reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany zasad wynagradzania zasadniczego pracowników publicznych ZOZ

Zmiany zasad wynagradzania zasadniczego pracowników publicznych ZOZ

Została skorygowana wysokość stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej w pierwszych czterech kategoriach zaszeregowania (odnoszących się do części grup pracowników otrzymujących wynagrodzenie jednoskładnikowe), tak aby nie odbiegały one od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. (1386 zł).

Z tego względu w tabeli podniesiono wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania z kwoty 1280 zł do kwoty 1400 zł, w II kategorii z kwoty 1300 zł do kwoty 1410 zł, w III kategorii z kwoty 1320 zł do kwoty 1420 zł oraz w IV kategorii z kwoty 1370 zł do kwoty 1430 zł.

Nowe stawki określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 maja 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 105, poz. 620).

Wynagrodzenie jednoskładnikowe (zasadnicze) otrzymują przeważnie pracownicy podejmujący pracę po raz pierwszy, którzy nie otrzymują dodatku za wysługę lat, a w przypadku gdy pracodawca nie tworzy funduszu premiowego, również premii.

Rozporządzenie weszło w życie 25 maja 2011 r.

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Quercus Sp. z o. o.

ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama