| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy odwołany prezes spółki z o.o. jest objęty zakazem wypowiadania umowy o pracę w wieku przedemerytalnym

Czy odwołany prezes spółki z o.o. jest objęty zakazem wypowiadania umowy o pracę w wieku przedemerytalnym

Prezes spółki z o.o. został odwołany ze stanowiska - nie została jednak rozwiązana z nim umowa o pracę. Następnego dnia po odwołaniu zaczął chorować. Chorował do 15 sierpnia, a 1 sierpnia skończył 61 lat. 16 sierpnia stawił się do pracy. Czy spółka może rozwiązać z nim umowę o pracę? Jeśli nie, to czy może go przenieść na inne stanowisko i za jakie wynagrodzenie? Czy w przypadku zmiany stanowiska będzie mu przysługiwał dodatek wyrównawczy i za jaki okres?


RADA

Od 1 sierpnia prezes, który został odwołany, korzysta z ochrony polegającej na zakazie wypowiadania umowy o pracę. Zakaz wypowiadania umowy o pracę obejmuje również zakaz wypowiadania warunków pracy i płacy i tym samym nie mogą Państwo przenieść prezesa na inne stanowisko i obniżyć jego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakują nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.).

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym jest dopuszczalne tylko w razie likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia jego upadłości.

Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że ochroną są objęte kobiety między 56. a 60. rokiem życia i mężczyźni pomiędzy 61. a 65. rokiem życia.

WAŻNE!

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym jest dopuszczalne tylko w razie likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia jego upadłości.

Oprócz wieku koniecznym warunkiem korzystania z ochrony jest to, by pracownik z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego posiadał odpowiedni okres zatrudnienia, który umożliwi mu nabycie prawa do emerytury. Dopiero spełnienie jednocześnie tych dwóch warunków - wieku i odpowiedniego stażu ubezpieczenia - powoduje, że pracownik podlega ochronie.

Zakładając, że Państwa pracownik posiada odpowiedni okres zatrudnienia i z dniem 1 sierpnia ukończył 61 lat, oznacza to, iż nie mogą Państwo wypowiedzieć mu umowy o pracę.

WAŻNE!

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym obejmuje wyłącznie zakaz wypowiadania umowy, co oznacza, że umowa może zostać rozwiązana na zasadzie porozumienia stron lub rozwiązana z winy pracownika, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

W sytuacji opisanej w pytaniu bez znaczenia pozostaje fakt, że prezes został odwołany ze swojej funkcji, gdyż nie mają tutaj zastosowania przepisy o nawiązaniu stosunku pracy na podstawie powołania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »