| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Finanse publiczne: Zmiana przeznaczenia środków narusza dyscyplinę

Finanse publiczne: Zmiana przeznaczenia środków narusza dyscyplinę

Przeznaczenie środków z rezerwy, nie tylko budżetowej, na inny cel niż określony w decyzji o jej przyznaniu będzie naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.


ZMIANA PRAWA

Projekt ustawy wprowadzającej nową ustawę o finansach publicznych przewiduje rozszerzenie zakresu odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Chodzi np. o przeznaczanie środków z rezerw na cele inne niż określone w decyzji o ich przyznaniu. Obecne przepisy stanowią, że naruszeniem dyscypliny finansów jest przeznaczenie na inne cele środków z rezerwy budżetowej.

Kolejną nowością, jaką przewiduje projekt ustawy wprowadzającej, jest wprowadzenie do katalogu naruszeń dyscypliny finansów zaniechania prowadzenia audytu wewnętrznego. Kierownik jednostki zobowiązanej do prowadzenia audytu wewnętrznego będzie podlegał odpowiedzialności w sytuacji, gdy nie będzie prowadził audytu wewnętrznego wskutek niezatrudniania audytora wewnętrznego lub niezawierania umowy z usługodawcą. Oznacza to, że kierownik będzie musiał zatrudnić audytora wewnętrznego, aby nie naruszyć dyscypliny.

W projekcie ustawy dostosowano także przepisy dotyczące naruszenia dyscypliny finansów publicznych do zmian w sektorze finansów publicznych. Chodzi m.in. o wprowadzenie kontroli zarządczej w jednostkach oraz wprowadzenie nowych form, takich jak agencja wykonawcza. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych będzie zatem niedokonanie wpłaty do budżetu w należnej wysokości dochodów lub nieterminowe dokonanie tej wpłaty przez m.in. agencję wykonawczą.

Zgodnie z projektem odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny będzie również podlegało niesporządzenie lub nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania.

Co więcej, zawiadomienie o ujawnionych okolicznościach, wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych, będzie mogła złożyć również komisja stała organu stanowiącego samorządu terytorialnego.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK