REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pieniądze z ZFŚS można wydać na nabycie sprzętu rekreacyjnego?

Maryla Piotrowska
Czy pieniądze z ZFŚS można wydać na nabycie sprzętu rekreacyjnego?
Czy pieniądze z ZFŚS można wydać na nabycie sprzętu rekreacyjnego?

REKLAMA

REKLAMA

Czy zakup sprzętu rekreacyjnego dla pracowników można sfinansować ze środków ZFŚS? Jak to ująć w księgach?

Czy pieniądze z ZFŚS można wydać na nabycie sprzętu rekreacyjnego?

RADA: Aktywa trwałe należy finansować ze środków obrotowych spółki i wykazać je na koncie „Środki trwałe”. Ustawa o ZFŚS nie zawiera regulacji, która pozwalałaby na pokrywanie z funduszu wydatków związanych z zakupem środków trwałych służących działalności socjalnej. Zakup sprzętu rekreacyjnego ze środków funduszu możliwy jest tylko wówczas, gdy będzie on wyposażeniem np. ośrodka wypoczynkowego, którego właścicielem jest spółka. W tym przypadku sprzęt stanowi wydatek z ZFŚS.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Sposób tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych reguluje ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z definicją zawartą w tej ustawie działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

28 marca 2007 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w zakresie, w jakim przepisy te uniemożliwiają pracownikom skorzystanie z usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej, jeśli są one świadczone poza terenem kraju, jest niezgodny z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji RP.

Po ogłoszeniu wyroku powstanie zatem możliwość sfinansowania ze środków ZFŚS ww. usług świadczonych także poza granicami kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób wykorzystania funduszy, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń socjalnych oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.

Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS środki funduszu można przeznaczyć jedynie na dofinansowaniejuż istniejącychzakładowych obiektów socjalnych, a nie na zakup nowych. Zakładowe obiekty socjalne w rozumieniu ustawy to ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wypoczynkowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, żłobki i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej.

Sprzęt sportowy nie mieści się w definicji obiektów socjalnych, jednocześnie korzystanie z niego przez pracowników jest zgodne z definicją działalności socjalnej. Jeśli zatem spółka posiada bazę socjalną w postaci ośrodków wczasowych, kolonijnych itp., może kupić sprzęt sportowy jako ich wyposażenie. Wynika to z tego, że z funduszu można pokrywać wydatki związane z utrzymaniem tych obiektów.

W przeciwnym razie zakup sprzętu rekreacyjnego powinien być sfinansowany z własnych środków spółki.

Zakup sprzętu sportowego (rekreacyjnego) wykorzystywanego do działalności socjalnej i sfinansowanego z funduszu ewidencjonuje się w następujący sposób:

Wn „Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych”,

Ma „Rozrachunki z dostawcami”.

Zapłata faktury dokumentującej zakup sprzętu rekreacyjnego ze środków funduszu:

Ma „Rozrachunki z dostawcami”,

Wn „Rachunek bankowy ZFŚS”.

Przykład

Spółka utworzyła ZFŚS. W swojej bazie socjalnej spółka posiada ośrodek wczasowy. W porozumieniu z pracownikami postanowiono, że środki zgromadzone w ramach funduszu świadczeń socjalnych zostaną częściowo przeznaczone na zakup sprzętu rekreacyjnego dla pracowników i stanowić będą wyposażenie ośrodka.

Ewidencja księgowa

1. Naliczenie funduszu za dany rok obrotowy - 20 000 zł:

Wn „Świadczenia na rzecz pracowników” 20 000

Ma „ZFŚS” 20 000

2. Zarachowanie odpisu do rozliczenia w czasie:

Wn „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 20 000

Ma „Rozliczenie kosztów” 20 000

3. Zarachowanie w koszty miesięcznego odpisu:

Wn „Rozliczenie kosztów” 1 667,67

Ma „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 1 667,67

4. Przelew środków naliczonych na ZFŚS na konto funduszu:

Wn „Rachunek bankowy ZFŚS” 20 000

Ma „Rachunek bieżący” 20 000

5. Zakup sprzętu rekreacyjnego (piłki, rowery, stół tenisowy i bilardowy) stanowiącego wyposażenie ośrodka wczasowego:

Wn „ZFŚS” 7 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 7 000

6. Zapłata za zobowiązanie z wyodrębnionego rachunku ZFŚS:

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 7 000

Wn „Rachunek bankowy ZFŚS” 7 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 

l art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

l ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104

Maryla Piotrowska, księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA