REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek usług księgowych w Polsce nadal się porządkuje

REKLAMA

REKLAMA

Rynek usług księgowych w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Deregulacja zawodu księgowego znacząco wpłynęła na kształtowanie się usług z tego zakresu. Mimo, że ponad 70 tys. osób fizycznych zarejestrowało świadczenie usług księgowych, to powoli na rynku pojawiają się pierwsze próby konsolidacji tych firm.

REKLAMA

Autopromocja

Bez księgowego ani rusz

W obecnych czasach trudno prężnie rozwijającym się firmom funkcjonować bez specjalistycznego wsparcia biur księgowych. Kontakty z fiskusem, sprawy w ZUS-ie, inwestowanie, finansowanie działalności czy optymalizacja podatkowa to jedne z wielu problemów, z jakimi warto zwrócić się do swojego księgowego.

Problemowa deregulacja

Polska Klasyfikacja Działalności definiuje działalność rachunkowo-księgową, razem z doradztwem podatkowym jako działalność profesjonalną, naukową i techniczną wymagającą wiedzy specjalistycznej. Do niedawna rękojmię należycie wykonywania tych usług gwarantował certyfikat księgowego, który wydawał Minister Finansów. Bez niego nie można było wykonywać usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzić ksiąg podatkowych czy rozliczać małych firm z PIT-u bądź VAT-u.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od dwóch lat rynek jest rozregulowany

W 2014 r. weszła w życie deregulacja w zakresie wydawania certyfikatów księgowych. Od tego czasu czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw (m.in. przeciwko wiarygodności dokumentu). Należy mieć także wykupioną polisę OC (art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości). Obecnie do prowadzenia ksiąg klientom nie potrzebna jest nawet polisa. Zmiany te nie objęły jednak doradców podatkowych. Nadal obowiązują państwowe egzaminy na doradcę podatkowego i tylko osoby wpisane na listę doradców podatkowych mają prawo zarówno wykonywania zawodu, jak i też używania samego tytułu doradcy.

Dotkliwy spadek jakości

W konsekwencji deregulacji, w dzisiejszych realiach biznesowych przedsiębiorca jest potencjalnie narażony na oferty świadczenia usług księgowych o mniejszej jakości. Z jednej strony zniknęło ograniczenie dla przedsiębiorców pragnących zostać księgowymi, z drugiej właśnie to ograniczenie odnosiło się do kryteriów merytorycznych, czyli w skrócie do jakości i rzetelności świadczonych usług. Za certyfikatem np. doradcy podatkowego stoją wysokie i na bieżąco weryfikowane kwalifikacje oraz szeroki wachlarz oferowanych usług – od wypełnienia deklaracji VAT-owskiej, przez interpretację przepisów podatkowych, po występowanie w imieniu przedsiębiorcy przed sądami i pomoc w skorzystaniu z pomocy publicznej czy środków z funduszy unijnych. Ponadto zobowiązani są do przestrzegania etyki zawodowej, dochowywania tajemnicy i obowiązkowemu posiadaniu polisy OC.

Rynek w liczbach

Zgodnie z publikowanym i aktualizowanym przez Ministerstwo Finansów wykazem osób posiadających certyfikat księgowy, obecnie  jest 69 232 takich osób. Na liście doradców podatkowych widnieje 8 831 nazwisk i ich liczba ma się powiększyć do końca 2016 r. do ponad 9 tys. W kraju jest też około 500 aktywnych osób prawnych uprawnionych do wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Z kolei obecnych w CEIDG zarejestrowanych pod szyldem działalności rachunkowo-księgowych i/lub doradztwa podatkowego jest 70 317. Fakt zarejestrowania nie oznacza jednak, że każda z tych osób faktycznie świadczy usługi księgowe. Co więcej, osoby zarejestrowane w CEIDG nie zadeklarowały działalności wyłącznie księgowej. We wnioskach o wpis do ewidencji, działalność księgowego pojawiała się w towarzystwie np. działalności usługowej związanej z administracyjną obsługa biura, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy, czy tez w połączeniu ze sprzedażą detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej.

Kolejny etap konsolidacji księgowych

Zawód księgowego wymaga nieustannego odświeżania informacji, obecności na szkoleniach i analizowania zmian w otoczeniu biznesu. Innymi słowy bycia „na bieżąco” z ciągle zmieniającymi się przepisami. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko błędu i dostarczać przedsiębiorcom usługi najwyższej jakości. Między innymi bezpłatne szkolenia merytoryczne oraz nieograniczone konsultacje z doradcą podatkowym i radcą prawnym gwarantuje księgowym nowy projekt spółki Tax Care, która uruchomiła  pionierski projekt budowy sieci biur księgowych w modelu franczyzowym. To pomysł, którego celem jest konsolidacja rynku usług księgowych  – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – tak ważnych dla rozwoju biznesu.

Celem Tax Care jest posiadanie partnerów biznesowych, świadczących usługi księgowe wg standardu tej firmy, w każdym mieście powiatowym.

Na franczyzie biuro księgowe może sporo zyskać. W ramach współpracy Tax Care zamierza przeznaczyć kilkanaście milionów złotych na dofinansowanie dla firm partnerskich, w szczególności na zakup niezbędnego sprzętu, oprogramowania czy wyposażenie stanowisk pracy księgowych.

Niewątpliwym plusem jest też oferowane wsparcie procesowe – partnerom stawia się do dyspozycji licencję na system do prowadzenia pełnych ksiąg, system kadrowo-płacowy, aplikację umożliwiającą prowadzenie uproszczonej księgowości, a także pomoc informatyków.

Na końcu czekają korzyści marketingowe, pozwalające rozwinąć skrzydła mniejszym biurom. Tax Care stawia również na szlifowanie umiejętności „miękkich” organizując treningi sprzedażowe.

Artykuł powstał we współpracy z

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA