Od nowego roku użyczający budynku nie zapłaci podatku
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Firmy użyczające osobom fizycznym lub innym firmom nieodpłatnie nieruchomości do używania nie będą już z tego powodu opodatkowane. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Dotychczas udostępnienie nieodpłatnie nieruchomości w całości lub w części osobom fizycznym lub firmom powodowało powstanie przychodu zarówno u użyczającego, jak i po stronie użytkownika. W praktyce oznaczało to, że równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Co więcej, takie rozwiązanie, określone w art. 13 ustawy o CIT - zdaniem Marka Malinowskiego, konsultanta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe - powoduje trudności z właściwym i niepodważalnym przez organy podatkowe oszacowaniem przychodu powstałego z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości.
Nowelizacja ustawy o CIT uchyla jednak sporny przepis. Co to oznacza dla podatników? Jak wyjaśnia Marek Malinowski, konsultant podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, ustawodawca, uchylając art. 13 ustawy o CIT, zrezygnował z opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości po stronie oddającego taką nieruchomość do nieodpłatnego używania.
REKLAMA
- Należy jednak mieć na względzie, że po stronie użytkownika, zarówno dla osoby prawnej, jak i osoby fizycznej, nadal pozostanie obowiązek naliczenia przychodu z tytułu nieodpłatnego używania nieruchomości i zapłaty z tego tytułu ewentualnego podatku - mówi Marek Malinowski.
Wyjaśnia dalej, że powstaje w ten sposób sytuacja korzystania z nieodpłatnego świadczenia w postaci prawa do użytkowania nieruchomości. Uchylenie omawianego przepisu powoduje jednak pewien problem.
- Istotne jest, że w świetle znowelizowanych przepisów użyczający nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z tą nieruchomością w okresie oddania nieruchomości do nieodpłatnego używania oraz odpisów amortyzacyjnych za każdy miesiąc, w którym nieruchomość ta była oddana do nieodpłatnego używania (stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy CIT) - tłumaczy Marek Malinowski.
W opinii eksperta ITA rozwiązanie takie wydaje się jednak lepsze i czytelniejsze od obowiązującego do końca tego roku.
ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat