REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskim

Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskimszkolenie, nauka
Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskimszkolenie, nauka

REKLAMA

REKLAMA

O możliwościach nabycia specjalistycznej wiedzy w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim rozmawiamy z profesorem Witoldem Modzelewskim, kierownikiem Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Panie Profesorze, jest Pan kierownikiem Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Właśnie trwa rekrutacja na już XVII edycję tego Studium. Kto powinien zainteresować się możliwością studiowania podatków na tym Studium?

REKLAMA

Autopromocja

prof. Witold Modzelewski: Od ponad piętnastu lat naszymi słuchaczami są osoby, które interesują się szeroko rozumianą problematyką podatkową i prawnopodatkową. Są to przede wszystkim: księgowi, kandydaci na doradców podatkowych, pracownicy biur rachunkowych, urzędnicy administracji skarbowej i samorządowych organów podatkowych, prawnicy, ekonomiści i księgowi. Od lat zwiększa się odsetek słuchaczy, którzy rozpoczynają studia podyplomowe będąc jeszcze studentami ostatniego roku studiów magisterskich wraz z rozpoczęciem kariery zawodowej. Jest taka możliwość.

Czy jest to Studium dla każdego zainteresowanego podatkami bez względu na ukończony wcześniej kierunek? Czy Studium jest dostępne tylko dla magistrów, czy również dla licencjatów?

prof. Witold Modzelewski: Nasze studia są dostępne dla każdego, kto ukończył albo jest na ostatnim roku studiów, bez względu na ich profil i kierunek. Mamy wielu (większość) słuchaczy, którzy nie ukończyli studiów prawniczych czy ekonomicznych. Pragnę dodać, że jesteśmy największym w Polsce studium podyplomowym o tej specjalizacji; istnieje od 15 lat i  ukończyło je już ponad 2000 absolwentów.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie umiejętności nabywa absolwent tego Studium? W jakiej aktywności zawodowej ukończenie tego Studium jest przydatne? Czy Pana zdaniem Studium może przygotować do egzaminu na doradcę podatkowego?

prof. Witold Modzelewski: Absolwenci studium uzyskują pełne kompendium wiedzy specjalistycznej dotyczącej podatków i prawa podatkowego, innych danin publicznych oraz ZUS, prawa karnego skarbowego i karnego związanego z podatkami, administracji skarbowej oraz podatków rachunkowości. Jest to wiedza niezbędna w pracy zawodowej każdego, kto bezpośrednio zajmuje się tą problematyką. Wielu traktuje te studia jako sposób przygotowania do egzaminu na doradcę podatkowego.

Ile trwa nauka na Studium i z jaką częstotliwością odbywają się zajęcia?

prof. Witold Modzelewski: Studia trwają trzy semestry. Rozpoczynają się – co ważne – w semestrze letnim w systemie sobotnio – niedzielnym (co drugi tydzień).

Kto uczy podatków na tym Studium? Kim są wykładowcy? Czy są to praktycy? Czy wśród wykładowców są także pracownicy administracji skarbowej?

prof. Witold Modzelewski: Uczą najwybitniejsi specjaliści podatkowi w naszym kraju: są to pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, SGH, Sędziowie NSA oraz wybitni prawnicy. Wśród wykładowców mamy powszechnie znane osoby o uznanym autorytecie w tej dziedzinie. Od początku istnienia studium kadra wykładowców nie uległa zmianie.

W 2017 roku obchodzi Pan piękny jubileusz 40-lecia pracy naukowej i dydaktycznej, która w przeważającej mierze dotyczyła właśnie prawa podatkowego. Kogo zatem, jak nie Pana Profesora trzeba pytać jak powinno się uczyć podatków?  Jak zmieniała się dydaktyka podatkowa na przestrzeni tych 40 lat? Co ważne było 40 lat temu, co 20 lat temu, a co ważne jest teraz? W jakim kierunku będzie szła Pana zdaniem dydaktyka podatkowa w kolejnych dekadach?

REKLAMA

prof. Witold Modzelewski: Od czterdziestu lat uczę prawa finansowego, w tym zwłaszcza prawa podatkowego. Pytanie o to, co jest podmiotem przekazu dydaktycznego na poziomie akademickim zadaje sobie dziś chyba każdy pracownik naukowy zajmujący się tą problematyką. Nie można koncentrować się głównie na prawie pozytywnym, bo zmienia się zbyt często, jest pisane w sposób wadliwy i niechlujny, a także żyjemy w chaosie interpretacyjnym, tworzonym zwłaszcza przez władzę wykonawczą. Dotyczy to również judykatury, która nie spełniła dość naiwnych oczekiwań, że będzie ona czynnikiem ładu i porządku. Mamy curiosum w postaci „wyroków prawotwórczych”, a treść przepisów prawa jest często dla sądu wręcz nieistotna. Dlatego też misją uczelni, a zwłaszcza wydziałów prawa, jest tworzenie oraz przekaz racjonalnej doktryny prawa podatkowego, która prawnikom pozwoli zrozumieć meandry praktyki legislacyjnej i judykatury.

Pół żartem pół serio zapytam na koniec, czy ważniejsze jest uczenie interpretowania przepisów prawa podatkowego, czy może bardziej przydaje się egzegeza interpretacji urzędowych i pism (objaśnień, ostrzeżeń, broszur etc.) Ministerstwa Finansów.

prof. Witold Modzelewski: Praktykowany przekaz dydaktyczny dotyczący prawa podatkowego sprowadza się dziś często do  interpretacji aktów interpretacyjnych, takich jak wyroki i wypowiedzi interpretacyjne władzy wykonawczej. Nie ma to większego sensu poznawczego i praktycznego, bo poglądy nie są prawem. Prawo podatkowe ma przede wszystkim charakter prawa stanowionego, dlatego też ważniejszy i rozstrzygający jest przepis prawa.

Bardzo dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Paweł Huczko

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Warto też dodać, że na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie prawa podatkowego można podjąć dwuletnie studia magisterskie na kierunku: Prawo Finansowe i Skarbowość. Są to studia II stopnia, czyli przyjmowani są absolwenci studiów licencjackich. Omawiane studia magisterskie mają faktycznie bardzo szeroki zakres tematyczny. Jak czytamy na stronie internetowej studiów ich prawniczy charakter jest uzupełniony o rozbudowane wątki interdyscyplinarne z zakresu: nauki finansów, administratywistyki, rachunkowości i wiedzy ekonomicznej. Zajęcia odbywają się co tydzień, w czwartki, piątki i soboty. Taki system ułatwia przynajmniej części studentów łączenie studiowania z pracą.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA