| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – Ordynacja podatkowa 2015

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – Ordynacja podatkowa 2015

Resort finansów chce wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania do Ordynacji podatkowej w 2015 r. Dzięki temu, podatnik będzie mógł uzyskać od administracji podatkowej tzw. opinię zabezpieczającą w kwestii planowanych przez siebie transakcji, do których potencjalnie będzie miała zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Uzyskanie tej opinii będzie sporym wydatkiem dla podatników.

Rządowy projekt zmian w Ordynacji podatkowej oraz w innych ustawach ma na celu między innymi wprowadzenie do polskiego prawa klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. 

Opinie zabezpieczające

Chodzi o zunifikowanie zwalczania unikania opodatkowania, ponieważ zdaniem Ministerstwa Finansów obecnie obowiązujące umowy o unikaniu opodatkowania nie wystarczają do walki z obchodzeniem przepisów podatkowych. Projekt zmian przewiduje wprowadzenie tzw. opinii zabezpieczających, które umożliwią podatnikom poznanie stanowiska ministra finansów w kwestii planowanych przez nich transakcji, do których potencjalnie będzie miała zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Wniosek o wydanie opinii zabezpieczającej będzie musiał posiadać m.in. dokładny opis planowanej konstrukcji prawnej wraz ze wskazaniem podmiotów, które będą w niej uczestniczyły oraz z uwzględnieniem powiązań między nimi, jak również wskazanie już dokonanych czynności prawnych w związku z planowaną konstrukcją prawną. Konstrukcją prawną w rozumieniu proponowanych zmian będzie jednostronna lub wielostronna czynność prawna lub zespół czynności prawnych, dotyczący zdarzeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub uczestnictwem w jej prowadzeniu (udziały, akcje lub zarządzanie podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą).

Opinia zabezpieczająca będzie zawierała ocenę, czy planowana konstrukcja prawna stanowi nadużycie swobody kształtowania stosunków prawnych, która uzasadnia zastosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Większa ochrona praw podatnika - zmiany w Ordynacji podatkowej 2015

Opinia zabezpieczająca będzie wydawana w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o jej sporządzenie.  Za wydanie tej opinii trzeba będzie zapłacić:

- 30 000 zł – jeżeli przynajmniej jedna czynność prawna wchodząca w skład planowanej konstrukcji prawnej ma być dokonana z podmiotami będącymi nierezydentami lub z podmiotami kontrolowanymi lub zarządzanymi przez nierezydentów,

- 15 000 zł – w pozostałych wypadkach.

Zastosowanie się przez podatnika do opinii zabezpieczającej nie będzie mogło mu szkodzić, także w razie nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Powołana będzie Rada do Spraw Unikania Opodatkowania, która zajmie się wydawaniem opinii w sprawie zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w indywidualnych sprawach. Resort finansów podkreśla, że Rada ma mieć charakter niezależny od administracji podatkowej. Z uwagi jednak na fakt, że członków Rady będzie powoływał prezes Rady Ministrów można mieć wątpliwości w kwestii ich bezstronności. Warto dodać, że podobne rady funkcjonują tylko w kilku krajach – w Australii, Kanadzie i we Francji.

Zmiany przepisów o pełnomocnictwie w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK