| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowa grupa podatników musi wprowadzić kasy rejestrujące

Nowa grupa podatników musi wprowadzić kasy rejestrujące

Od 1 kwietnia 2009 r. powiększa się grupa podatników, która zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji obrotu na kasie rejestrującej.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. Nr 228, poz. 1510), niektórym grupom podatników przedłużono do 31 marca 2009 r. zwolnienie z obowiązku posiadania kas rejestrujących.

Ze zwolnienia do 31 marca mogli nadal korzystać podatnicy:

- dokonujący sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących, u których w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności podlegający ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej był wyższy niż 70% (np. podatnicy, którzy świadczyli usługi najmu, zarządzania nieruchomościami, a nie dokumentowali go fakturami),

- u których udział obrotów z tytułu sprzedaży określonej w poz. 1-33 załącznika do nowego rozporządzenia w obrotach ogółem podatnika z działalności podlegający ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej był mniejszy lub równy 70%.

Przykład

Podatnik świadczy na zlecenie usługi obsługi nieruchomości. W pierwszym półroczu 2008 r. obrót z tytułu tych czynności wynosił 100%. Dlatego nadal korzystał ze zwolnienia. Jednak od 1 listopada 2008 r. nie dokumentował tego obrotu fakturami, dlatego od 1 kwietnia br. musi ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK