reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inspektora skarbowego wesprą upoważnieni pracownicy UKS

Inspektora skarbowego wesprą upoważnieni pracownicy UKS

Inspektor kontroli skarbowej będzie mógł upoważnić pracowników UKS do wykonywania czynności przy sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe.


ZMIANA PRAWA

Inspektor kontroli skarbowej jako finansowy organ postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe będzie mógł upoważnić pracowników jednostek kontroli skarbowej (UKS) do przeprowadzenia niektórych czynności procesowych. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, opracowany przez Ministerstwo Finansów, który znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych.

Upoważnieni pracownicy nie będą mogli: przeprowadzać czynności wymagających wydania postanowienia; prowadzić postępowania mandatowego; występować do sądu, w szczególności wnosić wniosków o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, sporządzać i wnosić aktów oskarżenia; sporządzać i przesyłać aktów oskarżenia wraz z aktami sprawy prokuratorowi.

Obecnie, na gruncie kodeksu karnego skarbowego czynności procesowe organów postępowania przygotowawczego wykonują upoważnieni przedstawiciele tych organów, jednak możliwość ta nie dotyczy inspektora kontroli skarbowej (który nie posiada przedstawicieli). Inspektor prowadzi samodzielnie czynności kontrolne. Niemniej jednak inspektor może powierzyć dokonywanie niektórych czynności kontrolnych (pod swoim nadzorem) m.in. upoważnionym pracownikom. Zdaniem resortu finansów, rozwiązanie takie ma pozytywny wpływ na sprawność i szybkość pro- wadzonych postępowań. W związku z tym zasadne jest wprowadzenie analogicznej możliwości upoważnienia pracowników do czynności postępowania przygotowawczego.

Dodatkowo projekt nowelizacji zakłada przyznanie generalnemu inspektorowi kontroli skarbowej uprawnienia do wydania upoważnienia pracownikowi do załatwiania spraw (zawieszenia lub umorzenia postępowania przygotowawczego, przedłużania dochodzeń w sprawach karnych skarbowych) w jego imieniu. Jak tłumaczy Ministerstwo, ta zmiana uzasadniona jest dużą liczbą spraw oraz koniecznością sprawnego podejmowania tego rodzaju czynności postępowania przygotowawczego.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama