Sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych od 1 stycznia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz także: Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.
REKLAMA
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 5 maja br. ustawę pozwalającą rolnikom na bezpośrednią sprzedaż wytwarzanych przez nich produktów z własnych surowców.
Uroczystość podpisania Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw odbyła się w Zastawnie, gdzie prezydent odwiedził gospodarstwo agroturystyczne i ekofarmę „Vitalis” Państwa Agnieszki i Tadeusza Kawy. Tam spotkał się z rolnikami produkującymi wyroby na bazie surowców z własnych gospodarstw.
Ulga inwestycyjna w podatku rolnym
Bronisław Komorowski podkreślił, że nowelizacja daje nowe szanse, istotne przede wszystkim z punktu widzenia mniejszych gospodarstw rolnych. - Ta ustawa jest kamieniem milowym do uzyskania możliwości, jakie mają rolnicy w wyżej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, gdzie podziwiamy współtworzenie kultury kulinarnej, która wzbogaca wartości poszczególnych regionów i miejscowości - ocenił.
Chodzi o to - mówił prezydent - by ułatwić rolnikom sprzedaż bezpośrednią, tak by "miała ona charakter działania legalnego i pożądanego". Wyraził nadzieję, że to zachęci wiele osób do działania zgodnego z przepisami i z korzyścią dla siebie.
Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2015 r.
Uchwalona przez Sejm w kwietniu ustawa daje możliwość sprzedaży przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Dotychczas rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności, np. serów, kiełbas czy dżemów. Szacuje się, że spośród miliona drobnych gospodarstw rolnych ok. 100 tys. byłoby w stanie sprzedawać swoje wyroby w ramach sprzedaży bezpośredniej.
Projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zostały przygotowany przez senatorów już w połowie 2013 r.
REKLAMA
Nowelizacja wprowadza zmiany do pięciu ustaw, tj.: ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.); ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849); ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.); ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.).
Zmiany podlegają na zaliczeniu przychodów z realizowanej przez rolników tzw. sprzedaży bezpośredniej do przychodów z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na wprowadzeniu możliwości ich opodatkowania w formie uproszczonej, tj. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przy zastosowaniu stawki w wysokości 2% przychodów. Ponadto ustawa przesądza o sposobie ustalania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej w odniesieniu do podmiotów, które zgodnie z przepisami o rachunkowości powinny prowadzić księgi rachunkowe.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat