Można odliczyć kwoty zwróconych odszkodowań
REKLAMA
Izba Skarbowa w Olsztynie rozstrzygnęła kwestię opodatkowania PIT odprawy, która zwiększyła dochód podlegający opodatkowaniu.
Podatnik w 2004 roku po rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę otrzymał odprawę należną zgodnie z kodeksem pracy oraz odszkodowanie wynikające z Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników w kwocie 57 420 zł brutto. Odprawę oraz pozostałe dochody uzyskane w 2004 roku opodatkował w PIT-37 za 2004 rok. W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę podatnik odwołał się do sądu pracy. Sąd wydał w 2005 roku wyrok, na podstawie którego został przywrócony do pracy. Pracodawca zażądał zwrotu nienależnie pobranego odszkodowania oraz odprawy. Podatnik zawarł z pracodawcą ugodę, że zwrot nienależnie pobranego świadczenia nastąpi w ratach. W roku 2005 zwrócił pracodawcy 4200 zł, pozostała kwota będzie zwracana w roku 2006 i w latach następnych. Podatnik nie wie, kiedy i na jakich zasadach należy obliczyć wysokość i zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14. poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu dokonywanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez podatnika. Stosownie do art. 26 ust. 7h ustawy o PIT kwota, przekraczająca kwotę dochodu może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.
Podatnikom, którzy dokonali zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zostały opodatkowane, przysługuje prawo odliczenia od dochodu tych świadczeń, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy. Ponadto, jeżeli kwota zwrotu nienależnie pobranego świadczenia przekracza dochód podlegający opodatkowaniu, podatnik może dokonać jej odliczenia w najbliższych kolejnych 5 latach podatkowych.
Nie ma zatem możliwości dokonania korekty zeznania za rok podatkowy, w którym pobrano należne świadczenie, jeśli nie zostało zwrócone w tym samym roku. Podatnik faktycznie otrzymał to świadczenie i stanowiło ono przychód tego roku, co wpływa na pomniejszenie dochodu roku podatkowego, w którym dokonano zwrotu świadczenia.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat