REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa ustawa o administracji podatkowej w 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Nowa ustawa o administracji podatkowej, która ma wejść w życie w 2015 r., to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów, zapowiadany w expose przez premier Ewę Kopacz. Nowe regulacje zakładają m.in. segmentację podatników na wzór bankowego “scoringu”; dostępność dla urzędników i podatników bazy wiedzy podatkowej, czy wprowadzenie “asystenta” dla początkujących przedsiębiorców.

REKLAMA

Autopromocja

“Nowa ustawa ma zmienić urzędy skarbowe. Kluczem jest postawienie podatnika w centrum uwagi i podporządkowanie organizacji pracy urzędów jego potrzebom. Chodzi o to, żeby administracja podatkowa nie była tak jak dziś złożona z poszczególnych urzędów skarbowych i przypisanych im podatników, tylko stała się jedną instytucją, w której podatnik będzie mógł realizować swoje potrzeby, tam gdzie mu wygodnie” - powiedział PAP wiceminister Kapica.

Według MF to przemodelowanie administracji ma iść w parze z konkretnymi ułatwieniami dla podatników i wprowadzeniem nowych narzędzi informatycznych dla skarbówki.

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

“Dziś chcąc uzyskać np. zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, musimy pójść do konkretnego, +swojego+ urzędu. Po zmianach, tę, a także każdą inną sprawę związaną z podatkami załatwimy w dowolnym urzędzie. Chcemy także, by urzędy stały się centrum obsługi, nie tylko jeśli chodzi o podatki, ale także inne daniny dla Skarbu Państwa, aby np. wydawały zaświadczenia o niezaleganiu z cłem, akcyzą, składkami dla ZUS” - mówił Kapica.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył, zmiana pozwoli ujednolicać postępowanie urzędów i relacje z podatnikiem. Będzie się także wiązała z wprowadzeniem szeregu nowych usług.

Elementem reorganizacji jest przeformułowanie i rozwinięcie całego systemu obsługi i wsparcia podatników. „W urzędzie skarbowym będzie można założyć działalność gospodarczą, a dedykowany asystent wyjaśni, jakie obowiązki podatkowe wiążą się z danym przedsięwzięciem biznesowym. Ma on pomagać podatnikom zakładającym mikroprzedsiębiorstwa w wypełnianiu obowiązków podatkowych przez pierwszych 18 miesięcy działalności” – opisywał wiceminister.

Zmiana będzie obejmowała również funkcjonowanie Krajowej Informacji Podatkowej, która w obecnym kształcie stała się niewydolna, i choć mogłaby budować bazę wiedzy, to tego nie robi. „Chcemy wzmocnić kadrowo KIP, aby szybciej wydawać interpretacje, krócej czekać na połączenie z konsultantem, udzielać odpowiedzi mailowo i udostępniać wiedzę podatnikom oraz urzędnikom, bo oprócz upowszechniania wiedzy wśród podatników, system ma wspomóc także urzędników. Budując i udostępniając tę bazę wiedzy i publikując w niej interpretacje podatkowe, będziemy wpływali na jednolitość postępowania urzędów - zapowiedział Kapica.

USTAWA z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Według przedstawiciela MF oczywiście już dziś każdy podatnik może zadzwonić na infolinię i wystąpić o interpretację indywidualną, ale baza wiedzy, która powstaje na podstawie zapytań obywateli i wniosków o interpretacje, nie jest udostępniana. To ma się zmienić dzięki rozbudowie Portalu Podatkowego.

“Chcemy rozwijać funkcje Portalu Podatkowego. Uzupełniać go o odpowiedzi na najczęstsze pytania, kursy e-learningowe czy indywidualny przewodnik, jak wypełniać konkretne obowiązki podatkowe. Dzięki temu podatnik nie będzie musiał już dzwonić na infolinię czy prosić o interpretację indywidualną” - opisywał wiceminister finansów.

Portal Podatkowy ma zostać rozszerzony także o indywidualną informację o sytuacji podatnika. Według zapowiedzi MF każdy będzie mógł się indywidualnie zalogować do portalu, tak jak do konta bankowego, i uzyska na nim informację o zrealizowanych obowiązkach podatkowych oraz podatkach do zapłaty.

“Na początek chcemy, by portal zawierał informacje o podatkach od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych, PIT, a w kolejnych latach, rozliczeniach CIT, a także VAT. W przyszłości zostanie on być może rozszerzony także o podatki lokalne” - deklarował Kapica.

REKLAMA

Resort zmienił natomiast przewidywaną pierwotnie koncepcję tzw. podatnika autoryzowanego, który prawidłowo wywiązuje się ze wszystkich obowiązków i może liczyć na preferencyjne traktowanie przez urząd. Początkowo status taki miał być przyznawany tylko największym firmom.

“Zmodyfikowaliśmy swoje podejście ze względu na wątpliwości, że grono potencjalnych kandydatów byłoby zbyt wąskie. Zamiast wskazywania, kto jest autoryzowanym podatnikiem, chcemy prowadzić segmentację wszystkich podatników pod kątem ich wiarygodności. Trochę tak jak w banku, który ocenia, czy jesteśmy wiarygodnym klientem, stałym, płacącym swoje raty na czas, czy też mamy jakieś problemy i trzeba się zainteresować, pomóc” - objaśnił Kapica.

Postępowanie podatkowe - terminy załatwiania spraw

Jak mówił, podatnicy zostaną podzieleni na grupy, zależnie od tego, czy regularnie i na czas płacą należności, czy mają inną sytuację, bo spóźniają się z wpłatami, popełniają błędy w rozliczeniach podatkowych lub dopiero wchodzą do systemu podatkowego.

“To jest metodologia utrwalona w bankowości. Pozwoli nam wziąć pod uwagę, jak długo podatnik prowadzi działalność, czy jest urzędowi znany, którą firmę w swojej historii prowadzi oraz czy prowadził je wiarygodnie, rzetelnie. W ten sposób powstanie obraz wiarygodności podatnika wobec instytucji” - dodał. Jak zapewnił, indywidualna ocena każdego podatnika będzie wewnętrzną sprawą administracji objętą tajemnicą skarbową, choć kryteria i metodologia oceny będą jawne.

MF finalizuje już prace nad projektem ustawy o administracji podatkowej i planuje, że zostanie ona przyjęta przez Radę Ministrów w pierwszym kwartale 2015 roku, a uchwalona w drugim kwartale, z terminem wejścia w życie w 2016 r.

Jak powiedział Kapica, nie wszystkie przewidywane w ustawie uregulowania i funkcjonalności zaczną obowiązywać jednocześnie. “Wstępnie wypełniane zeznanie podatkowe będzie funkcjonować już w marcu przyszłego roku, a rozszerzony Portal Podatkowy powinien ruszyć w kwietniu przyszłego roku. Zakładamy, że system podatnika ruszy 1 stycznia 2016 r. Natomiast przygotowanie całego systemu segmentacji klienta będzie trwało dłużej, gdyż wymaga wielu konsultacji. To będzie możliwe do wprowadzenia w 2017 r.” - powiedział wiceminister finansów. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA