REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing kadrowo-płacowy – korzyści dla pracodawców, pracowników i działów HR

Outsourcing kadrowo-płacowy – korzyści dla pracodawców, pracowników i działów HR
Outsourcing kadrowo-płacowy – korzyści dla pracodawców, pracowników i działów HR

REKLAMA

Ostatnie miesiące ubiegłego roku oraz początek 2022 r. stanowiły ogromne wyzwanie m.in. dla księgowych oraz działów kadrowo-płacowych. Zmiany i niejasność wprowadzanych aktów prawnych wprowadziły chaos, który bezpośrednio dotknął też pracowników w postaci nieprawidłowo naliczonych wynagrodzeń czy opóźnienia w ich wypłacie. Brak dostępności na rynku specjalistów od kadr i płac zmusił przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań usprawniających obsługę tych procesów.

Outsourcing

Outsourcing, czyli przekazanie części zadań i procesów do realizacji podmiotowi zewnętrznemu, jest dziś jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w przypadku funkcji niestanowiących istoty działalności przedsiębiorstwa. Takie podejście pozwala bowiem nie tylko na kompleksowe wykonanie usług, świadczonych przez ekspertów w danej dziedzinie, ale także umożliwia uwolnienie zasobów wewnątrz organizacji i skupienie się na podstawowej działalności przedsiębiorstwa.
Profesjonalna realizacja usług kadrowo-płacowych jest dziś dla wielu firm priorytetem. Przekazanie tego obszaru w ręce podmiotów zewnętrznych pozwala na uzyskanie szeregu korzyści. Należą do nich dostępność rozwiązań 24/7 czy wykwalifikowani i będący na bieżąco ze zmianami eksperci. Dzięki przekazaniu procesów na zewnątrz i dostępowi do dodatkowych narzędzi możemy ograniczyć czas potrzebny na wyliczenie wynagrodzeń. Jesteśmy w stanie skrócić te czynności średnio o 3 dni robocze – mówi Katarzyna Adamczyk, dyrektor procesów kadrowo-płacowych w Impel Business Solutions.

Realne korzyści z outsourcingu - dwa przykłady

Korzyści wdrożenia usługi kadrowo-płacowej pokazać można m.in. na dwóch przykładach przedsiębiorstw. Pierwszy z nich to firma produkcyjna zatrudniająca 500 osób, której potrzeby dotyczyły: ograniczenia błędów w naliczaniu wynagrodzeń pracowników, zastępowalności osób odpowiedzialnych za wyliczenie wynagrodzeń oraz sprawnej obsługi i komunikacji ułatwiającej pracę hybrydową. Zostały wdrożone następujące rozwiązania: standaryzacja procesów i weryfikacja danych, portal pracowniczy, automatyzacja działań oraz elektroniczna wymiany informacji. W efekcie udało się zredukować do zera błędy w naliczaniu płac. Skrócono także czas realizacji poszczególnych procesów, zapewniono ich ciągłość oraz dzięki digitalizacji zredukowano liczbę dokumentów o 25%.

Drugim przykładem skuteczności outsourcingu kadrowo-płacowego jest wdrożenie usługi wraz z modułem planowania i rozliczania pracy dla organizacji zatrudniającej 200 osób. Firma miała kilka potrzeb: wyeliminowanie problemów związanych z błędami w rozliczaniu czasu pracy poprzez skrócenie czasochłonnego planowania i rozliczania, które dotychczas zajmowało ponad 15% czasu pracy kierownika. Dzięki outsourcingowi kadrowo-płacowemu udało się nie tylko wyeliminować dotychczasowe błędy i 3-krotnie ograniczyć zaangażowanie kierownika w tym procesie. Dodatkowym profitem była także całkowita eliminacja papierowej formy ewidencji czasu pracy.

To jednak nie wszystko. Firmy, widząc wymierne korzyści z outsourcingu obszarów kadrowo-płacowych i również księgowych, decydują się także na wdrożenie innych rozwiązań usprawniających codzienną pracę i pozwalających pracownikom na sprawny oraz szybki dostęp do informacji pracowniczych. Należą do nich m.in. portal pracowniczy, który jest swoistym hubem komunikacyjnym i bazą do realizacji spraw dot. zatrudnionych: urlopów, PITów, wniosków czy pasków wynagrodzeń.

Digitalizacja oraz „szyte na miarę” rozwiązania z obszaru twardego HR, takie jak portal pracowniczy, e-teczka czy contact center, cieszą się dużym zainteresowaniem klientów – zarówno mniejszych, jak i dużych firm. Dla pracodawców oznaczają sprawną, szybką i zgodną z aktualnym stanem prawnym usługę – bez konieczności zakupu dodatkowych narzędzi, zatrudniania dodatkowych osób i implementacji kosztownych zmian. Pracownikom umożliwiają dostęp do kompleksowej informacji w czasie rzeczywistym w zakresie np. modyfikacji własnych danych osobowych, procesowania wniosków urlopowych, uzyskiwania potrzebnych zaświadczeń – bez dodatkowych działań czy angażowania pracowników kadr i płac. Jest to niezwykle ważne, szczególnie w otoczeniu następujących po sobie w krótkim czasie zmian prawnych – dodaje Katarzyna Adamczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA