reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Warto być „eko” – dostępne formy wsparcia działań przyjaznych dla środowiska

Warto być „eko” – dostępne formy wsparcia działań przyjaznych dla środowiska

Ulgi podatkowe dla właścicieli eko-aut, taryfy gwarantowane, premie dla producentów energii elektrycznej oraz dotacje do rolnictwa ekologicznego. To tylko niektóre ze zniżek przewidzianych w Polsce, by zachęcić do inicjatyw proekologicznych.

Właściciele aut napędzanych energią elektryczną mogą liczyć na wiele ulg. Osoby te korzystają ze zwolnienia z podatku akcyzowego oraz wyższej stawki odpisów amortyzacyjnych. Przewidziano na przyszłość także niższe ceny energii służącej do naładowania eko-aut, udostępnienie dla ich kierowców buspasów oraz darmowych miejsc parkingowych.

Te wszystkie udogodnienia to efekt wprowadzenia ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, którą 5 lutego 2018 r. podpisał Prezydent RP. Zgodnie z nowym prawem, samochody elektryczne mają stać się także częścią floty samorządowej. Do 2020 roku eko-auta będą stanowić jedną dziesiątą wszystkich samochodów urzędników, w 2025 roku już jedną trzecią. Docelowo w polskich miastach powstaną również strefy czystego transportu, do których ekologiczne samochody wjadą za darmo. Natomiast posiadacze pozostałych pojazdów za wjazd będą musieli wnieść opłatę za wjazd.

Kolejną grupę beneficjentów zniżek stanowią podmioty produkujące energię ze źródeł odnawialnych. Od pewnego czasu w Polsce w zakresie dofinansowań obowiązuje system aukcyjny, który zastąpił system zielonych certyfikatów. Dzięki temu małe elektrownie (o mocy do 500 kW) mogą skorzystać z tzw. taryf gwarantowanych – zakup energii odbywa się po gwarantowanej cenie, wynoszącej 80 proc. cen referencyjnych. Z kolei więksi producenci (o mocy ponad 500 kW) mogą liczyć na premię dopłacaną do rynkowej ceny energii. Wysokość dopłaty zależna jest od różnicy między ceną zgłoszoną na aukcji a aktualną średnią ceną energii elektrycznej.

Ulga inwestycyjna w wysokości 25 proc. czeka także na płatników podatku rolnego, którzy zdecydują się na zakup i zainstalowanie na swoim terenie urządzeń służących do produkcji naturalnych źródeł energii. Dużą popularnością w Polsce cieszy się również Prosument – unijny program wsparcia dla osób tworzących farmy fotowoltaiczne do celów prywatnych. Takie osoby mogą liczyć na dotacje i niskooprocentowane pożyczki.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Kolejną atrakcyjną formą wsparcia jest premia termomodernizacyjna. Inwestor może ją otrzymać z budżetu państwa na remont, który spowoduje zmniejszenie rocznych strat energii o co najmniej jedną czwartą. Natomiast rolnicy, którzy przeszli na uprawy ekologiczne, otrzymują dotacje rekompensujące mniejsze plony i większy nakład pracy.

Wszystkie powyższe działania składają się na program Infrastruktura i Środowisko, który został wdrożony w Polsce na lata 2014-2020. W jego ramach na cele proekologiczne rozdysponowywanych jest łącznie 25 mld euro z funduszy europejskich.

Piotr Mrowiec, radca prawny, Associate Partner w gdańskim biurze Rödl & Partner

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama