REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – Ordynacja podatkowa 2015

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – Ordynacja podatkowa 2015 / Fot. Fotolia
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – Ordynacja podatkowa 2015 / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów chce wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania do Ordynacji podatkowej w 2015 r. Dzięki temu, podatnik będzie mógł uzyskać od administracji podatkowej tzw. opinię zabezpieczającą w kwestii planowanych przez siebie transakcji, do których potencjalnie będzie miała zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Uzyskanie tej opinii będzie sporym wydatkiem dla podatników.

Rządowy projekt zmian w Ordynacji podatkowej oraz w innych ustawach ma na celu między innymi wprowadzenie do polskiego prawa klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. 

REKLAMA

Autopromocja

Opinie zabezpieczające

Chodzi o zunifikowanie zwalczania unikania opodatkowania, ponieważ zdaniem Ministerstwa Finansów obecnie obowiązujące umowy o unikaniu opodatkowania nie wystarczają do walki z obchodzeniem przepisów podatkowych. Projekt zmian przewiduje wprowadzenie tzw. opinii zabezpieczających, które umożliwią podatnikom poznanie stanowiska ministra finansów w kwestii planowanych przez nich transakcji, do których potencjalnie będzie miała zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Wniosek o wydanie opinii zabezpieczającej będzie musiał posiadać m.in. dokładny opis planowanej konstrukcji prawnej wraz ze wskazaniem podmiotów, które będą w niej uczestniczyły oraz z uwzględnieniem powiązań między nimi, jak również wskazanie już dokonanych czynności prawnych w związku z planowaną konstrukcją prawną. Konstrukcją prawną w rozumieniu proponowanych zmian będzie jednostronna lub wielostronna czynność prawna lub zespół czynności prawnych, dotyczący zdarzeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub uczestnictwem w jej prowadzeniu (udziały, akcje lub zarządzanie podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą).

Opinia zabezpieczająca będzie zawierała ocenę, czy planowana konstrukcja prawna stanowi nadużycie swobody kształtowania stosunków prawnych, która uzasadnia zastosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Większa ochrona praw podatnika - zmiany w Ordynacji podatkowej 2015

Opinia zabezpieczająca będzie wydawana w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o jej sporządzenie.  Za wydanie tej opinii trzeba będzie zapłacić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 30 000 zł – jeżeli przynajmniej jedna czynność prawna wchodząca w skład planowanej konstrukcji prawnej ma być dokonana z podmiotami będącymi nierezydentami lub z podmiotami kontrolowanymi lub zarządzanymi przez nierezydentów,

- 15 000 zł – w pozostałych wypadkach.

Zastosowanie się przez podatnika do opinii zabezpieczającej nie będzie mogło mu szkodzić, także w razie nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Powołana będzie Rada do Spraw Unikania Opodatkowania, która zajmie się wydawaniem opinii w sprawie zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w indywidualnych sprawach. Resort finansów podkreśla, że Rada ma mieć charakter niezależny od administracji podatkowej. Z uwagi jednak na fakt, że członków Rady będzie powoływał prezes Rady Ministrów można mieć wątpliwości w kwestii ich bezstronności. Warto dodać, że podobne rady funkcjonują tylko w kilku krajach – w Australii, Kanadzie i we Francji.

Zmiany przepisów o pełnomocnictwie w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej

Projekt wyłącza ochronę prawną z tytułu zastosowania się do interpretacji podatkowej, jeżeli dotyczy ona zdarzenia, w zakresie którego organy podatkowe zastosowały klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania.

Pozostałe proponowane zmiany

W myśl projektu nowelizacji, stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie obniżona do wysokości 50 % stawki podstawowej. jeżeli podatnik przejawia inicjatywę w skorygowaniu nieprawidłowości w deklaracji – złoży korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem  nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia deklaracji, jak również zapłaci zaległość podatkową w ciągu 7 dni od złożenia korekty.

Podwojona będzie stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych do 200 proc. dla podatników VAT, podatku akcyzowego, którzy nie wywiązują się z obowiązku składania deklaracji lub zaniżają wysokość zobowiązania.

Wprowadzona zostanie także możliwość wystąpienia ze wspólnym wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej przez dwóch lub więcej podatników, którzy uczestniczą w tym samym stanie faktycznym lub mających uczestniczyć w jednym stanie faktycznym. Obecne przepisy dają możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej tylko jednemu podatnikowi w jego indywidualnej sprawie.

Ponadto będzie implementowany do polskiego prawa art. 8 Dyrektywy Rady 2011/16/UE z 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracji w dziedzinie opodatkowania. Chodzi o przekazywanie przez ministra finansów w drodze wymiany informacji o dochodach z tytułu zatrudnienia, świadczeń emerytalnych i rentowych oraz wynagrodzenia dyrektorów w odniesieniu do osób, zamieszkałych w państwie członkowskim, któremu przekazuje informacje. Powyższe informacje będę obejmowały okresy po 1 stycznia 2014 r.

Omawiany projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz innych ustaw trafi teraz pod obrady rządu, a następnie do prac w Sejmie.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Kancelaria Prawna Skarbiec
, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA