| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje, że składki związków i stowarzyszeń rolniczych reprezentujących interesy polskich rolników na forum unijnych organizacji branżowych nadal będą pokrywane z budżetu.

Autorzy projektu z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają za niezbędne członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych strukturach rolniczych. Komitet Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA), czy Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej (COGECA) plasują się pośród najważniejszych ekonomicznych grup interesu działających przy Komisji Europejskiej i prowadzących lobbing na rzecz rolnictwa i producentów rolnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Szacują, że w latach 2015-2020 roczne wydatki na uczestnictwo Polaków w organizacjach ponadnarodowych będą sięgały 4 mln zł. Mieszczą się w nich m.in. koszty składek członkowskich w rolniczych organizacjach ponadnarodowych, wydatki na delegacje, ekspertów i raporty - wyjaśnił PAP poseł-sprawozdawca projektu Mirosław Maliszewski (PSL).

Prezydent opowiada się za podatkami w rolnictwie

Z polskich organizacji do COPA-COGECA należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Izby Rolnicze oraz Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.

Dotacja - tak jak dotychczas - ma być udzielana Krajowej Radzie Izb Rolniczych (na jej wniosek i na podstawie umowy zawartej z resortem rolnictwa). Także jak do tej pory KRIR będzie ponosiła koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno–zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Obejmie ona wydatki poniesione od 1 stycznia tego roku.

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin) bez podatku od 1 stycznia 2016 r.

Szczegóły dotyczące rozliczania dotacji oraz informacji o udziale polskich organizacji rolniczych w pracach ponadnarodowych organizacji rolniczych w latach 2015-2020 rząd określi poprzez rozporządzenie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK