| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Przedsiębiorstwa, których obroty spadły z powodu kryzysu ekonomicznego lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

8 grudnia 2010 r. weszła w życie ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 23 listopada 2010 Nr 219 poz. 1445).

Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców ma na celu przeciwdziałanie lub łagodzenie skutków kryzysu. Tymczasem przewidziane w niej rozwiązania jedynie w ograniczonym zakresie są wykorzystywane przez przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych.

Jednym z warunków uzyskania pomocy jest udokumentowany przez przedsiębiorcę spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25 proc., liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Przepisy ustawy nowelizującej zwiększają dostępność pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego przez zmniejszenie wskaźnika spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorców z 25 proc. do 15 proc. Jak stanowi art. 2 ustawy nowelizującej w roku 2010 przepisy ustawy z 1 lipca 2009 r., w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.

Pakiet pomocowy, uchwalony w związku z kryzysem, przewiduje m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »