacji, szczególnie tych złych. Uważam, że zawód księgowego ma przyszłość przy tak dobrej bazie kompetencyjnej, stanowiącej rzeczywiste wsparcie dla przedsiębiorcy. Nie możemy się jednak zamknąć w naszej pracy na dane historyczne, w tym obrazie na dany dzień i widzieć tylko dzień bilansowy i dzień rozliczenia za dany okres. Nie, to nie wystarczy, rynek potrzebuje czegoś więcej. Musimy także otworzyć się na zmianę informatyczną, która nas wspomaga i upraszcza pracochłonne procesy księgowe".
Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce, zauważył natomiast, że "jesteśmy w takim miejscu, w którym będzie się bardzo dużo działo z punktu widzenia rozwiązań informatycznych i technologii. Proszę zwrócić uwagę, że większość z Państwa w swojej pracy używa maila i elektronicznych systemów finansowo-księgowych. Coraz więcej informacji jest digitalizowanych i przechowywanych w przedsiębiorstwie. W związku z czym, jeśli współpracujecie z dostawcą oprogramowania, zapytajcie go, jakie on ma narzędzia, które pomogą wam lepiej realizować swoją pracę, zapytajcie go, w jaki sposób pomoże wam przetwarzać informacje i pomagać pracodawcy. Wasza rola jest szalenie ważna, czasami potraficie uratować biznes. Jak usiądziecie, popatrzycie, następnie przyjdziecie do prezesa i powiecie, że rabaty pomiędzy jednym miesiącem a drugim dramatycznie nam wzrosły, terminy płatności nam się wydłużyły, za chwilę będziemy mieli problem z płynnością. Ale do tego sam system księgowy nie wystarczy, musicie mieć do tego odpowiednie narzędzia".
Podsumowując debatę, Jerzy Koniecki, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i prezes warszawskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, powiedział, że "nie unikniemy cyfryzacji, nie unikniemy nowych zadań, nowej roli księgowego. Księgowy, dopóki pieniądz będzie, będzie potrzebny, dopóki kredyt będzie, będzie potrzebny, dopóki będą nowe inicjatywy, księgowy będzie potrzebny, bo ktoś to będzie musiał zarejestrować. Rola księgowego będzie się zmieniać, to nie będzie przysłowiowy technik zarękawek, tylko będzie to technik analityk, który analizuje i przekłada dane rzeczywiste na przyszłe, czyli prognosta. I rzeczywiście będziemy do tego celu wykorzystywać informatykę, nie cofniemy się przed rozwojem cyfryzacji. My także, jako Stowarzyszenie, do tego się przygotowujemy, zwracamy na to uwagę na organizowanych przez nas zajęciach".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat