Kategorie

Zmiany w podatkach dochodowych w 2018 r. w ocenie doradców podatkowych

Adam Kuchta
Redaktor portalu Infor.pl
Zmiany w podatkach dochodowych w 2018 r. w ocenie doradców podatkowych
Zmiany w podatkach dochodowych w 2018 r. w ocenie doradców podatkowych
Fotolia
Początek roku 2018 oznacza duże zmiany dla podatników. Pojawią się nowe regulacje w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym. Jakie to zmiany i co o nich sądzą doradcy podatkowi?

Tematyka nadchodzących zmian w podatkach dochodowych poruszona została podczas śniadania prasowego w dniu 20 listopada br., zorganizowanego przez Krajową Radę Doradców Podatkowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele Prezydium Rady: prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic (przewodnicząca), Dariusz M. Malinowski (wiceprzewodniczący), dr Mariusz Cieśla (skarbnik) i Ryszard Małkiewicz (wiceprzewodniczący).

Przyjęta przez parlament ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r., zawiera zmiany w trzech aktach prawnych, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Niektóre z zaproponowanych rozwiązań w zakresie podatków dochodowych mają charakter uszczelniający. Zdaniem prof. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic: „nie ulega wątpliwości, że zachodzi konieczność uszczelniania systemu podatkowego. O uszczelnianiu w podatkach dochodowych mówi się tak naprawdę od mniej więcej czterech, pięciu lat, od afery Luksemburg leaks, kiedy okazało się, że nawet członkowie Unii Europejskiej stosują wobec siebie szkodliwą konkurencję podatkową, wykorzystując możliwości zachęcania do płacenia niższych podatków”.

W opinii prof. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic część uchwalonych zmian zmierza w dobrym kierunku, natomiast niektóre z nich budzą wątpliwości i mogą się pojawić problemy przy ich stosowaniu.

W podatku dochodowym od osób fizycznych zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. kwoty wolnej o podatku. Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) uznała, że „zmiany dotyczące kwoty wolnej od opodatkowania, wbrew obietnicom, nie zostały zrealizowane, dlatego że nie wykonano wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazywał waloryzację kwoty wolnej od opodatkowania. Zrobiono coś zupełnie innego, tzn. dokonano podziału podatników na trzy grupy. Na tych najbiedniejszych, osiągających dochody na poziomie do 6 600 zł (w 2018 r. wzrośnie do 8 000 zł). Potem mamy drugą grupę, dla której nic się nie zmieniło, a jest to największa grupa podatników, czyli tych którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, tj. osiągają dochody do poziomu 85 528 zł. Znalazła się też grupa tych najbardziej aktywnych zawodowo podatników, osiągających wysokie dochody, którzy jeśli przekroczą w roku podatkowym kwotę 127 tys. zł, wówczas tracą prawo do jakiejkolwiek kwoty wolnej od opodatkowania. Nie ma takich regulacji w innych krajach. Kwoty wolne od opodatkowania czasami dla nas są szokujące, bo np. w Niemczech jest to 8 650 euro w stosunku rocznym – to u nas przeważająca część podatników po prostu by podatku nie odprowadzała. Jeśli mówimy o sprawiedliwości podatkowej, to przynajmniej w tych spektakularnych działaniach władza powinna zachęcać podatników do osiągania coraz wyższych dochodów, a nie do powstrzymywania się od ich osiągania, bo to dla podatników staje się mniej korzystne”.

W nowych rozwiązaniach mamy przyjętą regulację dotyczącą kosztów uzyskania przychodów przez twórców, podwyższającą limit dotyczący stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Przyjęto w ustawie podwyższenie tego progu o 100 proc., czyli do 85 528 zł. Jak podkreśliła przewodnicząca KRDP: „dotychczas ustawa pozbawiała przymiotu twórcy, jeśli przekroczony został określony poziom dochodów. Stanowisko organów podatkowych było takie, że po przekroczeniu połowy kwoty 85 528 zł twórca tracił prawo do jakichkolwiek kosztów uzyskania przychodów. Dla części twórców będzie to więc już jakaś konkretna ulga. Jest to krok w dobrą stronę”.

Pozytywnie oceniła także nowe regulacje w zakresie zmiany wartości środka trwałego i możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych: „Do tej pory mamy archaiczną regulację, tj. kwotę, która kiedyś została przyjęta, czyli 3 500 zł. Teraz będzie to 10 tys. i dotyczyć będzie wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjną w jakiej tę działalność prowadzą”.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Nowością, która będzie obowiązywać od przyszłego roku, jest także zwolnienie z wpłaty zaliczek na podatek dochodowy, jeśli kwota zaliczki nie przekracza 1 000 zł. Podatnik w takim przypadku będzie rozliczała się w stosunku rocznym. Prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic pozytywnie oceniła tę zmianę, wskazując że „ci, którzy niewiele zarabiają, a mieliby prawo do odzyskania wpłaconych zaliczek, będą z tego rozwiązania zadowoleni”.

Pojawi się także nowy przepis dotyczący podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Będzie miało miejsce zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Natomiast zmiana w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne polega na wprowadzeniu rocznego limitu kwotowego (100 tys. zł), który warunkowałby możliwość stosowania ryczałtu (8,5 proc.) od przychodów z tzw. najmu prywatnego. Przekroczenie limitu skutkowałoby zastosowaniem wyższej stawki podatku (12,5 proc.) w zakresie kwoty nadwyżki. Zdaniem przewodniczącej KRDP: „uderza to w tych, którzy kiedyś zainwestowali swoje opodatkowane pieniądze o znacznej wartości, dla których źródłem utrzymania jest pobieranie należności czynszowych. Tymczasem zmieniają się reguły gry, bo zryczałtowany podatek, który do tej pory obowiązywał, zostaje utrzymany na nieznacznym poziomie, natomiast dla pozostałych 8,5 proc. zostaje podwyższone do 12 proc. Być może część podatników po prostu zrezygnuje z ryczałtu i przejdzie na zasady ogóle, wykazując koszty związane z uzyskiwaniem tych przychodów”.

Przewodnicząca przypomniała także, że w związku ze zmianą Klasyfikacji Środków Trwałych zmianie uległy także załączniki do ustaw, zawierające wykazy rocznych stawek odpisów amortyzacyjnych.

Wskazała na podwyższenie wysokości zwolnień dotyczących świadczeń otrzymywanych przez osoby zatrudnione na umowę o pracę (niektóre świadczenia z ZFŚS, dopłaty do wypoczynku, do żłobka czy przedszkola), a także na pozytywne zmiany w zakresie ulg rehabilitacyjnych.

W przypadku ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zmiany zakładają modyfikację przepisów dotyczących ograniczenia kosztów finansowania dłużnego, kontrolowanej spółki zagranicznej i podatkowych grup kapitałowych. Jak podkreśliła prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic: „wiele dyskusji wywołało planowane i uchwalone ograniczenie kosztów uzyskania przychodów związanych z umowami o usługi niematerialne (np. umowy licencyjne, usługi doradcze, zarządzania i kontroli) oraz związanych z korzystaniem z wartości niematerialnych i prawnych”. Będzie obowiązywał limit w wysokości 3 mln zł. Nowe regulacje zakładają również wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego dla podatników posiadających nieruchomości komercyjne (budynki handlowo-usługowe i biurowe), których wartość początkowa przekracza 10 mln zł, gdzie stawka podatku wynosić będzie 0,035 proc. miesięcznie.

Poza tym pojawiło się także szereg zmian doprecyzowujących dotychczas obowiązujące rozwiązania, które niejednokrotnie były przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, sporów rozstrzyganych często na korzyść podatników. W związku z tym, żeby rozwiać już istniejące wątpliwości i zapewnić pewność prawa, niektóre przepisy zostały doprecyzowane.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

  Czy dobrowolne opłaty za toalety podlegają VAT?

  Dobrowolne opłaty za toalety a VAT. Czy otrzymane środki pieniężne (dobrowolne opłaty za skorzystanie z toalety) powinny być uznane za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług?

  TSUE kontra Belgia. Zwolnienia podatkowe niezgodne z prawem UE

  Zwolnienia podatkowe. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że zwolnienia podatkowe przyznawane przez Belgię przedsiębiorstwom międzynarodowym stanowią system pomocy państwowej niezgodnej z prawem Unii. Przyznał tym samym rację Komisji Europejskiej i uchylił wyrok Sądu UE z 2019 roku.

  Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

  Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku. W roku 2022 podatnikom grozić będą wyższe niż w 2021 r. kwoty grzywien, jakie można wymierzyć za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

  Kiedy e-faktury będą obligatoryjne? Jak się przygotować?

  E-faktury. Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?

  Prosta Spółka Akcyjna – jak założyć, jak działa

  Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest szczególnie atrakcyjna dla młodych innowatorów, którzy dysponują unikalnym know-how i chcą otworzyć biznes, ale nie mają na to własnego majątku. Możesz ją szybko zarejestrować, a jej obsługa jest bardzo prosta. O tym, jak krok po kroku założyć PSA i jakie płyną z tego korzyści dla przedsiębiorców, rozmawiali 15 września 2021 r. uczestniczy konferencji online, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

  Drugi samochód w jednoosobowej działalności a koszty podatkowe

  Samochód w działalności gospodarczej. W związku z tym, że przepisy nie zabraniają posiadania więcej niż jednego samochodu w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy decydują się na zakup kolejnego pojazdu do swojej działalności. Część z nich ma jednak pewne wątpliwości i dostrzega potencjalne ryzyko podatkowe związane z zakupem drugiego auta. Dlatego decyduje się wystąpić o potwierdzenie planowanego zakupu oraz jego skutków podatkowych w ramach interpretacji indywidualnej. Stanowisko fiskusa jest korzystne dla podatników, jednak zawiera pewne warunki.

  Polski Ład. Przedsiębiorcy będą rezygnować z podatku liniowego

  Polski Ład. Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego skala „szarej strefy” w zatrudnieniu w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób (ok. 5,4% ogólnej liczby pracujących) [1]. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania statystyczne nie odkrywają rzeczywistej skali zjawiska. Realnie praca nierejestrowana może obejmować nawet 16% osób w wieku produkcyjnym [2].

  Polski Ład. Kontrola podatkowa na wniosek

  Polski Ład. Podatnik, który dostanie od szefa Krajowej Administracji Skarbowej ostrzeżenie przed podejrzanym kontrahentem, będzie mógł wnioskować o przeprowadzenie kontroli podatkowej w zakresie będącym przedmiotem tego ostrzeżenia.

  Przekształcasz działalność gospodarczą w jednoosobową sp. z o.o.? Sprawdź co zmieni się w Twojej księgowości!

  Zmiana dotychczasowej formy prawnej firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rewolucję w obowiązkach księgowych. Jeśli przed przekształceniem prowadziłeś podatkową księgę przychodów i rozchodów, zakładając spółkę z o.o. musi przejść na księgi rachunkowe.

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku. Kluczowym elementem nowego Polskiego Ładu są istotne zmiany w podatkach. Zmiany te obejmą system opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie innowacyjnych rozwiązań, pobudzenie inwestycji o nowe rozwiązania dla inwestorów strategicznych.

  Ulga na powrót od 1 stycznia 2022 r.

  Ulga na powrót. Polski Ład przewiduje wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce, tzw. ulga na powrót. Proponuje się, aby ulga na powrót weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Kto będzie miał prawo do nowej ulgi i jaka będzie jej wysokość?

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm - wnioski do 30 września

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Polski Fundusz Rozwoju ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm. 14 września 2021 r. PFR poinformował o udostępnieniu możliwości składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach tej Tarczy. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.