REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skład Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych
prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Doradcy podatkowi z całej Polski wybrali skład Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji (na lata 2018-2021). Nową Radę tworzy 38 członków, a jej przewodniczącym został prof. dr hab. Adam Mariański.

Autopromocja

Rada V kadencji

Skład nowej Rady na kolejną kadencję (V kadencję) został wybrany podczas V Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, który odbył się w dniach 12-14 stycznia 2018 r. w Warszawie. Wyboru dokonali delegaci, którzy przybyli z całej Polski, tj. z 16 Oddziałów Regionalnych Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

W porównaniu do poprzedniej kadencji, skład Rady został zwiększony z 34 do 38 osób. Przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych na kolejne cztery lata został prof. Adam Mariański. W poprzedniej kadencji stanowisko przewodniczącego sprawowała prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Skład Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji przedstawia się następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Imię

Nazwisko

Nr wpisu

Region

Adam

Mariański

11500

Przewodniczący KRDP

Jacek

Bajson

02223

mazowieckie

Andrzej Tomasz

Bator

10845

świętokrzyskie

Danuta

Bącler

02423

dolnośląskie

Iwona

Biernat-Baran

12273

małopolskie

Piotr Jan

Brozowski

03637

kujawsko-pomorskie

Krzysztof

Buczek

05144

podkarpackie

Marcin Tomasz

Cichocki

11584

warmińsko-mazurskie

Mariusz

Cieśla

03490

śląskie

Walerian

Goryniak

00890

wielkopolskie

Iga

Huk

05221

dolnośląskie

Ewa

Jakubczyk

02745

pomorskie

Mariusz

Jelonek

06338

małopolskie

Bartosz

Kubista

12474

śląskie

Stanisław

Kutniewski

06294

pomorskie

Andrzej

Ladziński

10051

mazowieckie

Michał

Laskowski

11626

podlaskie

Anna

Leszczyńska

02492

łódzkie

Alicja

Marciniak

04382

dolnośląskie

Andrzej

Marczak

02222

mazowieckie

Adam

Mariański

11500

łódzkie

Rafał

Mikołajewski

11534

kujawsko-pomorskie

Anna

Misiak

11028

mazowieckie

Jolanta

Nikolaj

01931

śląskie

Iwona

Nowaczyk

07905

zachodniopomorskie

Piotr

Orzeł

09891

lubelskie

Katarzyna

Pawłowska

11638

wielkopolskie

Roman

Pitucha

02597

lubelskie

Piotr

Przybyła

06697

podkarpackie

Tomasz

Rolewicz

10440

mazowieckie

Mieczysław

Sałatyński

07549

opolskie

Mateusz

Stańczyk

11653

mazowieckie

Ewa

Stolarczyk

11051

warmińsko-mazurskie

Radomir Maria

Szaraniec

11138

małopolskie

Zbigniew Maciej

Szymik

08239

śląskie

Ewa

Szypowicz

02774

wielkopolskie

Joanna Katarzyna

Świerzyńska

10781

mazowieckie

Krystyna Józefa

Ziółkowska

01114

zachodniopomorskie

Tomasz Jacek

Ziółkowski

00625

lubuskie

Przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji jest więc obecnie prof. Adam Mariański - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; doradca podatkowy, partner zarządzający w Mariański Group, współpracownik Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych. Członek zarządu polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (ang. International Fiscal Association), członek Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego (ang. European Association of Tax Law Professors) oraz Rady Programowej "Przeglądu Podatkowego". Autor i współautor ponad dwustu publikacji z dziedziny prawa podatkowego, w tym monografii, artykułów, glos, opinii oraz kilku praktycznych komentarzy. Zajmuje się głównie prawem finansowym, zarówno w zakresie doradztwa podatkowego, jak i postępowań administracyjnych. Specjalizuje się przede wszystkim w zagadnieniach podatku dochodowego od osób prawnych, odpowiedzialności osób trzecich, sukcesji podatkowej, kontroli i postępowania podatkowe, ochrony praw jednostki w prawie podatkowym. Prowadzi szkolenia zarówno dla doradców podatkowych, jak i pracowników organów podatkowych. Wielokrotnie doradzał organizacjom samorządowym, w tym także władzom lokalnym. Aktywnie uczestniczy w procedurach legislacyjnych dotyczących prawa podatkowego.

Polecamy wywiad z prof. Adamem Mariańskim: Perspektywy dla zawodu doradcy podatkowego są wyśmienite

Wyjaśnijmy, że Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych jest jednym z organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Zjazd zwoływany jest przez Krajową Radę Doradców Podatkowych i odbywa się co 4 lata. Natomiast Krajowa Rada Doradców Podatkowych jest organem, który kieruje działalnością samorządu zawodowego. Wśród statutowych zadań Rady jest m.in. reprezentowanie Izby i współpraca z organami władzy, administracji państwowej i samorządowej, instytucjami naukowymi, organizacjami gospodarczymi i społecznymi oraz międzynarodowymi organizacjami zawodowymi, a także podejmowanie działań w celu propagowania pozytywnego wizerunku korporacji i zawodu doradcy podatkowego.

Program działań na lata 2018-2021

Podczas V Zjazdu doradcy podatkowi przyjął także uchwały wyznaczające kierunki działania samorządu na kolejne 4 lata.

Jednym z najważniejszych celów V Zjazdu było określenie roli i zadań samorządu zawodowego w latach 2018-2021, zawartych w uchwale programowej, która obejmuje przede wszystkim wszelkie możliwe działania mające na celu ochronę i umocnienie obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego jako atrybutu zawodu zaufania publicznego a także wzmocnienie zawodu doradcy podatkowego oraz umocnienie jego wizerunku jako zawodu zaufania publicznego, promocję zawodu umożliwiającej zwiększenie potencjału rynkowego doradców podatkowych.

W programie działania zapisano także m.in. opiniowanie aktów prawnych dotyczących prawa podatkowego oraz innych przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, rozwój doradztwa podatkowego, działania zmierzające do zmiany ustawy o doradztwie podatkowym, działania zmierzające do zmiany struktury organizacyjnej samorządu doradców podatkowych, w szczególności utworzenia okręgowych izb doradców podatkowych posiadających osobowość prawną.

W uchwale w sprawie tajemnicy zawodowej wskazano, że obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej jest fundamentalną zasadą wykonywana zawodu doradcy podatkowego i istotą instytucji zawodu zaufania publicznego. Prawidłowe wykonywanie zawodu doradcy podatkowego wymaga pełnego zaufania pomiędzy doradcą podatkowym a jego Klientem. Gwarancją istnienia tego zaufania jest bezwzględny obowiązek zachowania w poufności zarówno wszelkich informacji uzyskanych od Klienta przez doradcę podatkowego w toku wykonywania obowiązków zawodowych, jak i treści porad udzielanych Klientowi przez doradcę. Jakiekolwiek próby osłabienia instytucji tajemnicy zawodowej doradców podatkowych, czy rozszerzanie wyjątków od obowiązku jej bezwzględnego zachowania, oznaczałby istotne i niedopuszczalne osłabienie pozycji obywatela w relacjach z organami Państwa.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA