reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co się zmieni w 2009 roku przy obliczaniu zaliczek

Co się zmieni w 2009 roku przy obliczaniu zaliczek

Projekt zmian w ustawie o PIT przewiduje likwidację podwójnej zaliczki na podatek płaconej w grudniu. Zaliczka za grudzień ma być wpłacana do 20 stycznia roku następnego.


ZMIANA PRAWA

Obowiązek związany z podwójną zaliczką płaconą do 20 grudnia ma się zmienić za sprawą nowelizacji ustawy o PIT, która obecnie znajduje się na etapie prac sejmowych. Zmiany polegają na przesunięciu terminu wpłaty ostatniej zaliczki płatnej obecnie do 20 dnia ostatniego miesiąca (kwartału) roku podatkowego na okres do 20 dnia pierwszego miesiąca (kwartału) następnego roku podatkowego.

Wpłaty ostatniej zaliczki byłyby, tak jak obecnie, dokonywane w wysokości zaliczki za miesiąc (kwartał) poprzedni. Jednak podatnicy byliby zwolnieni z obowiązku wpłaty ostatniej zaliczki, jeżeli przed upływem tego terminu, tj. do 20 dnia pierwszego miesiąca (kwartału) następnego roku podatkowego, czyli do 20 stycznia, złożyliby zeznanie roczne.

Zmiany w zakresie zniesienia obowiązku płatności ostatniej zaliczki w podwójnej wysokości zostały przygotowane w ramach działania Komisji Przyjazne Państwo.

Likwidacja podwójnej zaliczki ma szansę na uchwalenie, gdyż przychyla się do niej również rząd. Z tym jednak zastrzeżeniem, że ostatnia zaliczka nie powinna być ustalana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni, lecz na podstawie rzeczywistych wyników za okres od początku do ostatniego dnia roku podatkowego. Według strony rządowej, jeżeli zaliczka za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego byłaby uiszczana w miesiącu następnym, to powinna być ustalona na bazie rzeczywistych wyników podatkowych.

Innym argumentem za likwidacją podwójnej zaliczki jest możliwość niewpłacania ostatniej zaliczki pod warunkiem złożenia rocznego rozliczenia z podatku dochodowego przed upływem terminu do wpłacenia tej ostatniej zaliczki. Może to zmobilizować podatników do wcześniejszego składania rocznych zeznań.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama