Zmiany w ustawie o PIT i Kodeksie karnym skarbowym od 15 marca 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany przewiduje opublikowana 14 marca w Dzienniku Ustaw ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. rok 2017 poz. 528). Zapisy tej ustawy wchodzą w życie dzień po publikacji, czyli 15 marca 2017 r.
Nowelizacja ma służyć realizacji kilku celów, tj.:
- uwolnieniu podatników podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskujących dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych) od obowiązku samodzielnego sporządzenia zeznań podatkowych;
- umożliwieniu podatnikom, którzy są rozliczani przez organy rentowe, przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego bez konieczności składania zeznania podatkowego;
- ograniczeniu kosztów związanych z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez zmniejszenie wydatków wynikających z zaopatrzenia urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań, zmniejszenie kosztów związanych z obsługą deklaracji składanych w formie papierowej oraz zniesienie obowiązku przechowywania dokumentacji papierowej przez pracodawców.
Zeznanie podatkowe sporządzi urząd skarbowy
Nowe regulacje wprowadzają możliwość sporządzenia zeznania podatkowego PIT przez urząd skarbowy. W tym celu, podatnicy, którzy uzyskują dochody od wskazanych w ustawie płatników, będą mogli złożyć urzędowi skarbowemu wniosek (PIT-WZ) o sporządzenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, wskazując adres poczty elektronicznej, na który będzie miała być wysłana informacja o sporządzeniu tego zeznania.
Zobacz: Jak złożyć PIT-WZ?
Ważne!
Wniosek PIT-WZ może złożyć podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który uzyskuje dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Wniosek można złożyć w terminie do 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym za pośrednictwem Portalu podatkowego albo za pomocą systemu e-Deklaracje. Ponadto podatnicy będą mieli możliwość złożenia wniosku nieodpłatnie, za pomocą systemu teleinformatycznego banków krajowych albo spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim będą mogli złożyć wniosek wspólnie z małżonkiem, bądź odrębnie.
Urząd skarbowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, jednak nie wcześniej niż od dnia 15 marca roku następującego po roku podatkowym, będzie informował podatnika o udostępnieniu w systemie teleinformatycznym zeznania na rok podatkowy. Informacja, o której mowa powyżej będzie przesyłania drogą elektroniczną, na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku. Po uzyskaniu informacji o udostępnieniu zeznania podatkowego w systemie teleinformatycznym podatnik będzie mógł je w całości zaakceptować albo odrzucić.
1% podatku na OPP
Kolejna zmiana dotyczy przekazywania 1% podatku należnego wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) przez podatników uzyskujących dochody wyłącznie od organów rentowych. Za wniosek o przekazanie 1% podatku będzie również uważane wskazanie przez podatnika rozliczanego przez organ rentowy jednej organizacji pożytku publicznego w oświadczeniu PIT-OP.
Zobacz: Jak złożyć oświadczenie PIT-OP?
Ważne!
Oświadczenie PIT-OP może złożyć podatnik, który jest emerytem lub rencistą i otrzymał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A. Na podstawie tego oświadczenia urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji kwotę 1% podatku.
Podobnie jak wniosek o sporządzenie zeznania przez urząd skarbowy, oświadczenie o przekazaniu 1% podatku należnego składane będzie nieodpłatnie, za pomocą systemu teleinformatycznego banków krajowych albo spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną.
Wyłączenie odpowiedzialności karnej urzędu
Natomiast zmiany w przepisach Kodeksu karnego skarbowego wiążą się z wprowadzeniem możliwości dokonywania rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez urząd skarbowy a ich istotą jest wyłączenie odpowiedzialności karnej za złożenie zeznania zawierającego błędy lub omyłki powstałe z winy organu podatkowego.
Nowe regulacje mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących oświadczeń o przekazaniu 1% podatku należnego składanych przez podatników rozliczanych przez organy rentowe oraz regulacji normujących zasady sporządzania rozliczeń podatkowych przez urzędy skarbowe, które będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2016 r.
Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat