reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia w 2010 r.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia w 2010 r.

W 2010 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosi 1887,60 zł.

Dnia 5 lutego weszła w życie ustawa budżetowa na rok 2010 (Dz.U. Nr 19, poz. 102), która obowiązuje od początku tego roku. Ustaw określa m.in. prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2010 r., które zostało ustalone na 3146 zł.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. wynosi więc 1887,60 zł (60 proc. przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia).

Z kolei roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych w 2010 r. wynosi 94 380 zł (30-krotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia brutto).

Bez zmian w 2010 r. pozostają składki na Fundusz Pracy. Zgodnie zapisami ustawy budżetowej składki na Fundusz Pracy wynoszą 2,45 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ustawa budżetowa nie zmieniła również wysokości składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. składka wynosi 0,10 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Do składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie stosuje się rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama