| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie niższego podatku na papierosy i tytoń

Nie będzie niższego podatku na papierosy i tytoń

Komisja Finansów Publicznych nie zgadza się na obniżenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia zaproponowanych w rządowym projekcie nowej ustawy akcyzowej.


ZMIANA PRAWA

Poprawki do rządowego projektu ustawy o podatku akcyzowym zgłoszone w trakcie drugiego czytania w Sejmie opiniowała Komisja Finansów Publicznych. Akceptacji nie zyskały m.in. poprawki dotyczące zmniejszenia proponowanych stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia.

Zgodnie z projektem ustawy, zostanie zmieniona struktura opodatkowania akcyzą papierosów. Stawka kwotowa wzrośnie z 91 zł do 138,50 zł za 1000 sztuk, a procentowa zmaleje z 37,92 proc. 31,41 proc. W wyniku zmiany akcyza na papierosy osiągnie unijne minimum, tj. 64 euro za 1000 sztuk. W projekcie ustawy podwyższono także minimalną stawkę akcyzy na papierosy z poziomu 90 proc. do poziomu 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy naliczonej od najpopularniejszej kategorii cenowej.

Klub Lewicy zgłosił poprawkę zakładającą obniżenie proponowanej minimalnej stawki akcyzy na papierosy do 95 proc. Koalicyjny PSL wnioskował natomiast o obniżenie stawek akcyzy na tytoń do palenia. Rządowy projekt zakłada wzrost stawki kwotowej do 95 zł za każdy 1 kilogram i ustalenie stawki procentowej na stałym poziomie 31,41 proc. PSL wnioskowało o obniżenie stawki kwotowej do 71 zł. Obie poprawki zostały negatywnie zaopiniowane.

Komisja przyjęła natomiast poprawki PO zakładające wprowadzenie do ustawy zwolnienia z akcyzy produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowniach. Jest to fakultatywne zwolnienie wynikające z dyrektywy wspólnotowej i obecnie znajduje się w rozporządzeniu. Druga z przyjętych poprawek ma na celu przeniesienie z rozporządzenia do ustawy możliwości składania przez podatnika zabezpieczenia akcyzowego w formie weksla.

Negatywnie zaopiniowane zostały natomiast wszystkie poprawki klubu PiS. Większość z nich zakładała uproszczenia w zakresie opodatkowania akcyzą energii elektrycznej. Zgodnie z projektem, akcyza będzie płatna na etapie jej wydania przez dystrybutora do ostatecznego konsumenta. PiS postulowało przede wszystkim odejście od rozdziału momentu powstawania obowiązku podatkowego i momentu powstawania obowiązku do zapłaty oraz rezygnację z obowiązku uiszczania wstępnych wpłat akcyzy przez podatników.

Ważne!

Zgodnie z rządowym projektem ustawy akcyzowej, minimalną stawkę akcyzy na papierosy będzie stosował podatnik, u którego akcyza wyliczona na podstawie stawek ustawowych będzie niższa niż 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy naliczonej od ceny równej najpopularniejszej kategorii cenowej

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »