Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie /shutterstock.com
Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie /shutterstock.com
www.shutterstock.com
Doradca podatkowy pełni funkcję asekuracyjną przejmując na siebie odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie zobowiązań podatkowych, dzięki czemu biznes może rozwijać się bezpiecznie. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć sporów z fiskusem, surowych kar za nieprawidłowości podatkowe, a nawet bankructwa powinni współpracować z doradcą podatkowym.

11 maja obchodzony jest Dzień Doradcy Podatkowego - zawodu zaufania publicznego wykonywanego przez ponad 9 tysięcy osób w Polsce. Samorząd zawodowy działa w Polsce od 21 lat. Z okazji rocznicy przedstawiciele tej profesji spotkali się w Filharmonii Narodowej, aby podsumować bogaty dorobek naukowy i wymienić się doświadczeniami.

Obecnie trwają prace nad ordynacją podatkową i założeniami ogólnymi prawa podatkowego. Przedstawiciele KRDP postulują, by m. in. uporządkować kwestie dotyczące procedury podatkowej i zredukować w ustawach regulujących materialne prawo podatkowe przepisy o charakterze technicznym i proceduralnym.

„Polski system podatkowy to zbiór niespójnych i przypadkowych regulacji. Ustawy podatkowe zawierają zbyt wiele przepisów technicznych i proceduralnych” - powiedziała prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśliła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, znaczną część ustaw podatkowych należy napisać od nowa, tak by były one czytelne i przejrzyste dla polskiego podatnika. Nie oznacza to totalnej rewolucji, bo wiele regulacji powinno pozostać w niezmienionym kształcie, natomiast należy je „wewnętrznie” uporządkować. Zaznaczyła też, że w ciągu najbliższych lat rola doradcy podatkowego nie ulegnie zmianie.

„Nadal będziemy prowadzić polskiego podatnika poprzez meandry prawa podatkowego, po to żeby mógł podejmować racjonalne decyzje gospodarcze” - powiedziała. Przedsiębiorca powinien korzystać z pomocy doradcy, który jest w stanie ocenić skutki podatkowe wdrażanych rozwiązań i podpisywanych umów.

Księgowy to za mało, potrzebny jest doradca podatkowy

Hanna Szarpak, wiceprzewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, zaznaczyła, że obecnie w polskim systemie podatkowym występują dwie tendencje. Pierwsza z nich dotyczy jego uszczelnienia poprzez wprowadzenie represyjnych środków za nieprzestrzeganie przepisów. Natomiast druga skupia się na kreowaniu przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać, inwestować i tworzyć miejsca pracy.

„Doradcy podatkowi widzą, że trzeba działać tak, aby represyjne działania aparatu skarbowego dosięgały tylko przestępców, którzy świadomie nadużywają systemu podatkowego, aby wyłudzić pieniądze dla siebie. Z drugiej strony uczciwych podatników trzeba chronić, pomagać im wypełniać obowiązki podatkowe, zmniejszać biurokrację” - powiedziała Hanna Szarpak. Dodała, że zmiany związane z wynagrodzeniami urzędników administracji skarbowej również przyczyniłyby się do stworzenia przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców.

„Premie pracowników urzędów skarbowych czy celno-skarbowych powinny być uzależnione od wzrostu podatków deklarowanych dobrowolnie przez samych podatników. Natomiast premie służb specjalnie przeznaczonych do zwalczania przestępczości - od wykrytych nadużyć” - wskazała wiceprzewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP.

Według Szarpak, ważne jest również zmniejszenie biurokracji. Jako przykład podała obecnie funkcjonujące progi, powyżej których występuje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w Polsce dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

„MŚP brakuje środków na wypełnienie tych obowiązków. Zgodnie z wytycznymi OECD i rekomendacjami UE, podatnicy nie powinni ponosić nieproporcjonalnie wysokich kosztów i ciężarów sporządzenia dokumentacji. W związku z tym obowiązek dokumentacyjny powinien zaczynać się od obrotu znacznie wyższego niż 2 mln euro” - zaznaczyła Hanna Szarpak.

„Jak widać pole działania doradcy podatkowego jest szerokie, dlatego nasze uprawnienia powinny się powiększać - chodzi szczególnie o możliwość reprezentacji przedsiębiorców w sądzie w sprawach ubezpieczeń społecznych, rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym i udział w sprawach karno-skarbowych” - podkreśliła Hanna Szarpak.

Choć zawód doradcy podatkowego jest najmłodszym zawodem prawniczym w Polsce, w ubiegłym roku obchodził swoje 20-lecie, to nasza obecność w życiu społecznym jest coraz bardziej widoczna - zaznaczyła dr Agnieszka Zasikowska, członek Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP. Zawód ten jest gwarantem równowagi pomiędzy interesem finansowym państwa a indywidualnym interesem podatnika i stoi na straży tego, aby żaden podatnik nie płacił wyższych podatków, niż wynika to z przepisów prawa.

„Pełnimy również funkcję asekuracyjną przejmując na siebie odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie zobowiązań podatkowych naszych klientów, dzięki czemu biznes może się bezpiecznie rozwijać. Doradzamy w sytuacjach gdzie występują trudne operacje gospodarcze, gdy pojawiają się spory z fiskusem, czy prowadzone są postępowania podatkowe. Bronimy racji naszych klientów w urzędach i reprezentując ich w sądach administracyjnych. Zawsze patrzymy na biznes od strony ryzyka podatkowego i dzięki temu przedsiębiorcy śpią spokojniej” - podkreśliła dr Zasikowska.

Doradca podatkowy rozumie biznes swojego klienta

Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć sporów z fiskusem, surowych kar za nieprawidłowości podatkowe, a nawet bankructwa powinni na stałe współpracować z doradcą podatkowym.

„Wszystkie inicjatywy gospodarcze wymagają współpracy z doradcą podatkowym i to od samego początku istnienia firmy. Początkującym biznesmenom służy zainicjowana przez naszych kolegów z Wielkopolski ogólnokrajowa akcja Start Biznes. To, że nie narzekamy na brak pracy świadczy o tym, że świadomość potrzeby korzystania z usług doradców podatkowych wzrasta, szczególnie wśród przedsiębiorców” - wskazała dr Agnieszka Zasikowska.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM


Pole działania doradcy podatkowego jest szerokie. Jednak, aby system podatkowy w Polsce był efektywny, KRDP widzi potrzebę jego uproszczenia i uszczelnienia. Musimy jednak pamiętać, że na stopień trudności rozliczeń podatkowych wpływają w dużej mierze skomplikowane realia prowadzenia działalności gospodarczej i innowacyjność procesów gospodarczych.

Jan Wasilewski, sekretarz Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP wskazał, że rolą i powołaniem doradców podatkowych jest nie tylko pomoc i reprezentowanie podatników w przytrafiających się sporach z organami podatkowymi, ale przede wszystkim zapewnienie wyspecjalizowanego, profesjonalnego i rzeczowego wsparcia w prawidłowym zrozumieniu i zastosowaniu przepisów prawa podatkowego w konkretnych i często skomplikowanych sprawach, których ustawodawca wprost nie przewidział.

„Mówiąc obrazowo, skorzystanie z usług doradcy podatkowego jest najlepszą gwarancją tego, że się przez `gąszcz` skomplikowanych i niejasnych przepisów przedostaniemy - odprowadzając dokładnie tyle podatku, ile jest wymagane zgodnie z przepisami prawa” - podkreślił Wasilewski. Dodał, że doradcy podatkowi są ustawowo zobowiązani do zachowania w tajemnicy wszelkich faktów i informacji, z którymi zapoznali się w związku z wykonywaniem zawodu.

„Obowiązek ten nie może być ograniczony w czasie i obejmuje również zakaz przesłuchiwania doradców podatkowych jako świadków co do faktów i okoliczności objętych tajemnicą zawodową” - poinformował sekretarz Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP.

Z tego obowiązku może doradcę podatkowego zwolnić jedynie sąd, wyłącznie w ściśle określonych przypadkach.

„Przepisy o tajemnicy zawodowej są gwarancją tego, że rozmawiając z doradcą podatkowym, wszystkie informacje, które mu przekażemy, zostaną zachowane w poufności, a nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu” - zaznaczył Wasilewski.

Jak wskazał Andrzej Kapczuk, wiceprzewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP, zauważalny jest wyraźny wzrost liczby osób, które decydują się zostać doradcą podatkowym.

„Jest to zawód atrakcyjny i z przyszłością. Zmieniają się przepisy podatkowe oraz całe otoczenie prawne i to zapewne przyciąga absolwentów studiów prawniczych i ekonomicznych do naszej profesji” - zauważył Andrzej Kapczuk.

Obecnie na liście uprawnionych do wykonywania zawodu doradcy podatkowego widnieje ponad 13 tys. nazwisk. Natomiast aktywnych zawodowo jest około 9 tys. osób w całej Polsce w tym 2 tys. na Mazowszu.

Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych już po raz czwarty zorganizował konkurs na najlepszą pracę magisterską "Podatki są proste jak drut". Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas obchodów Dnia Doradcy Podatkowego w Filharmonii Narodowej. Laureatem został mgr Tomasz Czerniawski, absolwent UW, za pracę pt. "Zasada nieszkodzenia jako istota instytucji interpretacji podatkowych”. Promotorem zwycięskiej pracy była prof. dr hab. Hanna Litwińczuk.

Zawód doradcy podatkowego pojawił się w Polsce po transformacji politycznej i gospodarczej zapoczątkowanej w 1989 roku, kiedy na wszystkich podatników został nałożony obowiązek samoobliczania podatku.

Pierwsze kancelarie podatkowe i firmy doradztwa podatkowego powstały na początku lat 90. Wtedy pojawiła się potrzeba uregulowania profesji doradcy podatkowego.

Ustawa o doradztwie podatkowym została uchwalona przez Sejm 5 lipca 1996 r. Następnie, 11 maja 2001 r., w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, na mocy której minister finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych.

Materiał powstał we współpracy PAP z Krajową Izbą Doradców Podatkowych.

Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Spółka nie musi pobierać podatku przy wypłacie zaliczki na poczet zysku

    Do obliczenia podatku od zysku wypłaconego komplementariuszowi konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego od spółki. Skoro PIT od zysku komplementariusza pomniejszany jest o proporcjonalną część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową, to pierwszy z wymienionych podatków będzie mógł zostać wyliczony i pobrany dopiero po złożeniu przez spółkę rocznego zeznania i podjęciu przez wspólników uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku. Spółka, jako płatnik, nie ma więc obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku. Wyrok z 2 lutego 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 394/22).

    Aktualizacja aplikacji mZUS 2023 - nowe funkcje i zmiana wyglądu

    31 maja 2023 r. ZUS poinformował, że udostępnił aktualizację aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniony został wygląd aplikacji i rozbudowano ją o kolejne funkcje.

    Wnioski na PUE ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej można składać do 5 czerwca

    Do 5 czerwca 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – poinformował 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

    Czy da się oszczędzić milion na emeryturę? Sprawdzamy!

    Aż 79% Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę poza obowiązującymi składkami, a 62,5% nie odkłada regularnie żadnej kwoty na żaden cel. Jednocześnie dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. Czy daje to możliwość odłożenia miliona złotych na emeryturę?

    Mały ZUS Plus 2023/2024 - dodatkowe 12 miesięcy korzyści. Ile zaoszczędzi przedsiębiorca?

    Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tej preferencji (ulgi) w 2023 roku. Poinformowało o tym 31 maja 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wskutek tego przedłużenia przedsiębiorcy ci zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie. 

    UE pozwala na obniżenie stawki VAT na odzież dziecięcą. Polska nie chce

    Obniżony VAT na odzież dziecięcą. W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie wykluczają, że temat powróci w najbliższej kampanii wyborczej. Na czym polega problem?

    Niezgłoszenie zmiany w KRS - konsekwencje. Postępowanie przymuszające – jakie jest zagrożenie?

    Dokonanie wpisu oraz rejestracja zmian danych ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki handlowej. Zgodnie z przepisami, wniosek o wpis lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być złożony do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia, w którym zdarzenie uzasadniające zmianę miało miejsce. Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obowiązek i zgłasza zmiany za późno lub nie robi tego wcale.

    KSeF uszczelni system podatkowy. Czy zlikwiduje szarą strefę?

    Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ważne narzędzie pomagające w zwalczaniu oszustw podatkowych. Elektroniczny proces wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ułatwia walkę z nieuczciwymi praktykami. Czy obowiązkowe wprowadzenie systemu zapewni skuteczne środki kontroli i wyeliminuje tzw. szarą strefę? Jakie korzyści przyniesie firmom? 

    Podatek od nadmiarowych zysków w Polsce. Czy i kiedy będzie wprowadzony? Sasin: prace trwają

    Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.

    Podatkowe zagadnienia e-commerce ze szczególnym uwzględnieniem roli operatorów interfejsu elektronicznego

    Pakiet e-commerce, który wprowadził szereg zmian oraz nowych pojęć  głównie w ustawie o podatku od towarów i usług obowiązuje od 20 maja 2021 r. Szczególnie ciekawe były zmiany, które „uporządkowały” kwestię platform ułatwiających sprzedaż wysyłkową dla konsumentów z UE (B2C).  Mowa jest tutaj głównie o interfejsach elektronicznych takich jak chociażby Amazon. Co istotne, adres siedziby dla takich platform nie ma żadnego znaczenia w rozwiązaniu, o którym będzie mowa, o ile ułatwiają one określone dostawy towarów.

    Ile zarabiają prezydent i wiceprezydenci Rzeszowa? Jaki mają majątek?

    W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.

    Podatnicy nie spieszą się z testowaniem KSeF

    Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda? 

    Informacje z urzędu skarbowego przez telefon lub e-Urząd Skarbowy. Co się zmieni od 15 czerwca 2023 r.?

    Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

    Trybunał każe ścigać oszustów i pozorantów VAT na podstawie przepisów unijnych, a nie krajowych

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. 

    Aktualny rachunek bankowy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Termin mija 30 czerwca 2023 r.

    Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.

    Nabywca zwraca zakupiony towar. Jak i kiedy rozliczyć VAT?

    Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie. 

    Inwestycja w SAFE – co musisz wiedzieć, żeby nie stracić

    Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.

    Samochód wycofany z działalności rolniczej. Czy jego sprzedaż podlega VAT?

    Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?

    Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i wynajem prywatny. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

    Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Zamierzam wycofać z działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomość - dom, w którym dotychczas mieściła się siedziba mojej firmy. Nieruchomość stanowi środek trwały, od nabycia którego odliczyłem VAT. Po wycofaniu z działalności do majątku prywatnego dom będzie wynajmowany innej firmie, w której będzie ona prowadziła działalność gospodarczą. Zatem najem będzie podlegał opodatkowaniu stawką 23%. Czy powinienem dokonać korekty podatku odliczonego w związku z wycofaniem nieruchomości do majątku prywatnego w celu jej dalszego wynajmu?

    Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej. Bezpłatne webinarium 15 czerwca

    Już 15 czerwca 2023 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej”. Zapraszamy!

    Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej - stawka VAT

    Sprzedaż praw do projektu elektrowni (farmy) fotowoltaicznej to świadczenie kompleksowe, dla którego właściwą stawką VAT jest 23 proc. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z lutego 2023 r.

    Open banking ułatwi obsługę KSeF?

    Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych - m.in. powstającego w Polsce KSeF.

    MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

    Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

    Oszustwo na "zdalny pulpit" (aplikacja AnyDesk). Na czym polega? Jak uniknąć wyłudzenia danych i pieniędzy?

    Co to jest oszustwo na "zdalny pulpit"? Dlaczego oprogramowanie AnyDesk jest groźne? uniknąć wyłudzenia danych i straty pieniędzy?

    Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - koniec maja, początek czerwca. Tabela

    Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec maja 2023 r.?