reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w ustawie o PIT i Kodeksie karnym skarbowym od 15 marca 2017 r.

Zmiany w ustawie o PIT i Kodeksie karnym skarbowym od 15 marca 2017 r.

Nowelizacja ustawy o PIT oraz Kodeksu karnego skarbowego, wchodząca w życie 15 marca 2017 r., wprowadza regulacje, które stwarzają podstawy prawne do sporządzenia zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Nowe zasady sporządzania rozliczeń podatkowych przez urzędy skarbowe będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2016 r.

Zmiany przewiduje opublikowana 14 marca w Dzienniku Ustaw ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. rok 2017 poz. 528). Zapisy tej ustawy wchodzą w życie dzień po publikacji, czyli 15 marca 2017 r.

Nowelizacja ma służyć realizacji kilku celów, tj.:

- uwolnieniu podatników podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskujących dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych) od obowiązku samodzielnego sporządzenia zeznań podatkowych;

- umożliwieniu podatnikom, którzy są rozliczani przez organy rentowe, przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego bez konieczności składania zeznania podatkowego;

- ograniczeniu kosztów związanych z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez zmniejszenie wydatków wynikających z zaopatrzenia urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań, zmniejszenie kosztów związanych z obsługą deklaracji składanych w formie papierowej oraz zniesienie obowiązku przechowywania dokumentacji papierowej przez pracodawców.

Zeznanie podatkowe sporządzi urząd skarbowy

Nowe regulacje wprowadzają możliwość sporządzenia zeznania podatkowego PIT przez urząd skarbowy. W tym celu, podatnicy, którzy uzyskują dochody od wskazanych w ustawie płatników, będą mogli złożyć urzędowi skarbowemu wniosek (PIT-WZ) o sporządzenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, wskazując adres poczty elektronicznej, na który będzie miała być wysłana informacja o sporządzeniu tego zeznania.

Zobacz: Jak złożyć PIT-WZ?

Ważne!

Wniosek PIT-WZ może złożyć podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który uzyskuje dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Wniosek można złożyć w terminie do 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym za pośrednictwem Portalu podatkowego albo za pomocą systemu e-Deklaracje. Ponadto podatnicy będą mieli możliwość złożenia wniosku nieodpłatnie, za pomocą systemu teleinformatycznego banków krajowych albo spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim będą mogli złożyć wniosek wspólnie z małżonkiem, bądź odrębnie.

Urząd skarbowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, jednak nie wcześniej niż od dnia 15 marca roku następującego po roku podatkowym, będzie informował podatnika o udostępnieniu w systemie teleinformatycznym zeznania na rok podatkowy. Informacja, o której mowa powyżej będzie przesyłania drogą elektroniczną, na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku. Po uzyskaniu informacji o udostępnieniu zeznania podatkowego w systemie teleinformatycznym podatnik będzie mógł je w całości zaakceptować albo odrzucić.

1% podatku na OPP

Kolejna zmiana dotyczy przekazywania 1% podatku należnego wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) przez podatników uzyskujących dochody wyłącznie od organów rentowych. Za wniosek o przekazanie 1% podatku będzie również uważane wskazanie przez podatnika rozliczanego przez organ rentowy jednej organizacji pożytku publicznego w oświadczeniu PIT-OP.

Zobacz: Jak złożyć oświadczenie PIT-OP?

Ważne!

Oświadczenie PIT-OP może złożyć podatnik, który jest emerytem lub rencistą i otrzymał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A. Na podstawie tego oświadczenia urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji kwotę 1% podatku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w ustawie o PIT i Kodeksie karnym skarbowym od 15 marca 2017 r. /fot. Shutterstock
Zmiany w ustawie o PIT i Kodeksie karnym skarbowym od 15 marca 2017 r. /fot. Shutterstock

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama