Wystawiłem fakturę korygującą na rzecz kontrahenta zagranicznego, która zawiera kwoty wyrażone w walucie obcej. W jaki sposób (według jakiego kursu) należy przeliczyć na złote kwoty wyrażone w walucie obcej? - Pismo z 23 sierpnia 2005 r. nr PP/443-116B/83276/05
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Podatnik jest obowiązany do przeliczenia kwot wykazanych w fakturze korygującej w walucie obcej na złote w oparciu o kurs zastosowany w fakturze pierwotnej.
KOMENTARZ EKSPERTA
W przypadku wystawiania faktury korygującej wyrażonej w walucie obcej przy jej przeliczaniu na złotówki należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia faktury pierwotnej, której taka
faktura korygująca dotyczy. Pozwoli to uniknąć różnić kursowych.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach informuje:
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W myśl natomiast uregulowań § 19 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), obowiązującego do 31 maja 2005 r., w przypadku zwrotu towaru przez nabywcę sprzedawca jest uprawniony do wystawienia faktury korygującej na zmniejszenie obrotu i kwoty podatku należnego. W stanie prawnym obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. uprawnienie to wynika z przepisu § 16 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). Natomiast sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, uregulowano w przepisach § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 § 37 kwoty wyrażone w walucie obcej, wykazywane w fakturze, przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura wystawiona jest w terminie, w którym
podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym
podatnik obowiązany jest do jej sporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeśli na dzień wystawienia faktury (dzień powstania obowiązku podatkowego) bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
WAŻNE!
Korekta faktury jedynie modyfikuje dane wskazane w fakturze pierwotnej, a zatem nie ma podstaw do ponownego przeliczania waluty obcej na złote w stosunku do faktury pierwotnej.
Wobec powyższego
podatnik jest obowiązany do przeliczenia kwot wykazanych w fakturze korygującej w walucie obcej na złote w oparciu o kurs zastosowany dla faktury pierwotnej, według zasad określonych w cyt. przepisach § 37 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Przyjęcie innego stanowiska mogłoby skutkować powstaniem różnic w wartości sprzedaży, co byłoby sprzeczne z zasadami dotyczącymi określania i korygowania obrotu, wynikającymi z przepisów art. 29 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku bowiem faktury korygującej wystawionej w związku ze zwrotem towaru przez nabywcę powinna nastąpić korekta obrotu odpowiadająca kwotom wykazanym w fakturze pierwotnej dokumentującej daną sprzedaż.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP2-443/145/2004