| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nie wszystkie wynagrodzenia z unijnych środków bez podatku

Nie wszystkie wynagrodzenia z unijnych środków bez podatku

Wynagrodzenia finansowane ze środków pomocowych mogą być wyłączone z opodatkowania PIT. Konieczne jest jednak zaangażowanie w realizację projektu. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 19 kwietnia 2006 r. (nr PBB3-4117/ 3-0005/2006).

Spółki realizujące projekty współfinansowane ze środków funduszy strukturalnych (w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) często zastanawiają się, czy muszą pobierać podatek od wynagrodzeń wypłacanych osobom zaangażowanym do realizacji projektu. Podobny problem miała spółka, która uzyskała akceptację do realizacji projektów w ramach sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Osoby zaangażowane w realizację projektów (m.in. personel zarządzający, doradcy) posiadają kompetencje gwarantujące prawidłową realizację projektu. Spółka na mocy art. 17 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie dochodów uzyskanych ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Spółka występuje również w roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zatrudnionych przy realizacji tych projektów. Zdaniem spółki osoby zaangażowane w realizację projektu spełniają warunek określony w art. 21 ust. 1 pkt 46b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają zwolnieniu z PIT. Realizują bowiem bezpośrednio cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Jeżeli w chwili dokonywania przez spółkę wypłaty wynagrodzeń nie były one finansowane ze środków pomocowych, wynagrodzenia te nie spełniają warunków do zwolnienia ich z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Tym samym spółka jako płatnik od tych wypłat zobowiązana jest do naliczenia, pobrania i przekazania na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu właściwy według siedziby płatnika, należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK