REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie /shutterstock.com
Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Doradca podatkowy pełni funkcję asekuracyjną przejmując na siebie odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie zobowiązań podatkowych, dzięki czemu biznes może rozwijać się bezpiecznie. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć sporów z fiskusem, surowych kar za nieprawidłowości podatkowe, a nawet bankructwa powinni współpracować z doradcą podatkowym.

11 maja obchodzony jest Dzień Doradcy Podatkowego - zawodu zaufania publicznego wykonywanego przez ponad 9 tysięcy osób w Polsce. Samorząd zawodowy działa w Polsce od 21 lat. Z okazji rocznicy przedstawiciele tej profesji spotkali się w Filharmonii Narodowej, aby podsumować bogaty dorobek naukowy i wymienić się doświadczeniami.

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie trwają prace nad ordynacją podatkową i założeniami ogólnymi prawa podatkowego. Przedstawiciele KRDP postulują, by m. in. uporządkować kwestie dotyczące procedury podatkowej i zredukować w ustawach regulujących materialne prawo podatkowe przepisy o charakterze technicznym i proceduralnym.

„Polski system podatkowy to zbiór niespójnych i przypadkowych regulacji. Ustawy podatkowe zawierają zbyt wiele przepisów technicznych i proceduralnych” - powiedziała prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśliła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, znaczną część ustaw podatkowych należy napisać od nowa, tak by były one czytelne i przejrzyste dla polskiego podatnika. Nie oznacza to totalnej rewolucji, bo wiele regulacji powinno pozostać w niezmienionym kształcie, natomiast należy je „wewnętrznie” uporządkować. Zaznaczyła też, że w ciągu najbliższych lat rola doradcy podatkowego nie ulegnie zmianie.

„Nadal będziemy prowadzić polskiego podatnika poprzez meandry prawa podatkowego, po to żeby mógł podejmować racjonalne decyzje gospodarcze” - powiedziała. Przedsiębiorca powinien korzystać z pomocy doradcy, który jest w stanie ocenić skutki podatkowe wdrażanych rozwiązań i podpisywanych umów.

Księgowy to za mało, potrzebny jest doradca podatkowy

Hanna Szarpak, wiceprzewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, zaznaczyła, że obecnie w polskim systemie podatkowym występują dwie tendencje. Pierwsza z nich dotyczy jego uszczelnienia poprzez wprowadzenie represyjnych środków za nieprzestrzeganie przepisów. Natomiast druga skupia się na kreowaniu przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać, inwestować i tworzyć miejsca pracy.

„Doradcy podatkowi widzą, że trzeba działać tak, aby represyjne działania aparatu skarbowego dosięgały tylko przestępców, którzy świadomie nadużywają systemu podatkowego, aby wyłudzić pieniądze dla siebie. Z drugiej strony uczciwych podatników trzeba chronić, pomagać im wypełniać obowiązki podatkowe, zmniejszać biurokrację” - powiedziała Hanna Szarpak. Dodała, że zmiany związane z wynagrodzeniami urzędników administracji skarbowej również przyczyniłyby się do stworzenia przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców.

„Premie pracowników urzędów skarbowych czy celno-skarbowych powinny być uzależnione od wzrostu podatków deklarowanych dobrowolnie przez samych podatników. Natomiast premie służb specjalnie przeznaczonych do zwalczania przestępczości - od wykrytych nadużyć” - wskazała wiceprzewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP.

Według Szarpak, ważne jest również zmniejszenie biurokracji. Jako przykład podała obecnie funkcjonujące progi, powyżej których występuje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w Polsce dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

„MŚP brakuje środków na wypełnienie tych obowiązków. Zgodnie z wytycznymi OECD i rekomendacjami UE, podatnicy nie powinni ponosić nieproporcjonalnie wysokich kosztów i ciężarów sporządzenia dokumentacji. W związku z tym obowiązek dokumentacyjny powinien zaczynać się od obrotu znacznie wyższego niż 2 mln euro” - zaznaczyła Hanna Szarpak.

„Jak widać pole działania doradcy podatkowego jest szerokie, dlatego nasze uprawnienia powinny się powiększać - chodzi szczególnie o możliwość reprezentacji przedsiębiorców w sądzie w sprawach ubezpieczeń społecznych, rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym i udział w sprawach karno-skarbowych” - podkreśliła Hanna Szarpak.

Choć zawód doradcy podatkowego jest najmłodszym zawodem prawniczym w Polsce, w ubiegłym roku obchodził swoje 20-lecie, to nasza obecność w życiu społecznym jest coraz bardziej widoczna - zaznaczyła dr Agnieszka Zasikowska, członek Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP. Zawód ten jest gwarantem równowagi pomiędzy interesem finansowym państwa a indywidualnym interesem podatnika i stoi na straży tego, aby żaden podatnik nie płacił wyższych podatków, niż wynika to z przepisów prawa.

„Pełnimy również funkcję asekuracyjną przejmując na siebie odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie zobowiązań podatkowych naszych klientów, dzięki czemu biznes może się bezpiecznie rozwijać. Doradzamy w sytuacjach gdzie występują trudne operacje gospodarcze, gdy pojawiają się spory z fiskusem, czy prowadzone są postępowania podatkowe. Bronimy racji naszych klientów w urzędach i reprezentując ich w sądach administracyjnych. Zawsze patrzymy na biznes od strony ryzyka podatkowego i dzięki temu przedsiębiorcy śpią spokojniej” - podkreśliła dr Zasikowska.

Doradca podatkowy rozumie biznes swojego klienta

Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć sporów z fiskusem, surowych kar za nieprawidłowości podatkowe, a nawet bankructwa powinni na stałe współpracować z doradcą podatkowym.

„Wszystkie inicjatywy gospodarcze wymagają współpracy z doradcą podatkowym i to od samego początku istnienia firmy. Początkującym biznesmenom służy zainicjowana przez naszych kolegów z Wielkopolski ogólnokrajowa akcja Start Biznes. To, że nie narzekamy na brak pracy świadczy o tym, że świadomość potrzeby korzystania z usług doradców podatkowych wzrasta, szczególnie wśród przedsiębiorców” - wskazała dr Agnieszka Zasikowska.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM


Pole działania doradcy podatkowego jest szerokie. Jednak, aby system podatkowy w Polsce był efektywny, KRDP widzi potrzebę jego uproszczenia i uszczelnienia. Musimy jednak pamiętać, że na stopień trudności rozliczeń podatkowych wpływają w dużej mierze skomplikowane realia prowadzenia działalności gospodarczej i innowacyjność procesów gospodarczych.

Jan Wasilewski, sekretarz Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP wskazał, że rolą i powołaniem doradców podatkowych jest nie tylko pomoc i reprezentowanie podatników w przytrafiających się sporach z organami podatkowymi, ale przede wszystkim zapewnienie wyspecjalizowanego, profesjonalnego i rzeczowego wsparcia w prawidłowym zrozumieniu i zastosowaniu przepisów prawa podatkowego w konkretnych i często skomplikowanych sprawach, których ustawodawca wprost nie przewidział.

„Mówiąc obrazowo, skorzystanie z usług doradcy podatkowego jest najlepszą gwarancją tego, że się przez `gąszcz` skomplikowanych i niejasnych przepisów przedostaniemy - odprowadzając dokładnie tyle podatku, ile jest wymagane zgodnie z przepisami prawa” - podkreślił Wasilewski. Dodał, że doradcy podatkowi są ustawowo zobowiązani do zachowania w tajemnicy wszelkich faktów i informacji, z którymi zapoznali się w związku z wykonywaniem zawodu.

„Obowiązek ten nie może być ograniczony w czasie i obejmuje również zakaz przesłuchiwania doradców podatkowych jako świadków co do faktów i okoliczności objętych tajemnicą zawodową” - poinformował sekretarz Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP.

Z tego obowiązku może doradcę podatkowego zwolnić jedynie sąd, wyłącznie w ściśle określonych przypadkach.

„Przepisy o tajemnicy zawodowej są gwarancją tego, że rozmawiając z doradcą podatkowym, wszystkie informacje, które mu przekażemy, zostaną zachowane w poufności, a nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu” - zaznaczył Wasilewski.

Jak wskazał Andrzej Kapczuk, wiceprzewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP, zauważalny jest wyraźny wzrost liczby osób, które decydują się zostać doradcą podatkowym.

„Jest to zawód atrakcyjny i z przyszłością. Zmieniają się przepisy podatkowe oraz całe otoczenie prawne i to zapewne przyciąga absolwentów studiów prawniczych i ekonomicznych do naszej profesji” - zauważył Andrzej Kapczuk.

Obecnie na liście uprawnionych do wykonywania zawodu doradcy podatkowego widnieje ponad 13 tys. nazwisk. Natomiast aktywnych zawodowo jest około 9 tys. osób w całej Polsce w tym 2 tys. na Mazowszu.

REKLAMA

Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych już po raz czwarty zorganizował konkurs na najlepszą pracę magisterską "Podatki są proste jak drut". Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas obchodów Dnia Doradcy Podatkowego w Filharmonii Narodowej. Laureatem został mgr Tomasz Czerniawski, absolwent UW, za pracę pt. "Zasada nieszkodzenia jako istota instytucji interpretacji podatkowych”. Promotorem zwycięskiej pracy była prof. dr hab. Hanna Litwińczuk.

Zawód doradcy podatkowego pojawił się w Polsce po transformacji politycznej i gospodarczej zapoczątkowanej w 1989 roku, kiedy na wszystkich podatników został nałożony obowiązek samoobliczania podatku.

Pierwsze kancelarie podatkowe i firmy doradztwa podatkowego powstały na początku lat 90. Wtedy pojawiła się potrzeba uregulowania profesji doradcy podatkowego.

Ustawa o doradztwie podatkowym została uchwalona przez Sejm 5 lipca 1996 r. Następnie, 11 maja 2001 r., w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, na mocy której minister finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych.

Materiał powstał we współpracy PAP z Krajową Izbą Doradców Podatkowych.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

REKLAMA

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA