Zapisy w księdze muszą być odzwierciedlone w PIT
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
Podatnik jest obywatelem Belgii prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce, w zakres której wchodzi m.in.: doradztwo przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zarządzania, sprzedaż detaliczna mebli, wyposażenia biurowego, komputerów. Podatnik zawarł umowę ze spółką francuską, posiadającą siedzibę we Francji, na świadczenie usług polegających na zarządzaniu produkcją i montażem dla zakładu produkcyjnego należącego do spółki zależnej od spółki francuskiej, pomocy i doradztwa prezesowi dyrektorowi generalnemu spółki francuskiej w sprawowaniu jego funkcji. Usługi te wykonuje w pomieszczeniach zakładu produkcyjnego w Polsce. W zamian spółka francuska przekazuje na jego rachunek bankowy ryczałtową kwotę miesięczną oraz ryczałtowy dodatek mieszkaniowy tytułem dodatkowych kosztów utrzymania. Czy przychody uzyskiwane z tytułu umowy o świadczenie usług na rzecz spółki francuskiej są przychodami z działalności i powinny być wykazywane odpowiednio w PIT-5L i PIT-36L łącznie z przychodami osiąganymi z tytułu sprzedaży detalicznej?
ODPOWIEDŹ IZBY
Izba Skarbowa w Szczecinie podzieliła zdanie podatnika, że zapisy w podatkowej księdze dotyczące zarówno zdarzeń gospodarczych w zakresie realizacji umowy o świadczenie usług, jak i sprzedaży detalicznej w sklepie powinny być wykazane w PIT-5L oraz w zeznaniu rocznym PIT-36L.
Izba zauważyła też, że zgodnie z art. 11 ust. l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu są przychody z innych źródeł. Za takie uważa się m.in. inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 ustawy o PIT.
Podatnik bezpłatnie korzysta z pomieszczeń spółki, na rzecz której wykonuje usługi zarządzania, pomocy i doradztwa, zatem uzyskuje przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, które stanowią nieodpłatne świadczenia, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Wartość pieniężna innych nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT, który stanowi, że jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku, to wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat