| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska przystąpiła do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów (ANPRS)

Polska przystąpiła do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów (ANPRS)

Jak informuje Ministerstwo Finansów w dniu 11 października 2017 r. podczas spotkania szefów ceł państw UE w Brukseli sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Szef KAS Marian Banaś podpisał czterostronne Porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów ANPRS (Automated Number Plate Recognition System). System funkcjonuje obecnie pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią.

Podpisane porozumienie umożliwia wymianę informacji koniecznych do oszacowania i poboru należności celnych i podatku akcyzowego, zwalczania przemytu narkotyków oraz innych towarów podlegających zakazom lub ograniczeniom, umożliwia też wymianę informacji w zakresie przeciwdziałania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

Właścicielem systemu ANPRS są służby celne danego kraju, w krajach bałtyckich korzystają z niego m.in. Policja i Straż Graniczna. Podobną rolę rozpoznawania wizyjnego w Polsce pełni ZSOG CAIFS II, który rejestruje numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających na obszar Unii Europejskiej lub wyjeżdżających z tego obszaru.

ZSOG CAIFS II – Zintegrowany System Obsługi Granicy CAIFS II, wyodrębniony w 2013 r. ze Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa dla Obiektów Granicznych Administracji Celnej CAIFS II. Głównym założeniem funkcjonowania Systemu jest wspomaganie kontroli na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a także zapobieganie nadużyciom, przestępstwom i wykroczeniom skarbowym (finansowym).

System ANPRS opiera się o urządzenia rejestrujące numery tablic pojazdów samochodowych, wykonujące zdjęcia samochodom towarowym i osobowym. Urządzenia rejestrujące rozmieszczone są na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii na granicach zewnętrznych oraz w innych miejscach, np. na głównych szlakach komunikacyjnych czy na granicach wewnętrznych krajów.

W poszczególnych krajach funkcjonują NCP (National Contact Point) czyli Krajowe Punkty Kontaktowe. NCP wymieniają pomiędzy sobą komunikaty w celu ukierunkowania działań kontrolnych na obiekty przemieszczające się pomiędzy krajami, prowadzą postępowania poszukiwawcze wobec pojazdów, co do których zaistniały podejrzenia naruszeń prawa lub śledzą trasy przemieszczania się towarów, które są w obszarze ich zainteresowania. Polski Krajowy Punkt Kontaktowy zlokalizowany będzie w Budzisku przy granicy z Litwą.

Polska dołącza do funkcjonującego systemu ANPRS w krajach bałtyckich z „siatką" kamer zlokalizowanych na drogowych przejściach granicznych oraz z kamerami zlokalizowanymi w Budzisku na granicy z Litwą.

Planuje się, że Polska dołączy do międzynarodowej wymiany komunikatów pod koniec grudnia 2017 r.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Genezą budowy Systemu ANPRS w krajach bałtyckich było stworzenie narzędzia wspomagającego zwalczanie przemytu wyrobów tytoniowych i innych naruszeń prawa. System aktualnie funkcjonuje w administracjach celnych Litwy, Łotwy i Estonii, a podstawą do funkcjonowania takiego systemu było dotychczas obowiązujące trójstronne Porozumienie zawarte w oparciu o rozporządzenie Rady nr 515/97 z dnia 13 marca 1997 r. w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi Państw Członkowskich i współpracy między Państwami Członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »