Zmiany w PIT i CIT od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
I. Preferencyjna stawka CIT
Jedną z najszerzej komentowanych zmian jest obniżenie stawki CIT z 19 do 15% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność w pierwszym roku podatkowym. Zamysłem ustawodawcy było wprowadzenie rozwiązania, które wesprze podatników, w szczególności w początkowej fazie działalności i przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa.
II. Opodatkowanie aportów z agio
Nowelizacja zmienia także zasady opodatkowania aportów z agio. Obecnie obowiązująca ustawa przewiduje, że przychodem podatnika wnoszącego do spółki wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, jest wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za aport. Od nowego roku przychodem będzie wartość przedmiotu wkładu określona w statucie, umowie spółki lub w innym dokumencie z zastrzeżeniem, że gdy wartość ta będzie odbiegać od wartości rynkowej, przychód powinien być określony w wysokości wartości rynkowej wkładu.
W związku ze zmianą obejmującą zasady opodatkowania przychodów dostosowano również przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów, w tym między innymi uchylono ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki.
III. Definicja „beneficial owner”
W nowych przepisach wprowadzona została definicja rzeczywistego właściciela (ang. beneficial owner), która rozstrzyga, że w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania u źródła, spółka otrzymująca należności licencyjne i odsetki musi być ich rzeczywistym właścicielem a nie np. pośrednikiem.
IV. „Mała klauzula obejścia prawa podatkowego”
Ponadto nowelizacja ustaw uzależnia zastosowanie preferencyjnych zasad opodatkowania transakcji wymiany udziałów od istnienia uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Przy ich braku organy podatkowe będą mogły przyjąć, że działanie podatnika miało na celu uniknięcie opodatkowania co może skutkować brakiem podstaw do zwolnienia takiej transakcji z opodatkowania.
Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
V. Dochody uzyskiwane przez nierezydentów
W ustawie o PIT i w ustawie o CIT doprecyzowano katalog dochodów uznawanych za uzyskane przez nierezydentów na terytorium Polski. Rozszerzony katalog objął w szczególności dochody z papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu na polskim rynku regulowanym. Dodatkowo doprowadzono do opodatkowania w Polsce zbycia bezpośrednio lub pośrednio udziałów/akcji, praw w spółkach osobowych oraz tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, w których co najmniej 50% wartości aktywów pochodzi z nieruchomości położonych na terenie Polski.
Autor: Anna Zawadzka, Konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat