REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek usług księgowych w Polsce nadal się porządkuje

REKLAMA

REKLAMA

Rynek usług księgowych w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Deregulacja zawodu księgowego znacząco wpłynęła na kształtowanie się usług z tego zakresu. Mimo, że ponad 70 tys. osób fizycznych zarejestrowało świadczenie usług księgowych, to powoli na rynku pojawiają się pierwsze próby konsolidacji tych firm.

Autopromocja

Bez księgowego ani rusz

W obecnych czasach trudno prężnie rozwijającym się firmom funkcjonować bez specjalistycznego wsparcia biur księgowych. Kontakty z fiskusem, sprawy w ZUS-ie, inwestowanie, finansowanie działalności czy optymalizacja podatkowa to jedne z wielu problemów, z jakimi warto zwrócić się do swojego księgowego.

Problemowa deregulacja

Polska Klasyfikacja Działalności definiuje działalność rachunkowo-księgową, razem z doradztwem podatkowym jako działalność profesjonalną, naukową i techniczną wymagającą wiedzy specjalistycznej. Do niedawna rękojmię należycie wykonywania tych usług gwarantował certyfikat księgowego, który wydawał Minister Finansów. Bez niego nie można było wykonywać usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzić ksiąg podatkowych czy rozliczać małych firm z PIT-u bądź VAT-u.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od dwóch lat rynek jest rozregulowany

W 2014 r. weszła w życie deregulacja w zakresie wydawania certyfikatów księgowych. Od tego czasu czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw (m.in. przeciwko wiarygodności dokumentu). Należy mieć także wykupioną polisę OC (art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości). Obecnie do prowadzenia ksiąg klientom nie potrzebna jest nawet polisa. Zmiany te nie objęły jednak doradców podatkowych. Nadal obowiązują państwowe egzaminy na doradcę podatkowego i tylko osoby wpisane na listę doradców podatkowych mają prawo zarówno wykonywania zawodu, jak i też używania samego tytułu doradcy.

Dotkliwy spadek jakości

W konsekwencji deregulacji, w dzisiejszych realiach biznesowych przedsiębiorca jest potencjalnie narażony na oferty świadczenia usług księgowych o mniejszej jakości. Z jednej strony zniknęło ograniczenie dla przedsiębiorców pragnących zostać księgowymi, z drugiej właśnie to ograniczenie odnosiło się do kryteriów merytorycznych, czyli w skrócie do jakości i rzetelności świadczonych usług. Za certyfikatem np. doradcy podatkowego stoją wysokie i na bieżąco weryfikowane kwalifikacje oraz szeroki wachlarz oferowanych usług – od wypełnienia deklaracji VAT-owskiej, przez interpretację przepisów podatkowych, po występowanie w imieniu przedsiębiorcy przed sądami i pomoc w skorzystaniu z pomocy publicznej czy środków z funduszy unijnych. Ponadto zobowiązani są do przestrzegania etyki zawodowej, dochowywania tajemnicy i obowiązkowemu posiadaniu polisy OC.

Rynek w liczbach

Zgodnie z publikowanym i aktualizowanym przez Ministerstwo Finansów wykazem osób posiadających certyfikat księgowy, obecnie  jest 69 232 takich osób. Na liście doradców podatkowych widnieje 8 831 nazwisk i ich liczba ma się powiększyć do końca 2016 r. do ponad 9 tys. W kraju jest też około 500 aktywnych osób prawnych uprawnionych do wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Z kolei obecnych w CEIDG zarejestrowanych pod szyldem działalności rachunkowo-księgowych i/lub doradztwa podatkowego jest 70 317. Fakt zarejestrowania nie oznacza jednak, że każda z tych osób faktycznie świadczy usługi księgowe. Co więcej, osoby zarejestrowane w CEIDG nie zadeklarowały działalności wyłącznie księgowej. We wnioskach o wpis do ewidencji, działalność księgowego pojawiała się w towarzystwie np. działalności usługowej związanej z administracyjną obsługa biura, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy, czy tez w połączeniu ze sprzedażą detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej.

Kolejny etap konsolidacji księgowych

Zawód księgowego wymaga nieustannego odświeżania informacji, obecności na szkoleniach i analizowania zmian w otoczeniu biznesu. Innymi słowy bycia „na bieżąco” z ciągle zmieniającymi się przepisami. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko błędu i dostarczać przedsiębiorcom usługi najwyższej jakości. Między innymi bezpłatne szkolenia merytoryczne oraz nieograniczone konsultacje z doradcą podatkowym i radcą prawnym gwarantuje księgowym nowy projekt spółki Tax Care, która uruchomiła  pionierski projekt budowy sieci biur księgowych w modelu franczyzowym. To pomysł, którego celem jest konsolidacja rynku usług księgowych  – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – tak ważnych dla rozwoju biznesu.

Celem Tax Care jest posiadanie partnerów biznesowych, świadczących usługi księgowe wg standardu tej firmy, w każdym mieście powiatowym.

Na franczyzie biuro księgowe może sporo zyskać. W ramach współpracy Tax Care zamierza przeznaczyć kilkanaście milionów złotych na dofinansowanie dla firm partnerskich, w szczególności na zakup niezbędnego sprzętu, oprogramowania czy wyposażenie stanowisk pracy księgowych.

Niewątpliwym plusem jest też oferowane wsparcie procesowe – partnerom stawia się do dyspozycji licencję na system do prowadzenia pełnych ksiąg, system kadrowo-płacowy, aplikację umożliwiającą prowadzenie uproszczonej księgowości, a także pomoc informatyków.

Na końcu czekają korzyści marketingowe, pozwalające rozwinąć skrzydła mniejszym biurom. Tax Care stawia również na szlifowanie umiejętności „miękkich” organizując treningi sprzedażowe.

Artykuł powstał we współpracy z

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA