reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 500 plus w 2018 roku – elektroniczne wnioski już od 1 lipca

500 plus w 2018 roku – elektroniczne wnioski już od 1 lipca

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował szereg zmian w przepisach regulujących wypłatę świadczenia wychowawczego, zwanego potocznie „500+”. Jedną z istotnych zmian będzie możliwość składania wniosków w formie elektronicznej na kolejny okres świadczeniowy (trwający od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 roku) już od 1 lipca 2018 roku.

Dłuższe terminy składania wniosków na kolejny okres świadczeniowy, ich rozpatrywania i wypłaty przyznanych świadczeń wychowawczych

Jak informuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin,  w obecnym stanie prawnym, wnioski o świadczenie wychowawcze oraz o świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą przyjmowane na kolejny, roczny okres świadczeniowy, od 1 sierpnia 2017 r., natomiast wnioski o zasiłek rodzinny z dodatkami oraz specjalny zasiłek opiekuńczy od 1 września 2017 r. Spowoduje to kumulację dużej liczby wniosków składanych w organów właściwych w krótkim okresie czasu, co może zagrozić sprawnej i szybkiej realizacji tych świadczeń.

W związku z ww. zjawiskiem kumulacji okresów składania i rozpatrywania wniosków na kolejne roczne okresy świadczeniowe/zasiłkowe, Minister proponuje wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym, wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres składane drogą elektroniczną będą przyjmowane od dnia 1 lipca danego roku – rozwiązanie to zostanie zastosowane po raz pierwszy od dnia 1 lipca 2018 r. W pozostałych przypadkach (wnioski składane osobiście lub przesłane pocztą), wnioski o świadczenie wychowawcze będą, tak jak dotychczas, przyjmowane od 1 sierpnia danego roku.

Ponadto, aby uniknąć kolejek oraz zapewnić gminom wystarczający czas na prawidłowe rozpatrzenie wniosków o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, Minister proponuje wydłużenie maksymalnych okresów ich rozpatrywania i wypłaty przyznanych świadczeń wychowawczych (oczywiście, uwzględniając liczbę wniosków w danej gminie i możliwości organizacyjne, każda gmina może rozpatrywać wnioski na bieżąco wcześniej niż w maksymalnych, ustawowo określonych terminach).

W tym celu w ustawie z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195 i 1579 oraz z 2017 r. poz. 60, 245, 624 i 777) mają zostać wprowadzone stosowne zmiany. W szczególności w  art. 21 tej ustawy zostanie zapisane w ust. 3, iż: „3.  Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lipca danego roku.”,

Poza tym zostaną istotnie wydłużone terminy na ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i wypłatę tego świadczenia:

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 14.06.2017

Autor:

Źródło:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

500 plus w 2017 roku – elektroniczne wnioski już od 1 lipca
500 plus w 2017 roku – elektroniczne wnioski już od 1 lipca

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama