reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy szybciej awansują i otrzymają nowe dodatki

Celnicy szybciej awansują i otrzymają nowe dodatki

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o Służbie Celnej. Znaczna część projektu dotyczy wzmocnienia organizacji Służby Celnej oraz regulacji pragmatyki służbowej.


ZMIANA PRAWA

Proponowane zmiany dotyczą m.in. uporządkowania obszaru w zakresie stanowisk i stopni służbowych funkcjonariuszy celnych, wzmocnienia systemu szkoleń oraz odstąpienia od zasady konkursów przy powoływaniu na stanowiska kierownicze w Służbie Celnej. Projekt ustawy wprowadza także maksymalny okres służby w danym stopniu. Przyjęcie tej regulacji ma wyeliminować występujące dziś nieprawidłowości w zakresie awansowania. Dziś zdarza się, że funkcjonariusze z takimi samymi kwalifikacjami i podobnym stażem posiadają krańcowo różne stopnie. Projekt wprowadza, w zależności od stopnia, maksymalne okresy awansu wynoszące rok, dwa, trzy lub pięć lat (w przypadku szeregowców, podoficerów i aspirantów).

Zaproponowano również wzmocnienie motywacyjnego systemu wynagrodzeń funkcjonariuszy poprzez modyfikację katalogu dodatków. Wprowadzono nowy dodatek, tj. dodatek funkcyjny na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym.

W ustawie określono przypadki, w których funkcjonariuszowi zawiesza się uposażenie. Nowością będzie również uregulowanie sytuacji funkcjonariusza odwołanego ze stanowiska lub przeniesionego na stanowisko o niższym uposażeniu. W tych wypadkach funkcjonariusz zachowa prawo do uposażenia zasadniczego pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku do czasu uzyskania wyższego uposażenia według zajmowanego stanowiska służbowego. Nie będzie to dotyczyło przypadków przeniesienia na własną prośbę lub w wyniku kary dyscyplinarnej. Ustawa wprowadza także postulowane przez środowiska celnicze regulacje dotyczące restytucji uprawnień funkcjonariuszy zwolnionych w wyniku wniesienia aktu oskarżenia lub tymczasowego aresztowania, które okazały się bezpodstawne. Na korzyść ulegają także zmianie przepisy dotyczące świadczeń socjalnych. Będą one wypłacane także byłym funkcjonariuszom, emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin. Funkcjonariusze w czasie wykonywania zadań służbowych będą otrzymywać nieodpłatnie wyżywienie oraz napoje.

W ustawie uregulowano także zagadnienia związane z prawami pracowniczymi, czego efektem jest wyłączenie uprawnienia funkcjonariuszy celnych do otrzymania urlopu na żądanie.

5 lat taki ma być maksymalny okres awansu celnika

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama