| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Wnoszenie skarg na czynności komornika - nowe procedury

Wnoszenie skarg na czynności komornika - nowe procedury

Sejm pracuje nad zmianami w kwestii zaskarżania czynności komornika. Obowiązujące przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiają zaskarżanie praktycznie każdej czynności komornika, na skutek czego dłużnicy to wykorzystują. Ogranicza to, a nierzadko uniemożliwia prowadzenie egzekucji przez komorników.

Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2678), nad którym trwają prace w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach.

Zakres skargi

Projekt przewiduje wyłączenie dopuszczalności zaskarżenia niektórych czynności komornika. Nie będą podlegały zaskarżeniu te czynności, które stanowią jedynie etap postępowania kończący się dokonaniem innej zaskarżalnej czynności. Do tej kategorii należą zarządzenia o wezwaniu do usunięcia braków pisma (np. wniosku o wszczęcie egzekucji, o dokonanie opisu i oszacowania, o wyznaczenie licytacji) oraz zawiadomienia o planowanym terminie czynności. W myśl proponowanych zmian skarga nie będzie przysługiwać na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług.

Prawidłowość powyższych czynności komornika będzie kontrolowana w razie zaskarżenia odpowiedniego zarządzenia komornika o zwrocie pisma albo zaskarżenia czynności, której dotyczyło zawiadomienie.

Wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Procedura rozpatrywania

Skarga na czynności komornika będzie wnoszona do sądu za pośrednictwem komornika, który dokonał zaskarżonej czynności. Jeżeli komornik uzna skargę za uzasadnioną w całości, wówczas będzie mógł ją uwzględnić, co zwolni go z obowiązku przekazania jej do sądu. Konsekwencją takiego rozwiązania będzie ograniczenie czasochłonnego i kosztownego przekazywania korespondencji między sądem a komornikiem. Nastąpi również wyeliminowanie przypadków wniesienia skargi do niewłaściwego sądu oraz konieczności umarzania postępowania przez sąd w razie uwzględnienia skargi przez komornika. Projektowany przepis przewiduje także zwolnienie komornika z obowiązku sporządzenia uzasadnienia zaskarżonej czynności, jeżeli uzasadnienie to zostało już sporządzone. 

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Skargę będzie można wnosić do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Wówczas w terminie 3 dni sporządzi uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo z przyczyn jej zaniechania i przekaże skargę do sądu, chyba, że skargę w całości uwzględni.

Termin wniesienia

W myśl proponowanych zmian skarga będzie wnoszona w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona; w innych przypadkach − od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia − od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skarga na zaniechanie przez komornika dokonania czynności będzie wnoszona w terminie tygodniowym od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność powinna być dokonana.

Czy naliczać składki od wynagrodzeń wyegzekwowanych przez komornika

Inne zmiany

Projekt przewiduje, że sąd odrzuci skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę, której braków nie uzupełniono w terminie. Na postanowienie sądu o odrzuceniu skargi będzie przysługiwało zażalenie.

Po wprowadzeniu zmian nie będzie konieczne obowiązkowe wyznaczenie rozprawy w celu rozpoznania skargi na postanowienie komornika o ukaraniu grzywną oraz uchyleniu obowiązku zawiadomienia prokuratora o terminie takiej rozprawy. Sąd będzie mógł jednak rozpoznać taką skargę na rozprawie, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami danej sprawy.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »