reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Można odliczyć kwoty zwróconych odszkodowań

Można odliczyć kwoty zwróconych odszkodowań

Zwrot odszkodowania od pracodawcy podlega odliczeniu od dochodu w roku podatkowym, w którym zwrot był dokonany. - Decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek w Elblągu z 13 listopada 2006 r. (nr PDF/E/4117-1-148/06)


Izba Skarbowa w Olsztynie rozstrzygnęła kwestię opodatkowania PIT odprawy, która zwiększyła dochód podlegający opodatkowaniu.


Podatnik w 2004 roku po rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę otrzymał odprawę należną zgodnie z kodeksem pracy oraz odszkodowanie wynikające z Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników w kwocie 57 420 zł brutto. Odprawę oraz pozostałe dochody uzyskane w 2004 roku opodatkował w PIT-37 za 2004 rok. W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę podatnik odwołał się do sądu pracy. Sąd wydał w 2005 roku wyrok, na podstawie którego został przywrócony do pracy. Pracodawca zażądał zwrotu nienależnie pobranego odszkodowania oraz odprawy. Podatnik zawarł z pracodawcą ugodę, że zwrot nienależnie pobranego świadczenia nastąpi w ratach. W roku 2005 zwrócił pracodawcy 4200 zł, pozostała kwota będzie zwracana w roku 2006 i w latach następnych. Podatnik nie wie, kiedy i na jakich zasadach należy obliczyć wysokość i zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14. poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu dokonywanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez podatnika. Stosownie do art. 26 ust. 7h ustawy o PIT kwota, przekraczająca kwotę dochodu może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.


Podatnikom, którzy dokonali zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zostały opodatkowane, przysługuje prawo odliczenia od dochodu tych świadczeń, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy. Ponadto, jeżeli kwota zwrotu nienależnie pobranego świadczenia przekracza dochód podlegający opodatkowaniu, podatnik może dokonać jej odliczenia w najbliższych kolejnych 5 latach podatkowych.


Nie ma zatem możliwości dokonania korekty zeznania za rok podatkowy, w którym pobrano należne świadczenie, jeśli nie zostało zwrócone w tym samym roku. Podatnik faktycznie otrzymał to świadczenie i stanowiło ono przychód tego roku, co wpływa na pomniejszenie dochodu roku podatkowego, w którym dokonano zwrotu świadczenia.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama