REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto być „eko” – dostępne formy wsparcia działań przyjaznych dla środowiska

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Warto być „eko” – dostępne formy wsparcia działań przyjaznych dla środowiska
Warto być „eko” – dostępne formy wsparcia działań przyjaznych dla środowiska

REKLAMA

REKLAMA

Ulgi podatkowe dla właścicieli eko-aut, taryfy gwarantowane, premie dla producentów energii elektrycznej oraz dotacje do rolnictwa ekologicznego. To tylko niektóre ze zniżek przewidzianych w Polsce, by zachęcić do inicjatyw proekologicznych.

Właściciele aut napędzanych energią elektryczną mogą liczyć na wiele ulg. Osoby te korzystają ze zwolnienia z podatku akcyzowego oraz wyższej stawki odpisów amortyzacyjnych. Przewidziano na przyszłość także niższe ceny energii służącej do naładowania eko-aut, udostępnienie dla ich kierowców buspasów oraz darmowych miejsc parkingowych.

REKLAMA

Autopromocja

Te wszystkie udogodnienia to efekt wprowadzenia ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, którą 5 lutego 2018 r. podpisał Prezydent RP. Zgodnie z nowym prawem, samochody elektryczne mają stać się także częścią floty samorządowej. Do 2020 roku eko-auta będą stanowić jedną dziesiątą wszystkich samochodów urzędników, w 2025 roku już jedną trzecią. Docelowo w polskich miastach powstaną również strefy czystego transportu, do których ekologiczne samochody wjadą za darmo. Natomiast posiadacze pozostałych pojazdów za wjazd będą musieli wnieść opłatę za wjazd.

Kolejną grupę beneficjentów zniżek stanowią podmioty produkujące energię ze źródeł odnawialnych. Od pewnego czasu w Polsce w zakresie dofinansowań obowiązuje system aukcyjny, który zastąpił system zielonych certyfikatów. Dzięki temu małe elektrownie (o mocy do 500 kW) mogą skorzystać z tzw. taryf gwarantowanych – zakup energii odbywa się po gwarantowanej cenie, wynoszącej 80 proc. cen referencyjnych. Z kolei więksi producenci (o mocy ponad 500 kW) mogą liczyć na premię dopłacaną do rynkowej ceny energii. Wysokość dopłaty zależna jest od różnicy między ceną zgłoszoną na aukcji a aktualną średnią ceną energii elektrycznej.

Ulga inwestycyjna w wysokości 25 proc. czeka także na płatników podatku rolnego, którzy zdecydują się na zakup i zainstalowanie na swoim terenie urządzeń służących do produkcji naturalnych źródeł energii. Dużą popularnością w Polsce cieszy się również Prosument – unijny program wsparcia dla osób tworzących farmy fotowoltaiczne do celów prywatnych. Takie osoby mogą liczyć na dotacje i niskooprocentowane pożyczki.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejną atrakcyjną formą wsparcia jest premia termomodernizacyjna. Inwestor może ją otrzymać z budżetu państwa na remont, który spowoduje zmniejszenie rocznych strat energii o co najmniej jedną czwartą. Natomiast rolnicy, którzy przeszli na uprawy ekologiczne, otrzymują dotacje rekompensujące mniejsze plony i większy nakład pracy.

Wszystkie powyższe działania składają się na program Infrastruktura i Środowisko, który został wdrożony w Polsce na lata 2014-2020. W jego ramach na cele proekologiczne rozdysponowywanych jest łącznie 25 mld euro z funduszy europejskich.

Piotr Mrowiec, radca prawny, Associate Partner w gdańskim biurze Rödl & Partner

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA