REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W styczniu trzeba wybrać formę opodatkowania i złożyć pierwsze deklaracje rozliczeniowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Do końca stycznia czas na rozliczenie mają przedsiębiorcy korzystający z uproszczonych form opodatkowania, natomiast do 20 stycznia można zgłosić lub zmienić formę opodatkowania.

Ryczałtowcy do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który dokonywane jest rozliczenie, muszą złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-28. W tym samym terminie przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową muszą złożyć deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego - PIT-16A.

REKLAMA

Autopromocja

Ponieważ 31 stycznia 2009 r. wypada w sobotę, termin ten przesuwa się do poniedziałku 2 lutego. W styczniu mija termin na złożenie oświadczenia przez podatników, którzy chcą powierzyć roczne obliczenie podatku płatnikowi. Z kolei 20 stycznia mija termin na dokonanie wyboru przez przedsiębiorców formy opodatkowania. Stosowne oświadczenia składają także przed pierwszą wypłatą świadczeń w styczniu osoby, które chcą skorzystać z pomniejszenia zaliczek lub zwolnienia z podatku stypendium.

Podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą przysługuje prawo wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania przychodów i dochodów. Na decyzję podatnicy mają czas do 20 stycznia. Odpowiednie oświadczenia w urzędzie skarbowym składają osoby, które w 2009 roku chcą rozliczać się w formie ryczałtu, karty podatkowej lub podatkiem linowym. Wybór sposobu opodatkowania dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z wybranego sposobu opodatkowania.

PIT-12

To oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Druk ten składają osoby, które chcą powierzyć roczne rozliczenie podatku płatnikowi. Należy go złożyć płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-16A

Obowiązek rocznego rozliczenia osób fizycznych osiągających przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową sprowadza się do złożenia deklaracji PIT-16A. Należy w niej wykazać składki zdrowotne zapłacone i odliczone od podatku w każdym miesiącu roku podatkowego. Deklaracja PIT-16A dotyczy jedynie składek faktycznie opłaconych w roku podatkowym, za który jest składana.

PIT-28

Formularz rocznego rozliczenia PIT-28 wybierają osoby fizyczne opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Druk ten służy zarówno do rozliczenia podatku przez osoby uzyskujące przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

PIT-2

To oświadczenie pracownika do celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczkę na podatek obniża się o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Zakład pracy może uwzględnić tę kwotę wyłącznie po uzyskaniu od podatnika stosowanego oświadczenia na formularzu PIT-12, które ma na celu uniknięcie przypadku podwójnego skorzystania w trakcie roku podatkowego z przysługującego zmniejszenia.

Oświadczenie należy złożyć płatnikowi przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym. Oświadczenia jednak nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.

 

PIT-2A

To oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przeznaczone dla osób otrzymujących rentę lub emeryturę z zagranicy lub stypendium, osób tymczasowo aresztowanych lub skazanych otrzymujących należności za pracę oraz osób otrzymujących świadczenie integracyjne. Złożenie oświadczenia przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym uprawnia płatnika do pomniejszenia zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.

PIT-2C

Formularz ten jest przeznaczony na złożenie oświadczenia przez osoby otrzymujące stypendium, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. W oświadczeniu podatnik stwierdza, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e ustawy o PIT. Złożenie oświadczenia płatnikowi przed pierwszą wypłatą świadczenia warunkuje zastosowanie zwolnienia z podatku.

Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.

PIT-3

Oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przeznaczone dla osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego). Złożenie oświadczenia przed pierwszą wypłatą zasiłku w roku podatkowym uprawnia płatnika do pomniejszenia zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA