Kategorie

Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskim

Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskimszkolenie, nauka
Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskimszkolenie, nauka
O możliwościach nabycia specjalistycznej wiedzy w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim rozmawiamy z profesorem Witoldem Modzelewskim, kierownikiem Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Panie Profesorze, jest Pan kierownikiem Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Właśnie trwa rekrutacja na już XVII edycję tego Studium. Kto powinien zainteresować się możliwością studiowania podatków na tym Studium?

prof. Witold Modzelewski: Od ponad piętnastu lat naszymi słuchaczami są osoby, które interesują się szeroko rozumianą problematyką podatkową i prawnopodatkową. Są to przede wszystkim: księgowi, kandydaci na doradców podatkowych, pracownicy biur rachunkowych, urzędnicy administracji skarbowej i samorządowych organów podatkowych, prawnicy, ekonomiści i księgowi. Od lat zwiększa się odsetek słuchaczy, którzy rozpoczynają studia podyplomowe będąc jeszcze studentami ostatniego roku studiów magisterskich wraz z rozpoczęciem kariery zawodowej. Jest taka możliwość.

Czy jest to Studium dla każdego zainteresowanego podatkami bez względu na ukończony wcześniej kierunek? Czy Studium jest dostępne tylko dla magistrów, czy również dla licencjatów?

prof. Witold Modzelewski: Nasze studia są dostępne dla każdego, kto ukończył albo jest na ostatnim roku studiów, bez względu na ich profil i kierunek. Mamy wielu (większość) słuchaczy, którzy nie ukończyli studiów prawniczych czy ekonomicznych. Pragnę dodać, że jesteśmy największym w Polsce studium podyplomowym o tej specjalizacji; istnieje od 15 lat i  ukończyło je już ponad 2000 absolwentów.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Jakie umiejętności nabywa absolwent tego Studium? W jakiej aktywności zawodowej ukończenie tego Studium jest przydatne? Czy Pana zdaniem Studium może przygotować do egzaminu na doradcę podatkowego?

prof. Witold Modzelewski: Absolwenci studium uzyskują pełne kompendium wiedzy specjalistycznej dotyczącej podatków i prawa podatkowego, innych danin publicznych oraz ZUS, prawa karnego skarbowego i karnego związanego z podatkami, administracji skarbowej oraz podatków rachunkowości. Jest to wiedza niezbędna w pracy zawodowej każdego, kto bezpośrednio zajmuje się tą problematyką. Wielu traktuje te studia jako sposób przygotowania do egzaminu na doradcę podatkowego.

Ile trwa nauka na Studium i z jaką częstotliwością odbywają się zajęcia?

prof. Witold Modzelewski: Studia trwają trzy semestry. Rozpoczynają się – co ważne – w semestrze letnim w systemie sobotnio – niedzielnym (co drugi tydzień).

Kto uczy podatków na tym Studium? Kim są wykładowcy? Czy są to praktycy? Czy wśród wykładowców są także pracownicy administracji skarbowej?

prof. Witold Modzelewski: Uczą najwybitniejsi specjaliści podatkowi w naszym kraju: są to pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, SGH, Sędziowie NSA oraz wybitni prawnicy. Wśród wykładowców mamy powszechnie znane osoby o uznanym autorytecie w tej dziedzinie. Od początku istnienia studium kadra wykładowców nie uległa zmianie.

W 2017 roku obchodzi Pan piękny jubileusz 40-lecia pracy naukowej i dydaktycznej, która w przeważającej mierze dotyczyła właśnie prawa podatkowego. Kogo zatem, jak nie Pana Profesora trzeba pytać jak powinno się uczyć podatków?  Jak zmieniała się dydaktyka podatkowa na przestrzeni tych 40 lat? Co ważne było 40 lat temu, co 20 lat temu, a co ważne jest teraz? W jakim kierunku będzie szła Pana zdaniem dydaktyka podatkowa w kolejnych dekadach?

prof. Witold Modzelewski: Od czterdziestu lat uczę prawa finansowego, w tym zwłaszcza prawa podatkowego. Pytanie o to, co jest podmiotem przekazu dydaktycznego na poziomie akademickim zadaje sobie dziś chyba każdy pracownik naukowy zajmujący się tą problematyką. Nie można koncentrować się głównie na prawie pozytywnym, bo zmienia się zbyt często, jest pisane w sposób wadliwy i niechlujny, a także żyjemy w chaosie interpretacyjnym, tworzonym zwłaszcza przez władzę wykonawczą. Dotyczy to również judykatury, która nie spełniła dość naiwnych oczekiwań, że będzie ona czynnikiem ładu i porządku. Mamy curiosum w postaci „wyroków prawotwórczych”, a treść przepisów prawa jest często dla sądu wręcz nieistotna. Dlatego też misją uczelni, a zwłaszcza wydziałów prawa, jest tworzenie oraz przekaz racjonalnej doktryny prawa podatkowego, która prawnikom pozwoli zrozumieć meandry praktyki legislacyjnej i judykatury.

Pół żartem pół serio zapytam na koniec, czy ważniejsze jest uczenie interpretowania przepisów prawa podatkowego, czy może bardziej przydaje się egzegeza interpretacji urzędowych i pism (objaśnień, ostrzeżeń, broszur etc.) Ministerstwa Finansów.

prof. Witold Modzelewski: Praktykowany przekaz dydaktyczny dotyczący prawa podatkowego sprowadza się dziś często do  interpretacji aktów interpretacyjnych, takich jak wyroki i wypowiedzi interpretacyjne władzy wykonawczej. Nie ma to większego sensu poznawczego i praktycznego, bo poglądy nie są prawem. Prawo podatkowe ma przede wszystkim charakter prawa stanowionego, dlatego też ważniejszy i rozstrzygający jest przepis prawa.

Bardzo dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Paweł Huczko

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Warto też dodać, że na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie prawa podatkowego można podjąć dwuletnie studia magisterskie na kierunku: Prawo Finansowe i Skarbowość. Są to studia II stopnia, czyli przyjmowani są absolwenci studiów licencjackich. Omawiane studia magisterskie mają faktycznie bardzo szeroki zakres tematyczny. Jak czytamy na stronie internetowej studiów ich prawniczy charakter jest uzupełniony o rozbudowane wątki interdyscyplinarne z zakresu: nauki finansów, administratywistyki, rachunkowości i wiedzy ekonomicznej. Zajęcia odbywają się co tydzień, w czwartki, piątki i soboty. Taki system ułatwia przynajmniej części studentów łączenie studiowania z pracą.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady
Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

  Czy dobrowolne opłaty za toalety podlegają VAT?

  Dobrowolne opłaty za toalety a VAT. Czy otrzymane środki pieniężne (dobrowolne opłaty za skorzystanie z toalety) powinny być uznane za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług?

  TSUE kontra Belgia. Zwolnienia podatkowe niezgodne z prawem UE

  Zwolnienia podatkowe. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że zwolnienia podatkowe przyznawane przez Belgię przedsiębiorstwom międzynarodowym stanowią system pomocy państwowej niezgodnej z prawem Unii. Przyznał tym samym rację Komisji Europejskiej i uchylił wyrok Sądu UE z 2019 roku.

  Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

  Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku. W roku 2022 podatnikom grozić będą wyższe niż w 2021 r. kwoty grzywien, jakie można wymierzyć za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

  Kiedy e-faktury będą obligatoryjne? Jak się przygotować?

  E-faktury. Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?

  Prosta Spółka Akcyjna – jak założyć, jak działa

  Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest szczególnie atrakcyjna dla młodych innowatorów, którzy dysponują unikalnym know-how i chcą otworzyć biznes, ale nie mają na to własnego majątku. Możesz ją szybko zarejestrować, a jej obsługa jest bardzo prosta. O tym, jak krok po kroku założyć PSA i jakie płyną z tego korzyści dla przedsiębiorców, rozmawiali 15 września 2021 r. uczestniczy konferencji online, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

  Drugi samochód w jednoosobowej działalności a koszty podatkowe

  Samochód w działalności gospodarczej. W związku z tym, że przepisy nie zabraniają posiadania więcej niż jednego samochodu w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy decydują się na zakup kolejnego pojazdu do swojej działalności. Część z nich ma jednak pewne wątpliwości i dostrzega potencjalne ryzyko podatkowe związane z zakupem drugiego auta. Dlatego decyduje się wystąpić o potwierdzenie planowanego zakupu oraz jego skutków podatkowych w ramach interpretacji indywidualnej. Stanowisko fiskusa jest korzystne dla podatników, jednak zawiera pewne warunki.

  Polski Ład. Przedsiębiorcy będą rezygnować z podatku liniowego

  Polski Ład. Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego skala „szarej strefy” w zatrudnieniu w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób (ok. 5,4% ogólnej liczby pracujących) [1]. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania statystyczne nie odkrywają rzeczywistej skali zjawiska. Realnie praca nierejestrowana może obejmować nawet 16% osób w wieku produkcyjnym [2].

  Polski Ład. Kontrola podatkowa na wniosek

  Polski Ład. Podatnik, który dostanie od szefa Krajowej Administracji Skarbowej ostrzeżenie przed podejrzanym kontrahentem, będzie mógł wnioskować o przeprowadzenie kontroli podatkowej w zakresie będącym przedmiotem tego ostrzeżenia.

  Przekształcasz działalność gospodarczą w jednoosobową sp. z o.o.? Sprawdź co zmieni się w Twojej księgowości!

  Zmiana dotychczasowej formy prawnej firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rewolucję w obowiązkach księgowych. Jeśli przed przekształceniem prowadziłeś podatkową księgę przychodów i rozchodów, zakładając spółkę z o.o. musi przejść na księgi rachunkowe.

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku. Kluczowym elementem nowego Polskiego Ładu są istotne zmiany w podatkach. Zmiany te obejmą system opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie innowacyjnych rozwiązań, pobudzenie inwestycji o nowe rozwiązania dla inwestorów strategicznych.

  Ulga na powrót od 1 stycznia 2022 r.

  Ulga na powrót. Polski Ład przewiduje wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce, tzw. ulga na powrót. Proponuje się, aby ulga na powrót weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Kto będzie miał prawo do nowej ulgi i jaka będzie jej wysokość?

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm - wnioski do 30 września

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Polski Fundusz Rozwoju ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm. 14 września 2021 r. PFR poinformował o udostępnieniu możliwości składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach tej Tarczy. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.