reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Czy powróci czwarta stawka?

PIT. Czy powróci czwarta stawka?

W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, reaktywujący czwartą stawkę PIT. Tym razem miałaby ona objąć dochody powyżej 144 tys. zł rocznie, czyli 12 tys. zł miesięcznie.

Niespełna trzy tygodnie po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia stwierdzającego niekonstytucyjność przepisów wprowadzających czwartą, 50-proc. stawkę PIT, wpłynął do Sejmu projekt z ponowną propozycją wprowadzenia czwartej stawki dla najbogatszych Polaków.

Przypomnijmy, że 15 lutego br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy art. 9 ustawy nowelizującej ustawę o PIT, w zakresie, w jakim wprowadzają 50-proc. stawkę podatku dla dochodów rocznych powyżej 600 tys. zł, są niezgodne z konstytucją. Zdaniem Trybunału zmiana do ustawy o PIT, wprowadzająca nową stawkę podatku, została opublikowana zbyt późno.

Samoobrona proponuje objęcie 50-proc. stawką podatku dochodów powyżej 144 tys. zł rocznie. Projekt przewiduje zmianę do art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i proponuje nową skalę podatkową. Dla dochodów powyżej 144 tys. zł podatek wynosiłby: 45 592 zł 48 gr + 50 proc. nadwyżki ponad 144 000 zł. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2006 r.

– Przez 15 lat tak zwanej transformacji gospodarczej i ustrojowej w Polsce, kolejne ekipy rządowe zrobiły bardzo wiele, aby pomniejszyć udział ludzi najbogatszych (tych, dla których okres ten był rajem dla budowania ekonomicznych fortun) w świadczeniach na rzecz utrzymania państwa – napisał Andrzej Lepper w uzasadnieniu projektu.

Wskazał ponadto na fakt, że stosując fortel prawny Aleksander Kwaśniewski podpisał uchwaloną przez Sejm ustawę w takim czasie, aby dać podstawę Trybunałowi Konstytucyjnemu do zakwestionowania 50-proc. stawki podatkowej dla najbogatszych. Dodatkowo Samoobrona argumentuje, że w większości krajów Unii Europejskiej najbogatsi płacą podatki według 50-proc. stawki.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama