reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ulgi podatkowe na pobyt dzieci pracowników w przedszkolach i żłobkach w 2016 r.

Ulgi podatkowe na pobyt dzieci pracowników w przedszkolach i żłobkach w 2016 r.

Ministerstwo Finansów wprowadza nowe ulgi podatkowe o charakterze prorodzinnym. Przedsiębiorca, który utworzy zakładowy żłobek, przedszkole czy klub malucha, wydatek na ten cel będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt podatkowy zostaną uznane także dodatkowe świadczenia, wypłacone pracownikowi, których celem jest sfinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu czy żłobku. Środki te będą też zwolnione z podatku. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało kolejną propozycję zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Celem nowelizacji jest wprowadzenie do przepisów kolejnej ulgi podatkowej o charakterze prorodzinnym, tym razem dotyczącej dofinansowania pobytu dzieci pracowników w przedszkolach czy żłobkach.

300 zł na dziecko bez podatku

Resort chce do katalogu świadczeń wolnych od podatku dopisać kolejne. Chodzi o kwoty, wypłacane przez pracodawcę, a których celem jest dofinansowanie pobytu dzieci pracowników w przedszkolu, żłobku czy klubie dziecięcym. W projekcie ustawy znalazło się jednak górne ograniczenie tego dofinansowania – zwolnione z podatku będzie świadczenie nieprzekraczające 300 zł na każde dziecko pracownika, które uczęszcza do tych placówek.

Świadczenia rodzinne w 2016 r. nawet po przekroczeniu progu dochodowego - projekt "złotówka za złotówkę"

Przy czym pracodawca może wypłacać takie dodatkowe kwoty zarówno jeśli dzieci pracowników uczęszczają do żłobka, przedszkola czy klubu malucha utworzonego przy zakładzie, jak i tym, którzy swoje pociechy posyłają do innych placówek.

Ministerstwo zastrzega, że wydatki ponoszone przez pracownika muszą być udokumentowane. Chodzi o uniknięcie sytuacji, kiedy zatrudniony nie płaci za pobyt dziecka a i tak otrzymuje owe 300 zł dofinansowania.

Powiększy się katalog kosztów uzyskania przychodu

Jednocześnie resort finansów proponuje, aby kwoty wypłacane pracownikom na dofinansowanie pobytu ich dzieci np. w przedszkolu stały się kosztem uzyskania przychodu dla pracodawców. Tutaj także wprowadzono górny limit, który wynosi 300 zł.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Jednak to niejedyna zmiana w katalogu kosztów uzyskania przychodu. W projekcie nowelizacji obu ustaw podatkowych zapisano, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów działalności wydatki na utworzenie i prowadzenie zakładowego żłobka, przedszkola czy klubu malucha, a także na ich prowadzenie. Pracodawca tworzący zakładowe przedszkole czy żłobek będzie mógł zaliczyć w koszty zarówno wydatki inwestycyjne, związane z budową, jak i inne wydatki na środki trwałe poniesione na tym etapie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama