Zaliczenie do kosztów wierzytelności zmarłego dłużnika
REKLAMA
Odpowiedź:
(…)
Z przedstawionego we wniosku i pism uzupełniających wniosek stanu faktycznego wynika, iż spółka posiada wierzytelność względem zmarłego dłużnika. Wierzytelność ta dotyczy nieuregulowanej należności za zakupione w spółce w latach 1993 i 1994 towary i wyroby. Spadkobiercy zmarłego dłużnika, tj. małżonka dłużnika i dzieci, odmawiając zapłaty ww. wierzytelności, przedłożyli sporządzone w maju 2004 r. w formie aktów notarialnych oświadczenia o odrzuceniu spadku. Spółka nie utworzyła odpisu aktualizującego przedmiotową wierzytelność.
(…)
Stanowisko izby skarbowej:
(…)
Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, dokonując analizy obowiązujących przepisów prawa w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, stwierdza, co następuje:
(…)
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2 tej ustawy. W myśl art. 16 ust. 2 cyt. ustawy podatkowej za wierzytelności, o których mowa w ust. 1 pkt 25, uważa się wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:
Wskazane wyżej środki, którymi można posłużyć się dla udokumentowania nieściągalności, tworzą zamknięty katalog. A zatem jakikolwiek inny dokument niż wymieniony wyżej nie może skutecznie udokumentować faktu nieściągalności wierzytelności.
W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przedmiotowa wierzytelność nie została udokumentowana w sposób określony w ww. art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, umożliwiający uznanie jej za nieściągalną. Tym samym nie stanowi ona wierzytelności, którą można bezpośrednio zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a tej ustawy.
Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie odpisów aktualizujących wartość należności w sytuacji uprawdopodobnienia jej nieściągalności. Zgodnie bowiem z tym przepisem kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1.
Wskazany art. 16 ust. 2a pkt 1 stanowi zaś, że nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w przypadku określonym przepisem art. 16 ust. 1 pkt 26a w szczególności, jeżeli:
Jak wynika ze stanu faktycznego podanego we wniosku o udzielenie interpretacji, spółka nie utworzyła odpisu aktualizującego wartość przedmiotowej wierzytelności. A zatem przepis art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma w sprawie zastosowania i tym samym nie może stanowić podstawy bezpośredniego zaliczenia tej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów, mimo uprawdopodobnienia jej nieściągalności zgodnie z art. 16 ust. 2a pkt 1 ww. ustawy.
W konsekwencji Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko spółki w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnej jest nieprawidłowe.
(…)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat